Porady

Czy wełna merino gryzie? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym materiale!

Czy wełna merino gryzie? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym materiale!
VISTULA
VISTULA
24 wrz 2024
5 min.
67
Udostępnij artykuł

Wełna merino to materiał szczególnie cenny. Pochodzi od owiec, które musiały przystosować się do zmiennych warunków klimatycznych, dlatego dobrze sprawdza się zarówno podczas chłodów, jak i upałów, zapewniając termoregulację. Czy wełna merino gryzie? Jakie ma właściwości, zalety i wady?

Spis treści

  1. Wełna merino – co to za materiał?

  2. Wełna merino – właściwości, zalety i wady

  3. Pielęgnacja wełny merynosa – jak prać wełnę merino?

  4. Stylizacje z wełną merynosa – jak ją nosić?

  5. FAQ – podsumowanie artykułu

Wełna merino – co to za materiał?

Wełna merino (inaczej wełna merynosów) to szczególny materiał pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się go od specjalnej rasy owiec wywodzącej się z Azji, ale od XII wieku hodowanych na Półwyspie Iberyjskim, a następnie w XVIII wieku w Europie. Aktualnie największe stada owiec merynosów znajdują się w Australii. Są cenione za swoje runo, dające cienką, delikatną wełnę o specjalnych właściwościach. Znawcy określają ją jako silnie karbikowaną, czyli sprężystą.

Owce tej rasy zamieszkują surowe tereny i przystosowały się do tak trudnych warunków. Z tego też względu ich runo musiało skutecznie je ogrzewać, chronić przed zimnem, wiatrem i opadami atmosferycznymi, ale też dostosowywać się do zmiennego klimatu. Wpłynęło to na jego cechy, które chętnie wykorzystywane są przez marki odzieżowe – zarówno te specjalizujące się w ubraniach outdoorowych, jak i tych wysokiej jakości, przeznaczonych na co dzień.

Wełna merino – właściwości, zalety i wady

Wełna merynosów to materiał naturalny, a więc także ekologiczny, bo biodegradowalny. Ma właściwości termoaktywne, co oznacza, że dostosowuje się do temperatury otoczenia i ciała. Z tego względu będzie odpowiednia zarówno na chłody, jak i wyższe temperatury. 

Ubrania z merino mogą też pełnić funkcje grzewcze, a pozostawać cieniutkie, a nawet ledwo wyczuwalne na skórze. Dlatego ta wełna znajduje zastosowanie w odzieży na każdy sezon. Sprawdzi się zarówno jako materiał na zimowe swetry, jak i letnie koszulki polo. Zimą przyjemnie ogrzeje, latem zapewni oddychającą warstwę chroniącą przed upałem, a jesienią i wiosną zabezpieczy przed deszczem.

Jak więc prezentują się zalety wełny merino?

ma właściwości termoregulacyjne;

pozwala skórze oddychać;

jest lekka, cienka, a mimo tego daje ciepło;  

jest elastyczna i trwała, dzięki czemu przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży przez lata;

pochłania wilgoć i odciąga ją na zewnątrz, dlatego latem nie będziemy się w niej pocić, a zimą nie zmarzniemy nawet po intensywnej aktywności;   

nie pochłania zapachów, dlatego łatwo o nią dbać; 

jest antybakteryjna – hamuje rozwój bakterii i grzybów;

chroni przed promieniowaniem UV;

jest antystatyczna;

łatwo ją czyścić, nie wymaga częstego prania, a w wielu sytuacjach można ją po prostu wywietrzyć; 

jest odpowiednia dla alergików, ponieważ nie uczula.


Jakie są wady wełny merino? Wełna merino powinna być odpowiednio przechowywana, ponieważ może zostać uszkodzona przez mole. Pamiętaj także, by uważać podczas prania, jednak po poznaniu wszystkich zasad, pielęgnacja wełny merino nie powinna sprawiać problemów. 

Minusem odzieży z wełny merino może też dla niektórych być cena. Warto jednak zauważyć, że jest to materiał całoroczny, niezwykle trwały i zapewniający szczególne właściwości. Nie zastąpi go żaden inny, dlatego jest tak cenny. Ubrania z wełny merynosów są też wykonane z wysoką starannością.

Czy wełna merino gryzie?

Szczególną zaletą wełny merino jest jej niezwykła delikatność i miękkość. Nadaje się nawet dla osób o bardzo wrażliwej skórze oraz alergików, którzy nie mogą nosić innego rodzaju wełny. Wełna merino nie gryzie ani nie powoduje podrażnień. Ponadto jest cienka, więc możesz ją wkładać nawet pod inne warstwy odzieży.

Pielęgnacja wełny merynosa – jak prać wełnę merino?

Niektórzy rezygnują z wełny, ponieważ boją się, że jej pielęgnacja jest trudna. Poznaj kilka zasad prania wełny merino, by móc korzystać z jej zalet, które z pewnością zrekompensują czas poświęcony na dbanie o swetry i inne elementy garderoby.

Jak prać wełnę merino? Najlepiej jak najrzadziej. Wełna merynosów jest antybakteryjna i nie pochłania zapachów, dlatego po dłuższym noszeniu wystarczy ją po prostu wywietrzyć, by nadal pozostawała świeża. Jeśli będzie jednak wymagała prania, najlepiej wypierz ją ręcznie w letniej wodzie. Pamiętaj, aby jej nie wyciskać i nie wykręcać. Najlepiej rozłóż ją na suchym ręczniku i zroluj tak, aby odcisnąć nadmiar wody. Susz ją na płasko, aby się nie wyciągnęła.

W czym prać wełnę merino? Do prania najlepiej użyj płynu do wełny. Twoja odzież z wełny merino farbuje? Wypróbuj octowanie! To sprawdzona metoda, dzięki której pranie wełny w occie zamyka łuski włókien, zatrzymując intensywność koloru. Wystarczy raz ją zastosować, by cieszyć się trwałym efektem. Octowanie jest też świetnym rozwiązaniem dla mocno zabrudzonych ubrań z wełny merino – ta metoda jest szczególnie ceniona w pielęgnacji bielizny i produktów wielorazowego użytku z wełny merynosów. Sprawdzi się także pranie wełny w szamponie do włosów.

Jak prać wełnę w pralce? Odpowiedni będzie program wełna w pralce, ewentualnie ten opisany jako pranie ręczne. Wirowanie ustaw na najniższy poziom.

Dowiedz się, jak prać wełniany garnitur →

W jakiej temperaturze prać wełnę? Wełnę merino należy prać w temperaturze do 30°C. Pamiętaj – zwłaszcza podczas prania ręcznego – że nie lubi ona zmiennych temperatur. Może się przez to filcować, a zbyt wysokie temperatury doprowadzą do skurczenia włókien.

Stylizacje z wełną merynosa – jak ją nosić?

Wełna merino to coś więcej niż tylko materiał na odzież outdoorową i bieliznę termoaktywną. Możesz ją nosić zarówno jako warstwę docieplającą, jak i jako stylowy element codziennej stylizacji.

Sprawdź, jak stworzyć elegancką stylizację do biura →

W damskiej i męskiej garderobie całorocznej doskonale sprawdzą się cienkie swetry z dekoltem różnego typu: w serek, okrągłym, z kołnierzykiem lub golfy. Możesz je nosić solo, pod marynarki i żakiety, bluzy czy nawet koszule. Na chłodniejsze dni doskonałym wyborem będą grubsze swetry z merino i kaszmiru – idealne na jesień, zimę oraz chłodniejsze dni wiosny.

W kolekcji Vistula pojawiły się damskie swetry z wełny merino. Będą uniwersalną bazą w garderobie kapsułowej, bo pasują zarówno do spodni i szortów różnego typu, jak i sukienek i spódnic.

W męskiej szafie cienki golf lub sweter z wełny merino to podstawa. Kiedy raz poznasz szczególne właściwości tego materiału, nie zamienisz go na żaden syntetyczny! Elementy garderoby z wełny merynosów są zazwyczaj doskonałej jakości, minimalistyczne, klasyczne i pasują do wszystkiego: casualowych spodni chino, garnituru, jeansów czy dresów.

FAQ – podsumowanie artykułu

Aby zadbać o wełnę merino, pierz ją jak najrzadziej, a jeśli odzież nie jest zabrudzona, wystarczy, jak ją wywietrzysz. Jeśli pranie jest konieczne, wybierz w pralce tryb prania ręcznego lub program do wełny, używając płynu do wełny. Po praniu nie wykręcaj jej i susz na płasko.

Pierz w temperaturze do 30°C, aby nie doprowadzić do skurczenia się włókien.

Nie, wełna merino nie gryzie. Jest niezwykle delikatna, dlatego jest świetnym wyborem dla osób o wrażliwej skórze i alergików.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł