
Vistula i Braun w inspirującej współpracy na temat szafy kapsułowej


W czym prać ubrania
• nowoczesny design,
• ułatwianie codzienności.







Klucz pozostaje jednak wspólny: liczy się jakość tkanin, dobór kolorów i faktur, troska o ubrania w szafie oraz spójność. Można ją uzyskać dzięki dobrej podstawie: większość elementów powinna być bazowa i neutralna, a około 20% warto pozostawić na trendy i wyróżniki. W zbudowaniu szafy kapsułowej na lata pomaga kooperacja marki Vistula i Braun. Elementy każdej kolekcji męskiej i damskiej idealnie do siebie pasują i przez wiele sezonów będą aktualne. Pozostaną w dobrym stanie dzięki odpowiedniemu traktowaniu. Tutaj idea budowania garderoby kapsułowej łączy się z marką Braun.





O SZLACHETNE MATERIAŁY
Jak jeszcze Braun i Vistula łączą swoje siły? My dobieramy najwyższej jakości, szlachetne materiały, takie jak:
Dzięki co-brandingowi marek Braun i Vistula przez wiele lat możesz cieszyć się ulubionymi ubraniami. Wybierasz też wygodę (wymienione tkaniny i dzianiny zapewniają odpowiedni komfort termiczny i pozwalają skórze oddychać) oraz świadome, bardziej ekologiczne zakupy.
• bawełna,
• wełna,
• wiskoza,
• tencel (inaczej nazywany lyocellem),
• jedwab.



Marki Braun i Vistula łączy też skupienie na szczegółach, precyzja i innowacyjne rozwiązania. Nasza kolaboracja to doskonały mariaż nowoczesnej elegancji i pieczołowitego doboru materiałów z zaawansowaną technologią. Żelazka z generatorem pary Braun CareStyle 7 Pro są wyposażone w kilka trybów prasowania odpowiednich do każdego materiału. Ponadto pierwsza na świecie wygięta do góry stopa FreeGlide 3D wykonana z eloxalu pozwala na prasowanie we wszystkich kierunkach, także po guzikach i aplikacjach bez blokowania żelazka. Najmocniejszy wyrzut pary wśród generatorów Braun dba o wygładzenie każdego zagniecenia. To także pierwszy na świecie model żelazka z certyfikacją ergonomii, który zadba o wygodę prasowania. Aż chce się dbać o pieczołowicie skomponowaną garderobę. Dzięki takiemu co-brandingowi masz pewność, że wszystkie twoje ubrania są bezpieczne i zadbane. Razem tworzymy idealne szafy kapsułowe na lata.





Szafa kapsułowa to pomysł na takie budowanie garderoby, by przy stosunkowo niewielkiej liczbie elementów uznawanych za niezbędne, tworzyć wiele różnych stylizacji – efektownych i dopasowanych do każdej okazji stylizacji. To spełnienie marzeń o tym, że wszystko do siebie pasuje, a każda sztuka odzieży jest tą ulubioną, którą chętnie będziesz nosić jeszcze przez długi czas.



Zanim włożysz ubrania do bębna, koniecznie zapoznaj się z informacjami zawartymi na metce, ewentualnie znajdź opis producenta dotyczący sposobów pielęgnacji. Zazwyczaj są one przekazane przy pomocy prostych symboli. Warto je znać, a jeśli chcesz mieć zawsze pod ręką podpowiedź, wydrukuj je i powieś przy pralce. Poniżej znajdziesz naszą grafikę (w ramce będzie stanowić praktyczną dekorację). Dzięki ikonom dowiesz się, czy ubranie można prać w pralce, a jeśli tak, to w jakiej temperaturze oraz czy możliwe jest wybielanie.
• Sortowanie
Symbole na metkach pozwolą ci posortować ubrania na te, które możesz prać tylko w niskiej temperaturze oraz te bardziej wytrzymałe. Pamiętaj też o podzieleniu ich na kolory: czarne i ciemne, czystą biel, jasne, kolorowe. Dzięki temu unikniesz zafarbowania lub utraty koloru. Przydatne będą też chusteczki wyłapujące barwniki.
• Woreczki do prania
Delikatne części garderoby, bieliznę, sznurówki, buty nadające się do prania najlepiej umieścić w bębnie pralki w specjalnym woreczku. Jeśli takiego nie masz, możesz wykorzystać poszewkę na poduszkę lub woreczek kuchenny. W ten sposób zabezpieczysz nie tylko odzież, ale też pralkę.
• Wybór i dozowanie detergentów
Pierz w detergentach dopasowanych do rodzaju i koloru odzieży, np. wełnę tylko w płynie przeznaczonym do tego typu włókien, a białe ubrania w proszku, płynie lub kapsułkach do bieli. Sprawdź na opakowaniu instrukcję dozowania. Nie rób tego na oko, ponieważ zbyt duża ilość detergentu nie służy twoim ubraniom. Raczej zrezygnuj też z płynów zmiękczających. Jeśli chcesz, aby pranie pachniało, wykorzystaj naturalne olejki eteryczne (wystarczy kilka kropel).
• Program prania – w jakiej temperaturze prać ubrania?
Wysoka temperatura nie służy ubraniom, dlatego na większości znajdziesz zapis o 30-40°C, a na szczególnie delikatnych materiałach nawet 20°C lub konieczność prania ręcznego (np. wełna, jedwab). Wyższe temperatury służą do pielęgnacji pościeli, ręczników czy ściereczek kuchennych. Mogą się przydać także do prania ubranek noworodków i niemowląt.


Ubrania nie lubią częstego prania, ponieważ podczas tego procesu włókna osłabiają się, m.in. ocierając o inną odzież i jej elementy (np. guziki, suwaki, aplikacje). Dlatego pierz je tylko wtedy, kiedy tego potrzebują Plamy lepiej zaprać ręcznie (pamiętaj, aby mocno nie pocierać), a niektóre ubrania wywietrzyć czy nawet włożyć do zamrażarki na kilka godzin. W ten sposób odświeżysz np. jeansy lub wełniane swetry.

Aby twoje ubrania zachowały formę, trzymały rozmiar oraz nie były zbytnio wygniecione po praniu, trzymaj się kilku zasad dotyczących wieszania i suszenia odzieży:
• rozwieszaj pranie od razu po wypraniu – zapobiegniesz wygnieceniu i wyjmiesz ubrania odpowiednio odświeżone;
• unikaj suszenia na słońcu i na kaloryferze – może to doprowadzić do odbarwienia lub zniszczenia materiału. Wyjątkiem są jasne ubrania z uporczywymi plamami: promienie słońca pomogą w ich usuwaniu;
• susz na płasko wełniane swetry, a marynarki i koszule najlepiej powieś na dobrej jakości wieszaku drewnianym z szerokimi ramionami;
• każdy element odzieży strzepnij trzy razy przed powieszeniem – w ten sposób wygładzisz największe zagniecenia;
• suszenie w suszarce bębnowej zarezerwuj na szczególne wypadki. Sprawdź na metce, czy ubranie nadaje się do suszenia automatycznego (ikona kółka w kwadracie) i w jakiej temperaturze jest to dozwolone (1 kropka – niska temperatura, 2 kropki – normalna temperatura, 3 kropki – wysoka temperatura).

• Jedwab jest najdelikatniejszy, więc należy go prasować wyłącznie na lewej stronie w temperaturze 120°C;
• wiskoza, materiały syntetyczne (np. poliester) również nie lubią wysokiej temperatury, dlatego dobierz 120°C;
• wełnę możesz prasować w temperaturze 180-200°C. Najlepiej odświeżać ją przy użyciu pary, bo może źle znosić dotyk rozgrzanej stopy żelazka. W tym wypadku przyda się tryb ProSteam (rekomendowany do prasowania w pionie) Braun CareStyle 7 Pro. Będzie odpowiednia także do odświeżania wełny zamiast prania, którego szczególnie nie lubi;
• len jest trudny do wygładzenia, dlatego przyda się wilgotna szmatka. Odpowiednia temperatura to 180-200°C;
• bawełnianą odzież możesz prasować w temperaturze 150-180°C.
Jeśli ubrania mają prezentować się nienagannie, trzeba też zadbać o ich wygładzenie. Jak to zrobić bezpiecznie oraz wygodnie, by troska o odzież była przyjemnością? Kiedy Vistula dba o stworzenie produktów o ponadczasowych krojach i najwyższej jakości materiałów i krojów, które będą perełkami w twojej szafie, Braun zatroszczy się o pielęgnację. Właśnie dlatego łączymy siły, by ulubione koszule, sukienki, marynarki czy spodnie służyły ci przez wiele lat i cieszyły oko. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni tryb prasowania i żelazko z generatorem pary oraz jak przygotować ubrania do tego sposobu pielęgnacji.
• Woda do prasowania
Do żelazka najlepiej wlewać wodę destylowaną, która zapobiegnie osadzaniu się kamienia oraz będzie bezpieczna dla urządzenia.
Jeśli umiejętnie rozwiesisz ubrania po praniu, unikniesz większych zagnieceń. Zacznij od strzepnięcia każdej sztuki odzieży, a następnie dokładnie i równo umieść ją na drążku. Unikaj klamerek, które mogą odkształcić materiał. Nie wieszaj ubrań tak, aby jedno nachodziło na drugie.
• Temperatura prasowania
Każdy materiał wymaga innej temperatury prasowania, ponieważ przy zbyt wysokiej mógłby się pofalować lub przypalić. Zbyt niska mogłaby nie usunąć zagnieceń, a prasowanie stałoby się bardzo uciążliwe, bo nieprzynoszące oczekiwanych efektów.

Do żelazka najlepiej wlewać wodę destylowaną, która zapobiegnie osadzaniu się kamienia oraz będzie bezpieczna dla urządzenia.

Zaopatrz się w dobrej jakości, mocne i jednakowe wieszaki. Najlepsze będą klasyczne drewniane z dodatkową belką do wieszania spódnic i spodni. Te z klamerkami mogą odznaczać się na materiale. Na nich powinny znaleźć się ubrania z tkanin, czyli włókien nierozciągliwych, koszule, marynarki, kurtki i płaszcze. Nie wieszaj swetrów, ponieważ mogą się wyciągnąć. Lepiej złóż je i układaj na półkach, ewentualnie skorzystaj ze sposobu Marie Kondo i poukładaj pionowo w szufladach.
Każdy element garderoby powinien mieć swoje miejsce i odpowiednią przestrzeń, by kolejne ubrania nie ocierały się zbytnio o siebie. W ten sposób można zabezpieczyć je przed mechaceniem. Jeśli już się ono pojawi, usuń je przy pomocy specjalnej golarki. Przyda się także rolka do usuwania pyłków, włosów i sierści.

Szafa lub garderoba kapsułowa to koncepcja tworzenia modowych połączeń w oparciu o ograniczoną liczbę produktów, które do siebie pasują i odpowiednio zestawione tworzą wiele stylizacji na różne okazje.
2. Jak wieszać swetry na wieszaku?
Czy jest sposób na to, jak wieszać swetry na wieszakach? Możesz skorzystać z pewnego triku. Połóż sweter na łóżku lub czystej podłodze i złóż na pół. Obróć tak, by główka wieszaka mogła znaleźć się pod pachą, a rękaw i główna część układały się ku górze. Teraz zagnij te części tak, aby ich końce zaczepić o belkę wieszaka.
3. W ilu stopniach prać ubrania?
Temperaturę prania sprawdź na metce. Zazwyczaj będzie to 30-40°C. W wyższej temperaturze można prać to, co wymaga zabiegu higienizacji, np. ręczniki, pościele, odzież dziecięcą. Można to jednak zastąpić odświeżaniem przy pomocy żelazka z generatorem pary Braun, które usuwa ponad 99,99% bakterii i wirusów.
4. W jakiej temperaturze prać kolorowe ubrania?
Kolorowe ubrania można prać w temperaturze 40-60°C, jeśli symbole na metce nie wskazują na inny przepis prania.
5. W ilu stopniach prać białe rzeczy?
Biel można prać w temperaturze 30-40°C.
6. Czy pranie w 40 stopniach niszczy ubrania?
Temperatura prania zależy od materiału, z jakiego wykonane jest ubranie. Zalecana jest jak najniższa możliwa temperatura prania. Zalecenia trzeba sprawdzać na metkach. Jeśli pozwala ona na pranie w 40°C lub więcej, taka temperatura nie zniszczy ubrania.
7. Jak wieszać koszule po praniu?
Koszule najlepiej po praniu strzepnąć kilkukrotnie i powiesić na wieszaku.
8. Co zrobić, żeby ubrania po praniu nie były wygniecione?
Aby ubrania nie były wygniecione, zapełnij bęben tylko w ¾, wieszaj pranie zaraz po zakończeniu cyklu oraz strzepnij każdy element odzieży przed umieszczeniem na drążku.
9. Jak prasować ubrania?
Należy dobrać odpowiednią temperaturę prasowania lub wykorzystać jeden z trybów żelazka z generatorem pary Braun, np. iCare, który utrzymuje stałą bezpieczną temperaturę do każdego materiału.
Można prasować w pionie lub na twardej, zabezpieczonej powierzchni, np. desce do prasowania.
10. Czy można prasować mokre ubrania?
Tak, może to nawet ułatwić wygładzanie uporczywych zagnieceń.
11. Co zrobić, aby ubrania się nie mechaciły?
Aby ubrania się nie mechaciły, muszą mieć odpowiednią przestrzeń w szafie, by nadmiernie nie ocierały się o siebie. Te z delikatnych materiałów można prać na lewej stronie oraz w woreczkach. Warto też wybierać ubrania z dobrej jakości materiałów, ponieważ na ich trwałość i wygląd po praniu wpływa sposób skrętu włókien, ich długość i inne parametry zależne od produkcji.