Trendy
Gorące trendy – jaki garnitur na studniówkę 2025?
Studniówka to często jedna z pierwszych okazji do założenia garnituru i poznania bardziej formalnego dress code’u, który podkreślać ma wagę wydarzenia. To też okazja do stylowego świętowania, która jest kojarzona z wchodzeniem w dorosłość. Jaki garnitur na studniówkę 2025 wybrać, aby wyglądać odpowiednio, ale też czuć się sobą? Poznaj najnowsze trendy mody studniówkowej i uniwersalne zasady dobierana uroczystych strojów.
Jaki garnitur na studniówkę – podstawowe zasady
Zanim jednak przejdziesz do śledzenia najnowszych trendów w modzie studniówkowej, poznaj podstawowe zasady doboru stroju na wielkie wyjścia.
• Dopasowanie do miejsca
Miejsce imprezy może nadawać ton stylizacjom. Inaczej wypada się ubrać na bal w eleganckim, często zabytkowym hotelu, inaczej na imprezę w wynajętym klubie czy sali, gdzie dopuszczalny będzie większy poziom ekstrawagancji. Mniejszy stopień formalności może wpisywać się także w studniówki organizowane na salach gimnastycznych.
• Wybór stopnia formalności garnituru
Garnitur to strój należący do dresscode’u. Poszczególne detale, fason, kolor czy wzór oraz dodatki będą wpisywać go w konkretny stopień formalności. Studniówka jest uroczystością, na której z zasady powinien obowiązywać strój wieczorowy (stosowany po godzinie 18 lub po zachodzie słońca). Rzadko kiedy pojawia się wymóg tzw. white tie lub black tie, czyli smokingu i odpowiednio: białej lub czarnej muszki.
Jeśli decydujesz się jednak na formalny ubiór wieczorowy, wybierz czarny smoking. Zwróć uwagę na jego detale. Elementem charakterystycznym będzie atłasowy kołnierz szalowy lub frakowy oraz jeden guzik powlekany takim samym materiałem. Na boku spodni powinien znajdować się lampas. Do takiego zestawu zakłada się kamizelkę lub jedwabny pas hiszpański (najlepiej czarny), koszulę smokingową z krytą plisą zasłaniającą rząd guzików oraz jedwabną czarną muchę. Powinna być wiązana. Te gotowe obniżają formalność stroju i nie powinny być dobierane do smokingu.
Nieco niżej w hierarchii stać będzie klasyczny garnitur z kieszeniami ciętymi bez patek (klap przykrywających kieszenie; modele z widocznymi klapami są mniej formalne). Najlepiej by był w kolorze złamanej czerni lub ciemnego granatu. O formalności stroju świadczyć będą również dodatki: ich styl, fason oraz kolor.
• Uniwersalna i ponadczasowa klasyka czy podążanie za trendami?
Chcesz po latach nadal patrzeć z dumą na swoją stylizację studniówkową i podkreślić wagę wydarzenia elegancką i szykiem? Zdecyduj się na ponadczasowe klasyczne kroje i kolory, które nawet po czasie wyglądać będą adekwatnie do sytuacji.
Jeśli zależy ci raczej na wyróżnianiu się z tłumu i nie lubisz podążać utartymi schematami lub typowy garnitur nie jest tym, co może należeć do twojego stylu, zdecyduj się na realizację jednego z trendów. W takim kontekście warto jednak łączyć klasykę z modą. W ten sposób działają najlepsi projektanci i marki modowe.
• Dobór odpowiednich materiałów oraz jakość
Niezależnie od tego czy wybierzesz wieczorową klasykę, ponadczasową i uniwersalną elegancję czy dodasz do stylizacji nieco ekstrawagancji, zwróć uwagę na to, z czego wykonany jest garnitur na studniówkę. Spędzisz w nim kilka godzin, bardzo możliwe, że przetańczysz całą noc, a więc tkanina powinna nie tylko prezentować się doskonale przez cały ten czas, ale też dawać ci komfort. Najlepiej sprawdzi się garnitur wełniany (te włókna mają właściwości termoregulacyjne, co sprawi, że nie przegrzejesz się podczas szaleństwa na parkiecie, a po wyjściu z imprezy nie zmarzniesz) z podszewką z wiskozy lub acetatu.
• Wygoda i dopasowanie
Garnitur studniówkowy powinien być dobrze dopasowany do twojej sylwetki. Dobrze, by marynarka przylegała gładko, a jej rękawy odsłaniały lekko mankiety koszuli. Nogawki spodni mają tworzyć prostą linię. Ich długość zależy od fasonu. Szersze (w stylu brytyjskim) wyglądają najlepiej, gdy tworzą tylko jedno załamanie na bucie. Te zwężane ku dołowi (typu włoskiego) nie opierają się na nim, ale są nieco krótsze.
Jaki kolor garnituru na studniówkę?
Formalne okazje takie jak studniówka wymagają stroju o odpowiedniej kolorystyce. Jeśli decydujesz się na smoking, to tylko w wersji czarnej. Wybierając garnitur, zwróć uwagę na ciemne kolory: granat i różne jego odcienie, grafit i złamaną czerń (czysta zarezerwowana jest raczej dla strojów formalnych jak smoking lub na pogrzeby.
Klasycznym dodatkiem wieczorowym do garnituru na studniówkę będzie biała koszula (niższy stopień formalności ma błękit). Zrezygnuj z tej z kołnierzykiem zapinanym na guziki (button down), ponieważ zarezerwowana jest do strojów casualowych (codziennych). Dobierz do niej ciemną muszkę (najlepiej wiązaną, jedwabną) lub krawat. Najbardziej elegancki będzie jednolity, ewentualnie z mikrowzorem. Klasyczne kolory to: granat, bordo, ciemna zieleń, grafit, szarość, ciemny fiolet.
Dowiedz się, jak wiązać krawat →
Do tego dobierz jedwabną poszetkę dopełniającą całość.
Garnitur na studniówkę 2024/2025 – gorące trendy
Klasyka nie jest dla ciebie? Może chcesz dodać jej nieco autentyczności, bo trudno jest ci się zmieścić w ograniczonych ramach dresscode’u? Zainspiruj się najgorętszymi trendami i wybierz modny garnitur na studniówkę 2024/2025!
• Współczesna wersja klasycznej elegancji
W tym roku na wybiegach oprócz szaleństwa kolorów i niecodziennych fasonów pojawiły się garnitury, które wracają do klasyki, ale interpretują ją na nowo. Sprawiają, że staje się ciekawsza i nawiązująca do aktualnych trendów. Okazuje się, że klasyczna elegancja nie wychodzi z mody!
Sprawdź, co o trendach w klasycznej modzie męskiej pisze Michał Zaczyński →
W trendach pozostają eleganckie i formalne smokingi, dwurzędowe marynarki z nutą retro czy komplety nawiązujące do brytyjskiego dandysa. Szarość, granat i nieco odważniejszy jaśniejszy odcień niebieskiego wpadającego w chabrowy, krata, ale też głęboka czerń – trudno tutaj o modową pomyłkę.
• Oryginalny kolor
Wybierając garnitur na studniówkę, pozostań przy ciemnej palecie barw, która jest odpowiednia dla strojów uroczystych i wieczorowych, ale sięgnij też po modne odcienie. W tym sezonie niezwykle gorącym trendem są kolory: niebieski (pozostaje z nami od zeszłego roku, ale jest silnie utrzymującym się trendem), oliwkowy i bordo. Oryginalnie wyglądać też będzie garnitur lekko wpadający w butelkową zieleń lub grafitowy.
• Dwurzędowa marynarka w stylu retro
Klasyka nie musi być nudna. Należy do niej nie tylko klasyczna marynarka, ale też ta dwurzędowa, która jest znacznie mniej popularna, a więc przykuje uwagę. Nie musisz się obawiać, że nie będzie modna. Takie fasony pojawiły się w tym sezonie na wielu wybiegach, np. u Gucci oraz w najnowszej kolekcji Vistula.
Nawiązują również do niezwykle gorącego aktualnie trendu grandpacore (np. na pokazie Tommy’ego Hilfigera), czyli ubrania niczym po dziadku, z duszą i odrobinę sznytu retro. Doskonale wpiszą się w niego marynarki dwurzędowe. Pasują one również do mody na przeskalowane wersje klasycznych krojów. Dlatego, jeśli chcesz wyglądać bardziej „na czasie”, zdecyduj się na obszerniejszą górę stroju na studniówkę.
• Nowoczesność mniej formalna
Jeśli w klasycznym garniturze – nawet o mniej typowym kroju marynarki czy w oryginalnym kolorze – czujesz się przebrany, zdecyduj się na mniej formalne zestawienia. Może to być nowoczesny komplet w kratę z modną kamizelką, a może zestaw monochromatyczny w kolorze czarnym? Indywidualność wyraź też w dodatkach, np. mniej klasycznym obuwiu (zdecyduj się na loafersy lub – jeśli odgórnie ustalone zasady i miejsce na to pozwala – minimalistyczne sneakersy).
Buty na studniówkę męskie – jakie wybrać?
Czas na perfekcyjne wykończenie stroju wieczorowego. Do garnituru na studniówkę dobierz buty ze skóry licowej. Smoking i stylizacje klasyczne wymagać będą czarnych Oxfordów. Do nieco mniej formalnych zestawów możesz dopasować ciemnobrązowe buty – sznurowane lub loafersy. Pamiętaj, aby dobrać do nich cienkie, długie skarpety (kiedy usiądziesz, nogawka spodni nie powinna odsłaniać skóry). Dopasuj je pod kolor spodni lub butów.
FAQ – podsumowanie artykułu
Zgodnie z zasadami dresscode’u na uroczystościach formalnych odbywających się po godzinie 18 (lub po zachodzie słońca) obowiązuje strój wieczorowy.
Męski strój wieczorowy to czarny smoking z pasem hiszpańskim (lub kamizelką), białą koszulą i czarną muchą oraz czarnymi butami ze skóry licowej. Można też wybrać klasyczny garnitur w ciemnym kolorze oraz białą koszulę, czarne buty i ciemne dodatki.
Najbardziej uniwersalny będzie garnitur granatowy lub czarny. Można też zdecydować się na kolor grafitowy, a jeśli strój nie musi być aż tak formalny: również inne ciemne kolory (np. modne bordo, ciemna zieleń).
Na studniówkę warto wybrać eleganckie, stonowane dodatki. Najlepszy będzie krawat w ciemnym kolorze: jednolity, ewentualnie z delikatnym wzorem. Można też zdecydować się na muchę (najlepiej wiązaną, jedwabną). Do tego biała, jedwabna poszetka.
Na formalne okazje i duże uroczystości najlepiej wybrać buty ze skóry licowej lub lakierowanej w kolorze czarnym. Klasycznym wyborem będą oxfordy. Mniej formalne, ale dopuszczalne będą modne loafersy.