Trendy

Bez zbędnej formalności. Trendy w klasycznej modzie męskiej.

Bez zbędnej formalności. Trendy w klasycznej modzie męskiej.
Michał Zaczyński
Michał Zaczyński
28 sie 2024
4 min.
34
Udostępnij artykuł

Marynarka z koszulą i krawatem? Tak, ale też z T-shirtem, koszulką polo czy swetrem. I bez krawata. Sneakersy do garnituru? Pełnoprawne, niczym oksfordy czy derby. Puchowa kamizelka do biznesowej stylizacji? Czemu nie, skoro praktyczna. Klasyczna moda męska zmienia się. Mniej w niej rygoru, a więcej wolności i wygody. Przestaje być formalna w tradycyjnym znaczeniu.

Spis treści

  1. Trendy w modzie męskiej – dlaczego i jak się zmieniają?

  2. Męska elegancja – jak zestawić trendy w modzie?

  3. Męska elegancja – baw się modą!

Trendy w modzie męskiej – dlaczego i jak się zmieniają?

Powód? Jest kilka. Rozformalizowanie męskiej garderoby to nie rewolucja, lecz powolny proces, obserwowany od lat. 

Wpływ nań miała zmiana naszego stylu życia na bardziej aktywny. Podróżujemy, spędzamy więcej czasu na zewnątrz, ćwiczymy, dbamy o formę. Pomogły nowe technologie i związane z nimi nowe zawody, dzięki czemu częściej pracujemy z domu, prowadzimy własne projekty i nie musimy codziennie pojawiać się w biurze. Swoje dorzucił też casual friday i akceptacja dla coraz mniej oficjalnego stroju. W efekcie przyzwyczailiśmy się do ubrań wygodnych, zarówno w noszeniu, jak i w dbaniu o nie, czyszczeniu, przechowywaniu.

Odejście od żelaznych zasad ubioru oznacza więc przede wszystkim komfort. Zalet jest jednak więcej. 

Męska garderoba stała się lżejsza - zarówno dosłownie, jak i w aspekcie wizualnym. Lekkie dzianiny, prostsze konstrukcje czy luźniej tkane, przewiewniejsze materiały odświeżają wizerunek. Wprowadzenie do niego elementów casualowych odmładza go i czyni bardziej dynamicznym. Odrzucenie żelaznego kanonu dress code’u nadaje mu natomiast rysu nowoczesności. 

Nie oznacza to, że rezygnujemy z klasycznej garderoby. Nadal są miejsca, sytuacje i okazje, które jej wymagają. Tyle że dzięki zmianom, noszenie jej stało się przyjemniejsze.

Męska elegancja – jak zestawić trendy w modzie?

Podstawowy trend to łączenie ubrań formalnych ze sportowymi. Jeśli garnitur (czy zestaw koordynowany marynarki i spodni „nie do pary”), to już niekoniecznie w pełnym rynsztunku. Zwłaszcza w wydaniu służbowym, gdzie białą czy błękitną koszulę można zastąpić gładkimi dzianinami, włączając w to w sezonie jesienno-zimowym także swetry z dekoltem crew - czy v- neck. Klasyczne skórzane półbuty w zależności od pogody warto zastąpić sztybletami czy mokasynami, a jeśli pozwala na to okazja — choćby tenisówkami. 

Klasyczny płaszcz świetnie będzie wyglądać nie tylko do zestawu formalnego, ale i założony do puloweru, chinosów i loafersów. Odwrotnie zaś — garnitur nie gryzie się już z kurtką i sportowymi czy wręcz trekkingowymi dodatkami, jak plecak, bezrękawnik lub czapka z daszkiem. Istotne, by dwa przeciwstawne charaktery ubrań i dodatków zbalansować. 

Męska elegancja – baw się modą!

Silnym trendem w męskiej szafie są także zróżnicowane długości. W modzie klasycznej nie podlegają tak surowym nakazom jak kiedyś. Tendencją ostatnich lat są krótsze niż wcześniej mankiety marynarek czy nogawki spodni, ale też i ubrania wierzchnie, jak puchowe kamizelki czy ciepłe kurtki, spod których mogą już wystawać marynarki czy work wearowe koszule. Jednocześnie jeśli mamy ochotę, możemy założyć ubrania o wydłużonym fasonie, szerszych nogawkach i rękawach, oraz ogólnie o kroju oversize. Rozformalizowanie mody męskiej pozwala na większą dowolność i podkreśla osobowość. 

Konsekwencją tych zmian jest strój, który sprawdza się w większości sytuacji. W tym samym stroju pójdziemy do pracy i wybierzemy się po niej na spotkanie towarzyskie. Udamy się w nim na weekendowe zakupy czy na city break. Uczcimy rodzinne święto i zjemy romantyczną kolację. Pozostanie jednak indywidualny. Jego niuanse, akcenty i styl zależeć będzie wyłącznie od naszego gustu.

Autor: Michał Zaczyński - dziennikarz i ekspert rynku mody. Jego teksty ukazują się m.in. w Polityce, Elle i Twoim Stylu Man. Jest wykładowcą i jurorem konkursów dla projektantów, a także autorem podcastów. Poza działalnością dziennikarską doradza markom w zakresie wizerunku. Autor bloga www.michalzaczynski.com.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł