Inspiracje
Dyskretna elegancja, czyli styl old money – inspiracje

Wraz z nadejściem wiosny planujesz odświeżyć swoją szafę i sprawić, by każdy jej element był spójny z całością? To doskonała okazja na poznanie stylu old money, który nie tylko sprawdzi się w każdej okazji, lecz jest również wygodny i efektowny. Jeżeli nie wiesz, czym charakteryzują się stylizacje tego typu i w jaki sposób je komponować, służymy pomocą. Oto krótki poradnik dla miłośników dyskretnej elegancji i subtelnego blasku.
Ubrania w stylu old money – czyli jakie?
Old money – co to znaczy w modzie? Jest to styl, który nawiązuje do sposobu ubierania się elit. Nie jednak tych, które dopiero zdobyły swoją pozycję, lecz takich od pokoleń. Jest to pochwała prostoty i dyskretnej elegancji. W stylu old money nie epatuje się dużym logo na torebce, ani nie sięga po najnowsze trendy. Jest to po prostu ponadczasowa elegancja otulona doskonałej jakości materiałami. Nie znajdziesz tu neonowych kolorów, kiepskiej jakości, plastikowych ozdób czy błyszczących cekinów. Styl ten przywodzi na myśl wakacje na luksusowym jachcie oraz beztroski wypoczynek w Hamptons.
Styl old money – co go wyróżnia?
● doskonałe wykończenie;
● naturalne materiały;
● stonowane kolory;
● klasyczne fasony;
● dyskretne wzory;
● komfort noszenia.
Materiały i kolory w stylu old money
Jak ubierać się w stylu old money? Kluczowe są naturalne materiały wysokiej jakości. Jeżeli więc chcesz, aby twoja szafa nawiązywała do tej stylistyki, dobrze jest zrezygnować z ubrań, które w większości składają się z poliestru, akrylu czy poliamidu. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tym przypadku:
● mięsista wełna owiec, alpak, wielbłądów, moher, angora, które przyjemnie cię otulą, a także zapewnią właściwą termoregulację i zapobiegną poceniu;
● jedwab – cudownie chłodny, lejący się i delikatnie opływający ciało w formie ubrań i dodatków, np. apaszek;
● len, który zapewni ci komfort nawet w bardzo upalne dni;
● wysokiej jakości bawełna o gęstym splocie – wspaniała w ubraniach typu basic, np. t-shirtach;
● dżins, który powstał w 100% z bawełny wysokiej jakości – nieco sztywniejszy, trzymający formę nawet po wielu praniach;
● skóra naturalna – świetnie sprawdza się w obuwiu i dodatkach premium, ale też ołówkowych spódnicach czy casualowych kurtkach.
Także kwestia kolorów i wzorów nie jest bez znaczenia. Zbyt krzykliwe barwy i desenie nie pasują do tego stylu. Znacznie lepiej sprawdzają się zgaszone, nawiązujące do kolorów ziemi odcienie. W zależności od swojej urody możesz wybrać ich ciepłe bądź chłodne odcienie.
Jakie kolory wybierać w stylu old money?
● beżowy;
● kremowy;
● karmelowy;
● szary;
● grafitowy;
● granatowy;
● bordowy;
● brązowy;
● czarny;
● biały;
● przydymiony róż;
● błękit.
Decydując się na deseń, postaw na klasyczne wzory. Świetnie wyglądają wszelkie kratki, np. na marynarkach. Dobrze też sprawdzają się poziome paski na koszulach i t-shirtach oraz groszki na apaszkach czy letnich sukienkach. Możesz też wybrać wzór kwiatowy. Zwróć jednak uwagę na to, by był on dyskretny i delikatny.
Jakość – kluczowy element stylu old money
Ubrania w stylu old money są uszyte perfekcyjnie. Szwy są równe i nie przekręcają się po pierwszym praniu. Nie wystają z nich też żadne pojedyncze nitki. Podszewki marynarek czy sukienek są dobrze dopasowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Guziki są eleganckie, metalowe, drewniane, z bawolego rogu (zwłaszcza w garniturach), masy perłowej albo obleczone materiałem.
Jeżeli odzież nie leży na tobie perfekcyjnie, możesz dopasować ją u krawca lub skorzystać z usługi szycia na miarę. Takie ubranie nie tylko wygląda perfekcyjnie, lecz także zapewnia wyjątkową wygodę użytkowania.
Styl old money męski
Mężczyzna, który preferuje styl old money, jest zawsze elegancki – również w sytuacjach nieformalnych. Jeżeli odpowiada ci taki wizerunek, zobacz, co powinieneś mieć w swojej szafie.
Panowie w stylizacjach old money noszą dopasowane do kształtu swojej sylwetki spodnie. Kluczowe jest, by dobrać odpowiedni rozmiar tego elementu ubioru. Spodnie nie mogą być ani zbyt długie, ani zbyt krótkie. Podobnie kwestia ta wygląda w przypadku ich szerokości. Zwróć uwagę na to, by spodnie nie były zbyt obcisłe w pasie oraz aby ich kieszenie się nie rozchodziły.
Dobrze, gdy odzież ta wykonana jest z mięsistego materiału, który nie deformuje się podczas noszenia. Wyjątek stanowi tutaj len będący typowo letnim i niezobowiązującym materiałem – idealnym na urlop. Zbyt krótkie spodenki nie będą najlepszym wyborem. W ich miejsce znajdź wygodne szorty o nieco szerszych nogawkach, które sięgają tuż przed kolano.
W stylu old money dopuszczalne jest noszenie t-shirtów. Pamiętaj jednak o tym, by były one gładkie, pozbawione krzykliwych aplikacji. Kształt dekoltu dobierz do swoich preferencji oraz sylwetki. Z koszul, które powinny być częstym wyborem w twoich stylizacjach, stawiaj na te dopasowane w ramionach, dobrze uszyte, o luksusowym wykończeniu. W stylizacjach formalnych bądź półformalnych łącz je z marynarką. Podczas beztroskiego odpoczynku na urlopie możesz natomiast narzucić na ramiona miękki sweter o klasycznym kroju i kolorze.
Wśród dodatków powinieneś mieć natomiast obuwie skórzane oraz płócienne. Sprawdź, jak prezentuje się ono na stopie i czy pasuje do ubrań w twojej szafie. Bezpiecznie jest mieć skórzane półbuty do garnituru, sztyblety, mokasyny na wakacyjne spacery, obuwie sportowe w neutralnym kolorze oraz wygodne tenisówki.

Styl old money damski
Damska moda w stylu old money nie różni się wiele od tej dla panów. Obowiązują tu bowiem podobne zasady. Wybierając stylizacje tego typu, warto unikać zbyt obcisłych ubrań. Znacznie lepiej sprawdzą się nieco szersze swetry czy koszule z talią podkreśloną skórzanym, cienkim paskiem.
Styl old money hołduje zasadzie: im mniej, tym lepiej. Dlatego też komponowanie takiego stroju wyklucza korzystanie z wyrazistych czy przypadkowych elementów. Spodnie są w tym przypadku wygodne, nieco szersze w biodrach i udach, węższe w talii i u dołu nogawek. Dżinsy są raczej proste i sięgają kostek.
W kwestii sukienek postaw na te zwiewne, lekkie, jedwabne, które świetnie będą wyglądać zarówno w ciągu dnia z delikatnym, wełnianym kardiganem, jak i podczas wieczornego, niezbyt zobowiązującego przyjęcia. Ciekawym akcentem może być pasek w talii z tego samego materiału co sukienka bądź cienki skórzany, aby nieco przełamać jej delikatność.
Prawdziwy luksus nie polega na epatowaniu drogimi dodatkami, lecz na eleganckim i dyskretnym dobieraniu akcesoriów wysokiej jakości. Dlatego też, wybierając obuwie, postaw na skórzane baleriny, delikatne sandały na płaskim i nieco wyższym obcasie, sztyblety, mokasyny, wygodne oksfordy, praktyczne buty sportowe w jednolitym, stonowanym kolorze oraz klasyczne pantofle. Biżuteria natomiast nie powinna być ostentacyjnie duża i wyrazista, lecz naprawdę subtelna, np. kolczyki z perłą, delikatny łańcuszek.

FAQ – podsumowanie artykułu
Tak! Jeżeli lubisz wysoką jakość i ponadczasową klasykę, styl old money z pewnością się u ciebie sprawdzi. Aby całość wyglądała nienagannie, dobierz fasony i kolory odzieży do swojej sylwetki i typu urody.
Styl old money opiera się na ponadczasowej klasyce i wysokiej jakości każdej sztuki odzieży. Lepiej więc mieć w szafie mniej ubrań, lecz możliwie najwyższej jakości. Jeżeli znajdziesz takie ubranie w korzystnej cenie, jak najbardziej warto włączyć je do swojej kolekcji.
Oczywiście! Wysokiej jakości, naturalne materiały zapewniają komfort noszenia zarówno wtedy, gdy jest mroźnie, jak i w upalne dni. Dodatkowo nieprzylegające do ciała fasony nie krępują ruchów.
Postaw przede wszystkim na spodnie garniturowe i chinosy. Sprawdzą się także dżinsy o klasycznym kroju w zestawie z koszulą.
Styl old money obejmuje naturalne, zgaszone odcienie, takie jak beż, granat, biel, błękit, szary, bordowy, brązowy, ciemnozielony czy karmelowy.