Porady

Sztuka elegancji – jak wiązać krawat w różnych stylach i na różne okazje?

Sztuka elegancji – jak wiązać krawat w różnych stylach i na różne okazje?
VISTULA
VISTULA
28 maj 2024
9 min.
105
Udostępnij artykuł

Naukowcy i styliści wciąż spierają się o liczbę kombinacji wiązań krawata. Podobno istnieje ponad 100 tysięcy możliwości. Prawdziwy elegant wcale jednak nie musi znać wszystkich. Warto jednak wiedzieć, jaki styl wiązania krawata będzie odpowiedni na daną okazję oraz jak może on wpłynąć na optyczną poprawę proporcji twarzy. Znaczenie będzie mieć też wygląd kołnierzyka koszuli. Sprawdź, jak zawiązać krawat krok po kroku i dobrać go do stylizacji.

Spis treści

  1. Historia wiązania krawata

  2. Jak zawiązać krawat krok po kroku – instrukcja podstawowa

  3. Style wiązania krawata

  4. Uniwersalne wiązanie krawata typu Kent

  5. Jak zawiązać krawat w stylu księcia Alberta lub z węzłem Victoria?

  6. Jaki krawat do czarnego garnituru, czyli jak dobrać krawat?

  7. FAQ – podsumowanie artykułu

Historia wiązania krawata

Współczesne krawaty mają szerokość od 5,5 cm (uznawane za wąskie) do 10,5 cm (określane jako szerokie). Klasycznie są wykonane z jedwabiu lub wełny (ewentualnie ich mieszanki), co nadaje im szlachetności. Spotykane są również krawaty z innych materiałów, nawet z casualowej dzianiny. Jeśli jednak chcesz podkreślić elegancję stroju, wybierz najlepszą jakość tkanin naturalnych, które zachowają estetyczny wygląd przez długi czas.

Krawat nie zawsze przyjmował dzisiejszą formę. Wywodzi się od chust wiązanych na szyi chińskich wojowników. Uznaje się jednak, że jego idea pochodzi z Chorwacji, gdzie podobne ozdoby noszono w XVII wieku. Nazwa pochodzi od formacji pułku kawalerii Royal Cravattes. Ich charakterystycznym elementem stroju były jedwabne apaszki. Spodobały się one królowi Francji Ludwikowi XIV i wkroczyły do świata mody, zmieniając się po czasie w krawaty.

W XX wieku przyjęły one ostateczny kształt, który znany jest obecnie. Niegdyś były jednak o wiele szersze i krótsze (miały pasować do ówczesnego kroju męskich spodni z wysoką talią). Kiedy standardem stały się męskie spodnie o niższym stanie, standardowe krawaty zyskały długość 140 cm. Ich szerokość zależy aktualnie od obowiązujących trendów.

Jak zawiązać krawat krok po kroku – instrukcja podstawowa

Najprostszym i najczęściej wykorzystywanym rodzajem wiązania jest to, dzięki któremu uzyskać można tak zwany węzeł prosty, inaczej nazywany angielskim, staroniemieckim, four in hand lub „na czwórkę”. Mówi się, że wziął się od charakterystycznego wiązania krawatów woźniców karet na 4 konie (stąd czwórka w nazwie) lub był znakiem rozpoznawczym członków klubu dla dżentelmenów o nazwie właśnie Four In Hand.

Na jakie okazje będzie odpowiedni krawat z węzłem prostym? Uchodzi za najbardziej uniwersalny. To dobry sposób wiązania na okazje półformalne oraz do strojów biznesowych. Jest na tyle delikatny, że nie będzie zbytnio się wyróżniał. Może też łagodzić rysy twarzy i optycznie wyszczuplać. Pasuje do wszystkich typów kołnierzyka koszuli.

Dowiedz się, jaki rozmiar kołnierzyka wybrać, by koszula była idealnie dopasowana >>

Jak zawiązać krawat krok po kroku, uzyskując węzeł prosty?

1. Załóż krawat na szyję, a następnie skrzyżuj jego końce tak, aby część szersza była na górze.

2. Szerszy koniec przełóż pod węższym, tworząc kąt prosty do szyi.

3. Następnie zrób pętlę szerszym końcem dookoła węższego.

4. Przełóż szeroki koniec przez pętlę, która powstała i wsuń go, wykańczając węzeł.

5. Zaciśnij krawat i wyrównaj węzeł.

Style wiązania krawata

Ile jest sposobów wiązania krawata? Według badaczy Thomasa Finka i Yonga Mao, którzy dokładnie przeanalizowali ten aspekt męskiej garderoby, tylko 85 rodzajów węzłów rzeczywiście mogłoby nadawać się do wykorzystania (badania z 1999 roku). Szwedzki badacz Mikael Vajdemo-Johanson ponowił te badania i odkrył, że krawat można jednak zawiązać na 177147 sposoby . Nie trzeba jednak znać wszystkich, aby być eleganckim. Wystarczy znalezienie odpowiedniego wiązania krawata do ulubionej koszuli oraz korespondującego z proporcjami twarzy oraz sylwetki.


Jak zawiązać krawat podwójny Windsor, Windsor i pół Windsor?

Jednym z najpopularniejszych wariantów wiązania krawata jest węzeł Windsor, który był popularny w czasach księcia Windsoru, Edwarda (wcześniejszego króla Edwarda III). Ówczesne krawaty wykonywane były inną metodą, przez co były o wiele cieńsze niż te dzisiejsze. Aby ładnie się układały i tworzyły wypełnione materiałem wiązanie, wymagały większej liczby przełożeń końcówki. Wiązanie Windsor daje więc aktualnie bardzo pokaźne, obfite wiązanie, które może być odpowiednie dla mężczyzn o szczupłej twarzy. Będzie też odpowiednie przy krawatach wykonanych z delikatniejszego, cieńszego jedwabiu.

Alternatywą jest nieco mniejszy węzeł półwindsorski. Na grafice przedstawiamy naukę wiązania krawata węzłem Windsor i półwindsorskim oraz pokazujemy, jak zawiązać krawat podwójny Windsor.

Uniwersalne wiązanie krawata typu Kent

Kolejnym prostym węzłem krawata jest Kent (nazywany małym węzłem), który będzie odpowiedni zarówno do pracy, jak i na kolację. Przyda się, jeśli twój ulubiony krawat jest nieco grubszy i szerszy, np. wykonany z wełny lub jej mieszanki z jedwabiem. Pasuje do węższych kołnierzyków

Jak zawiązać krawat w stylu księcia Alberta lub z węzłem Victoria?

Kolejny węzeł – w zależności od ostatecznych ruchów i kierunku przełożenia końcówki krawata – nosi nazwę Victoria lub księcia Alberta i może być wykorzystywany na co dzień i na uroczystości. To propozycja pasująca do koszuli z szerzej rozstawionym kołnierzykiem lub zapinanego na guziki. Sprawdzi się przy dłuższym, cieńszym krawacie.

Jaki krawat do czarnego garnituru, czyli jak dobrać krawat?

Jak dopasować kolor i wzór krawata do garnituru oraz okoliczności? Można kierować się jedną z podstawowych zasad:

1. Dopasować kolor o 1-3 tony jaśniejszy lub ciemniejszy od marynarki, np. do czarnego garnituru pasować będą odcienie szarości i srebra, do granatowego – błękitu i niebieskiego.

2. Dobrać krawat w kolorze zbliżonym do marynarki. W obrębie tych zasad można też wybierać między krawatami gładkimi, z wyraźniejszą strukturą tkaniny lub wzorem. Do klasyki należą:

• pasy;

• groszki;

• wzory geometryczne;

• mikrowzory;

• kwiaty;

paisley (wzór turecki) przypominający motyw łzy z zakręconym węższym końcem.

Krawat można również dopasować do koloru dodatków, np. do brązowych butów i skórzanego paska odpowiedni będzie ten koniakowy, z elementami beżu lub czekoladowy.

Niektóre barwy będą się też dobrze uzupełniać, np. ciemna zieleń i bordo pasować będzie do granatowego garnituru, a granatowy lub brązowy do czarnej marynarki. Wybór koloru i wzoru będzie też uzależniony od okazji: jasne pasują na okazje w ciągu dnia (np. błękitny krawat ze wzorem paisley idealnie uzupełni strój ślubny), stonowane wybiera się do pracy, a ciemne i bardziej szykowne na wieczór. Jeśli chcesz się wyróżnić, zdecyduj się na mocniejszy kolor lub ciekawy wzór, ewentualnie zrób oryginalny zestaw z poszetką.

FAQ – podsumowanie artykułu

By uzyskać węzeł prosty (zwany też angielskim) załóż krawat na szyję i skrzyżuj jego końce tak, aby szersza część była na górze. Szerszy koniec przełóż pod węższym, tworząc kąt prosty do szyi. Następnie zrób pętelkę szerszym końcem dookoła węższego. Przełóż szeroki koniec przez powstałą pętlę i wsuń go, wykańczając węzeł. Na koniec zaciśnij krawat i wyrównaj węzeł.

Do biurowych stylizacji najlepiej prezentowały się będą wiązania mniej skomplikowane, takie jak węzeł angielski i półwindsorski. 

Do tego typu krawatów najbardziej odpowiednie będą węzły Victoria, Windsor i podwójny Windsor.

Jeśli chcesz się dobrze prezentować wybierz krawat w kolorze zbliżonym do barwy marynarki lub o 1-3 tony jaśniejszy lub ciemniejszy od marynarki. 

Najszlachetniej wyglądają krawaty wykonane z jedwabiu lub wełny. Takie tkaniny są trwałe i naturalne, ładnie się starzeją, a przy tym są ekologiczne.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł