Stylizacje

Zrozumieć zasady: dress code – rodzaje ubiorów na oficjalne wydarzenia i przyjęcia

Zrozumieć zasady: dress code – rodzaje ubiorów na oficjalne wydarzenia i przyjęcia
VISTULA
VISTULA
28 maj 2024
7 min.
100
Udostępnij artykuł

Dress code – ograniczający i sztywny zbiór zasad, a może przydatna podpowiedź co do rodzaju ubioru, który pozwoli zawsze wyglądać stosownie do okazji i miejsca? Jak go pojmować i wykorzystać przy komponowaniu stylizacji na oficjalne wydarzenia i przyjęcia, by jednocześnie z klasą podkreślić własny gust? Czy informacja, co wypada, a co nie, znajduje jeszcze zastosowanie w erze indywidualizmu? Podpowiadamy, czym jest dress code, jakie są jego rodzaje oraz w jaki sposób może on pomóc nam w budowaniu spójnej garderoby na lata.

Spis treści

  1. Dress code – co to jest? Zasady dress code’u

  2. Dress code – rodzaje ubioru damskiego

  3. Dress code – rodzaje ubioru męskiego

  4. FAQ – podsumowanie artykułu

Dress code – co to jest? Zasady dress code’u

Na początku należy zadać sobie pytanie: czym jest dress code? To zbiór zasad wynikających z etykiety. Zależy od regionu świata, religii, państwa oraz kultury. Określa to, jaki strój obowiązuje w danych okolicznościach. Pozwala na ujednolicenie danego typu ubioru i łatwiejszy wybór stylizacji, która zależeć będzie od pory dnia, stopnia formalności okazji, miejsca i ustalonych w nim zasad.

Istnieje kilka rodzajów dress code’u, które można uszeregować zgodnie ze stopniem formalności (od najwyższego do najniższego, najbardziej codziennego):

1. Strój formalny, uroczysty, na szczególne okazje (formal attire)

• wieczorowy formalny: white tie – nazwa pochodzi od stroju męskiego, czyli białej muszki i czarnego fraka;

• wieczorowy mniej formalny: black tie – w tym wypadku chodzi o czarną muszkę i czarny frak;

• dzienny formalny (morning dress);

• dzienny mniej formalny (morning suit).

2. Strój koktajlowy – na uroczystości półformalne, np. uroczystości w gronie rodzinnym czy mniejsze imprezy firmowe.

3. Informal attire

Strój formalny (w mniejszym stopniu niż formal attire, który uznawany jest za bardziej uroczysty). Wybierany przede wszystkim przez pracowników biznesowych wysokiego szczebla, polityków, dyplomatów.

4. Strój biznesowy (business attire)

• klasyczny – business attire;

• łączący elegancję ze swobodą – business smart;

• swobodny – business casual.

5. Strój codzienny, weekendowy (casual)

6. Strój sportowy – obejmuje stylizacje, które zwyczajowo wybierano nie do uprawiania sportu, ale jego oglądania. Ma odróżniać tego typu zestawienia od strojów codziennych. Nie chodzi jednak o typowo treningowe komplety dresowe czy szorty i T-shirty.

Dress code – rodzaje ubioru damskiego

Jak się ubrać na wesele lub wieczorną galę, a jaką sukienkę i dodatki wybrać na garden party? Wątpliwości co do stroju z klasą rozwiewają zasady dress code’u powiązane z charakterem uroczystości oraz porą dnia.


Strój formalny: white i black tie dress code damski

Wieczorne (odbywające się po godzinie 18) uroczystości o najwyższym stopniu formalności wymagają odpowiedniej oprawy. Jeśli na zaproszeniu widnieje white tie dress code, damski strój powinien bazować na długiej sukni balowej. Ramiona można okryć np. jedwabnym szalem lub etolą. Odpowiednim obuwiem będą szpilki. Spośród dodatków panie mogą wybrać wieczorową biżuterię, np. kolię lub długie kolczyki oraz długie rękawiczki i małą torebkę do ręki.

Innym wariantem stroju wieczorowego, ale o nieco mniejszym stopniu formalności jest black tie. Damski strój nie różni się zbytnio od poprzedniego wariantu, ale może być nieco bardziej stonowany. Nadal warto wybrać sukienkę wieczorową, ale w tym wypadku nie musi ona być długa. Dodatki mogą pozostać te same.

Jeśli formalna uroczystość odbywa się przed godziną 18, należy wybrać strój typu morning dress lub morning suit, czyli średniej długości sukienkę, buty na obcasie, bardziej stonowaną biżuterię, małą torebkę. Charakterystycznym elementem stylizacji będzie nakrycie głowy. Stroje takie można zobaczyć np. na otwarciach wyścigów konnych.

Dress code koktajlowy damski

Jeśli uroczystość nie wymaga tak formalnego stroju jak white lub black tie i odbywa się za dnia, czyli do godziny 18, można zdecydować się na dress code koktajlowy, czyli ubiór uroczysty. Będzie on odpowiedni na śluby, imprezy rodzinne czy firmowe. Warto wzorować się na stylizacjach, jakie wybierają goście na śluby królewskie. Kobiety decydują się na sukienki koktajlowe oraz nakrycia głowy. Dodatki powinny być eleganckie, ale bardziej stonowane niż przy stylizacjach formalnych. Odpowiednie będą buty na obcasie, kopertówka i klasyczna biżuteria o uroczystym charakterze.


Rodzaje dress code’u biznesowego w ubiorze damskim

Biznesowym strojem o najwyższym stopniu formalności jest informal attire, który obowiązuje na poważnych spotkaniach na wysokim szczeblu. Strój damski składa się w tym wypadku z sukienki i żakietu, kompletu marynarki ze spódnicą lub garnituru ze spodniami. Należy wybrać ciemne kolory, np. czerń, granat, grafit. Jasnym elementem powinna być koszula. Dodatki to: buty na obcasie, skórzana torebka średniej wielkości i dyskretna biżuteria, np. małe kolczyki i zegarek na bransoletce

Jeśli szukamy klasycznej stylizacji do biura, gdzie obowiązuje dress code business wear, warto mieć w swojej szafie eleganckie spodnie z tkaniny, ołówkową spódnicę, prostą sukienkę oraz żakiet w ciemniejszych kolorach, a do tego komplet dobrej jakości koszul. Najlepiej sprawdzi się klasyczna biała, błękitna, jasnoróżowa, szara. Dodatki mogą pozostać takie jak przy stroju formalnym.

W niektórych biurach, gdzie strój nie musi być tak oficjalny, na co dzień lub w wybrane dni (popularne casual Friday) obowiązuje dress code business smart casual, który dopuszcza większą dowolność oraz możliwość kombinacji elementów stylizacji. Dobrze wyglądać będą modne ostatnio kamizelki, eleganckie bluzki oraz komplety w jaśniejszych kolorach.

Dress code smart casual i casual damski

Oprócz rodzajów ubiorów damskich na oficjalne wydarzenia i przyjęcia istnieje również dress code codzienny, nieformalny. Smart casual łączy elementy eleganckie z bardziej swobodnymi. Casual damski dopuszcza dowolność. Warto jednak nadal stawiać na ponadczasowe kroje oraz wysokiej jakości materiały – bawełnę, jedwab, wiskozę, tencel, wełnę. Dzięki temu ubrania długo będą aktualne i posłużą przez wiele lat.

Większość powinna stanowić doskonale skrojona, neutralna baza (np. T-shirty, koszule, swetry , klasyczne jeansy i spodnie z tkaniny), natomiast trendy i ekstrawaganckie elementy mogą dopełniać indywidualny styl.

Dress code – rodzaje ubioru męskiego

Zgodnie z zasadami dress code’u stroje męskie są chyba jeszcze bardziej sformalizowane niż damskie. Wbrew pozorom panowie również mogą wybierać z wielu typów strojów uroczystych i formalnych. Jak je dopasować do okazji?


Strój formalny: white i black tie dress code męski

Najbardziej formalnym wieczorowym – czyli wkładanym po godzinie 18 – strojem męskim jest white tie. Obowiązuje wtedy czarny frak (rozpięta marynarka z dłuższymi tylnymi połami), specjalna biała koszula z charakterystycznym dekoracyjnym przodem i kołnierzykiem łamanym, który pasuje do białej muszki z jedwabiu. Mankiety powinny być zapinane na guziki. Inaczej wyglądają też spodnie: są zaprasowane w kant, bez podwinięcia mankietu (tzw. manszetu), a po bokach mają dwa lampasy. Niezbędne będą też czarne, lakierowane, wiązane buty (najczęściej bez żadnych przeszyć).

Nieco mniej formalnym uroczystym strojem wieczorowym męskim będzie black tie - smoking, spodnie z jednym lampasem i pasem smokingowym (hiszpańskim). Koszula powinna mieć kołnierzyk łamany do czarnej muszki oraz zapięcia mankietów na spinki. Można zdecydować się na czarne lakierowane półbuty lub buty Oxfordy z charakterystycznym przeszyciem.

Cocktail dress code męski

Jeśli przyjęcie jest bardziej swobodne, ale chcemy podkreślić uroczysty, elegancki charakter, możemy zdecydować się na cocktail dress code męski. W tym wypadku doskonale sprawdzi się garnitur z marynarką jednorzędową lub dwurzędową w ciemnym kolorze i jasna (biała, kremowa, jasnoróżowa, błękitna) koszula. Można zdecydować się również na zestaw: marynarkę i spodnie zaprasowane w kant wykonane z innych materiałów dostępne np. w serii mix & match z kolekcji Vistula. Niezbędne będą także eleganckie dodatki: krawat i poszewka (można pozwolić sobie na kolor lub wzór) oraz czarne buty typu Oxford.

Rodzaje dress code’u biznesowego męskiego

Najbardziej oficjalny strój biznesowy męski, czyli informal attire to czarny lub ciemnogranatowy klasyczny garnitur z jasną koszulą (warto wybrać uniwersalną białą, ale też błękitną, jasnoszarą) i butami Oxfordami. Najlepiej zdecydować się na jednokolorowy, ciemny krawat, ewentualnie klasyczny wzór, np. pasów. Ten sam garnitur przyda się także do stylizacji business wear (np. na spotkania z klientem lub na co dzień w branżach ze sztywnym dress code’em). W tym wypadku dopuszczalne są pastelowe koszule w drobny, nierzucający się w oczy wzór lub prążki.
W przypadku business smart można skorzystać z zestawu typu mix & match oraz wybrać koszule czy spodnie w stonowaną kratę. Czasami wybierane są też nieformalne koszule z kołnierzykiem zapinanym na guziki oraz dodatki męskiej galanterii skórzanej w różnych odcieniach brązu.

Na casual Friday można założyć spodnie chino oraz cienki wełniany sweter lub koszulę w wyraźny wzór.

Chcesz wiedzieć więcej na temat stylu biznesowego? Sprawdź, jak nie popełnić modowej wpadki w biurze >>

Dress code smart casual i casual męski

W przypadku męskiego stroju istnieją również dwa rodzaje dress code’u codziennego, o najniższym stopniu formalności. Smart casual i casual będzie odpowiedni na co dzień lub do pracy w miejscach o luźnym podejściu do stroju. Podobnie jak w stylizacjach damskich warto w tym wypadku zdecydować się na wysokiej jakości elementy bazowe wykonane z odpowiednich materiałów: bawełny, wełny, wiskozy, ten celu, lyocellu, które zapewnią komfort noszenia w każdych warunkach. Dobrze też wybrać kolory przewodnie oraz ulubione wzory, aby móc stworzyć szafę kapsułową dopasowaną do indywidualnego stylu oraz potrzeb.

FAQ – podsumowanie artykułu

Dress code to zbiór zasad etykiety, mówiący o doborze stroju do okoliczności: charakteru wydarzenia, miejsca, pory dnia.

Zasady dress code obowiązują zazwyczaj w miejscach, gdzie wymagany jest strój formalny (np. na galach, ślubach) oraz może być ustanowiony w miejscu pracy.

Zasady dress code’u zależą od wielu czynników: kraju, religii oraz kultury. Mogą więc różnić się w poszczególnych miejscach na świecie.

To, jaki dress code obowiązuje w miejscu pracy, zależy od polityki organizacji i ogólnych ustaleń. Zazwyczaj bardziej formalne stroje wymagane są wśród polityków, dyplomatów, biznesmenów wysokiego szczebla. Przydadzą się także podczas spotkań z klientami oraz większych wydarzeń firmowych

Najbardziej formalnym strojem wieczorowym jest white tie. Nieco swobodniejszy jest dress code black tie. Jeśli oficjalne wydarzenie odbywa się przed godziną 18, obowiązuje ubiór morning dress lub morning suit. W biznesie najbardziej formalny będzie dress code business attire.

Dress code wieczorowy obowiązuje od godziny 18.

Rajstopy są wymaganym elementem stroju damskiego formalnego oraz biznesowego.

Odpowiednia będzie długość do kolana (plus minus 5 cm).

Zestaw koordynowany składa się z marynarki i spodni uszytych z innego materiału, np. gładkiego dołu i góry z wzorem kraty.

Skarpetki powinno dopasowywać się do koloru spodni lub butów.

W męskim stroju formalnym obowiązują czarne buty z lakierowanej skóry.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł