Porady

Jak nie popełnić modowej wpadki w biurze? Business casual – zasady, które warto znać

Jak nie popełnić modowej wpadki w biurze? Business casual – zasady, które warto znać
VISTULA
VISTULA
29 maj 2024
12 min.
36
Udostępnij artykuł

Niegdyś mówiło się, że do pracy warto ubierać się tak, jakby aspirowało się na wyższe stanowisko. Dzisiaj wiemy już, że najważniejsze to zachowanie profesjonalizmu i dopasowanie stylizacji do wykonywanej pracy, a także uczucie komfortu. Jak prezentują się zasady biznesowego dress code’u i jak wyglądać ma stylizacja business casual? Podpowiadamy, jak nie popełnić faux pas i stworzyć stylizacje z klasą.

Spis treści

  1. Business casual dress code, a może business attire lub smart? Kiedy obowiązują?

  2. Jak się ubrać na konferencję, rozmowę o pracę czy spotkanie zarządu i nie popełnić wpadki?

  3. Strój business casual – na co warto zwrócić uwagę podczas doboru ubrań do pracy?

  4. Zasady business casual – czego nie robić?

  5. FAQ – podsumowanie artykułu

Business casual dress code, a może business attire lub smart? Kiedy obowiązują?

W miejscu pracy może obowiązywać cię konkretny dress code, czyli zasady dobierania stroju: jego elementów, kolorów, wzorów oraz materiałów. Często jest on zapisany w firmowym regulaminie lub po prostu wynika z obserwacji otoczenia i środowiska, w jakim się poruszasz. Można wyróżnić trzy poziomy formalności strojów biznesowych:

1. Business attire, czyli najbardziej formalny. Przeznaczony na ważne wydarzenia firmowe lub obowiązujący członków zarządu i kadrę wysokiego szczebla. Jest najbardziej klasyczny i nie pozwala na wiele odstępstw. Bazuje na eleganckich krojach, stonowanych kolorach (głównie ciemnym granacie, złamanej czerni, graficie w przypadku garniturów i damskich kompletów ze spódnicą, sukienką lub spodniami i żakietem). U mężczyzn konieczny jest krawat oraz biała koszula, buty powinny być czarne. U kobiet obowiązuje obuwie z zakrytymi palcami i na niewielkim obcasie ok. 5 cm. W stroju damskim obowiązkowym elementem są także cieliste rajstopy, które powinno się nosić o każdej porze roku.

2. Business smart casual – elegancki strój codzienny kadry zarządzającej niższego szczebla lub w zawodach, w których wymagany jest garnitur/komplet damski. Pozwala na odstępstwa w postaci doboru kolorów (można wprowadzać pastele, stonowane barwy takie jak szarość, beż, bordo. Raczej unika się mocnych kolorów, które odciągałyby uwagę od przekazu). Można też zdecydować się na delikatne wzory (np. krata, paski, u kobiet delikatne wzory geometryczne, kwiatowe, wtapiające się tonacją w tło). W stroju damskim nadal wymagane są rajstopy.

3. Business casual – codzienny strój biurowy, który dopuszcza już większą dowolność w doborze elementów garderoby. Pojawiają się jednokolorowe swetry i kardigany zamiast koszuli lub marynarki, a w stroju damskim także eleganckie bluzki. W niektórych miejscach pracy dopuszcza się także klasyczne jeansy, spodnie typu chino oraz T-shirty.

Wbrew pozorom ostatni stopień formalności wcale nie zapewnia absolutnej wolności w wyborze stroju. Nadal warto zwracać uwagę na pewne szczegóły. Taka uważność uchroni cię przed modową wpadką, a w środowisku, w którym pierwsze wrażenie i wygląd zewnętrzny są istotne, może nawet przyczynić się do poprawy pozycji w firmie czy awansu. Dzięki dobrze dobranej biznesowej stylizacji możesz znacznie zmienić swój wizerunek, np. sprawić, aby był bardziej poważny i profesjonalny (przydatne w zawodach wymagających stanowczości) lub wprost przeciwnie – bardziej „miękki”, nakierowany na komunikację międzyludzką i otwartość (przydatny w zawodach wymagających budowania zaufania lub pracy w grupie). Jak dobrać strój business casual do pracy?

Jeśli nie ma wyraźnie ustalonego dress code’u, zacznij od poznania środowiska oraz przyjrzyj się, jakie stroje obowiązują na co dzień, a co twoi współpracownicy i kadra zarządzająca wkładają na inne okazje. Z obserwacji dowiesz się, jak ubrać się na konferencję, spotkania z klientami, firmowe wydarzenia czy uroczystości. Warto dopasować się do innych, aby nie przesadzić zarówno ze zbytnim stopniem formalności, jak i nadmiernym luzem w stylizacji.

Jak się ubrać na konferencję, rozmowę o pracę czy spotkanie zarządu i nie popełnić wpadki?

Zastanawiasz się, jak ubrać się na konferencję jako prelegent lub słuchacz, a może czeka cię spotkanie z klientem biznesowym? Odpowiednim rodzajem stroju będzie w tym wypadku ten, który nawiązuje do business casual dress code lub business smart casual. Tego typu okazje nie wymagają jeszcze najwyższego stopnia formalności.

Jak się ubrać elegancko, ale na luzie? Poznaj zasady smart casual →

Wyjątkiem może być pełnienie funkcji prezesa firmy lub należenie do kadry wysokiego szczebla, ewentualnie ściśle określony dress code formalny na zaproszeniu. W pozostałych przypadkach elegancki, ale nie przesadzony wizerunek pozwoli na zachowanie profesjonalizmu, zwróci uwagę odbiorców na przekazywaną treść, a nie na szczegóły stylizacji.

Jeśli występujesz publicznie lub chcesz zdobyć czyjeś zaufanie, dobrze też sprawiać wrażenie osoby przystępnej, łatwej w komunikacji, otwartej. Dlatego warto postawić na:

• klasyczne elementy: wygodny garnitur w ciemnym kolorze (lepiej zrezygnować z czerni, która zarezerwowana jest na szczególne okazje lub jest kojarzona z żałobą), damski komplet z marynarką i spodniami lub spódnicą do kolana (klasyczna ołówkowa, ale niezbyt obcisła, ewentualnie lekko rozszerzana, z zakładkami) czy dopasowaną sukienką bez dekoltu;

• stonowane kolory: granat, grafit, ciemna szarość oraz pastelowa koszula. Jeśli twój zawód pozwala na większą swobodę, możesz zdecydować się na dodatki w ulubionym kolorze. Dobrze, aby nie odciągały one uwagi od tego, co mówisz. W business casual dress code można stosować także neutralne wzory, np. kratę lub paski;

• buty business casual i dodatki podkreślające klasę i elegancję: skórzane buty (u mężczyzn np. buty typu Oxford, u kobiet na kilkucentymetrowym obcasie lub mokasyny), pasek ze skóry (dopasowany do koloru butów lub spodni czy spódnicy), dobrej jakości torebka w stonowanym kolorze, delikatna biżuteria, ewentualnie apaszka.

Strój warto dopasować do zawodu, jaki się wykonuje. Na większą swobodę będzie mógł pozwolić sobie pracownik branży kreatywnej niż prawnik czy bankowiec.

Strój business casual – na co warto zwrócić uwagę podczas doboru ubrań do pracy?

Podczas wyboru stroju do pracy lub różnego rodzaju okazje biznesowe (spotkania, prezentacje, konferencje, zebrania itp.) ważne jest nie tylko skompletowanie odpowiednich elementów garderoby. Niezwykle istotna jest ich jakość, która przesądza o profesjonalnym wyglądzie. Doskonale skrojona damska marynarka czy męski garnitur będą dobrze układać się na ciele i zachwycać perfekcją prostoty.

W biurze zazwyczaj spędza się wiele godzin, dlatego ubrania powinny być wygodne oraz wyglądać dobrze nawet po długim noszeniu. Zadbaj o wybór odpowiednich materiałów, najlepiej sprawdzą się naturalne:

• wełna (na garnitur biznesowy polecana jest ta wysokoskrętna typu Super 110’s lub 120’s);

• wysokogatunkowa bawełna (liczy się gramatura oraz długość włókien);

• ewentualnie jedwab (idealny na delikatne koszule).

Możesz zdecydować się również na materiały sztuczne, ale wykonane z surowców roślinnych, np. wiskoza i tencel. Nie będziesz w nich odczuwać dyskomfortu, kiedy w biurze zrobi się gorąco lub chłodno, ponieważ mają właściwości oddychające.

Zasady business casual – czego nie robić?

Skoro business casual dress code pozwala na większą dowolność niż bardziej formalne stroje biznesowe, to jak nie popełnić wpadki przy dobieraniu elementów garderoby? Czego nie powinno się robić przy tworzeniu stylizacji do pracy?

Strój zbyt formalny

Wpadką będzie dobór stroju zbyt formalnego i niedopasowanego do okazji. Dlatego wizytowe garnitury w kolorze głębokiej czerni uznawane za uroczyste, zostaw na gale i imprezy firmowe i nie wybieraj ich na co dzień. Nieadekwatnie do sytuacji wyglądać też będzie strojna biżuteria. Warto dopasować stopień formalności stylizacji do współpracowników.

• Strój zbyt nieformalny

Z drugiej strony, jeśli w twojej firmie wszyscy chodzą w garniturach lub eleganckich damskich kompletach, a ty wybierzesz jeansy i podkoszulek, to również popełnisz modową gafę. Nawet przy casualowym sposobie ubierania w pracy obowiązują pewne zasady: lepiej zrezygnuj z dresowych kompletów lub spodni, rozciągniętych podkoszulków z zabawnymi napisami. Zniszczone i niechlujne ubrania nie będą wspierać twojego wizerunku nawet w miejscu, w którym zasady ubioru nie są jasno określone.

• Niska jakość

O wiele łatwiej dbać o wygląd ubrań i zachować je w odpowiednim stanie nawet przez lata, jeśli zdecydujemy się na dobre materiały i wysoką jakość nadające klasy nawet przy prostych zestawieniach. Zwykła koszulka nie będzie się rozciągać i przekręcać na bocznych szwach, marynarka nie zmechaci się w krótkim czasie, a spodnie nie będą się szybko gniotły i przecierały.

• Nieodpowiedni przekaz

W pracy chcesz być przede wszystkim wysłuchany lub wysłuchana, a więc strój nie powinien odwracać uwagi od twojego przekazu. Oznacza to, że nie może być zbyt krzykliwy (może za wyjątkiem branż kreatywnych, gdzie stylizacja jest podkreśleniem osobowości), ale też wyzywający. Podkreślenie kobiecości i męskości powinno być więc delikatne, stonowane. Lepiej zrezygnuj z obcisłych krojów i dekoltów na rzecz elegancji z klasą.

FAQ – podsumowanie artykułu

Firmowy dress code może zostać zapisany w firmowym regulaminie lub być przedmiotem ustnej umowy między pracownikami a osobami zarządzającymi. Jeśli nie ma takich ustaleń, możesz zasugerować się stylizacjami osób zajmujących podobne stanowiska.

Jeśli obowiązuje cię formalny strój biznesowy, zdecyduj się na granat lub grafit. Przy business casual dress code lub w stylizacjach smart casual postaw na ciemne odcienie: granat, szarość, delikatną kratę lub paski. Możesz wybrać też zestaw koordynowany, czyli marynarkę i spodnie w innym kolorze.

W stroju business attire obowiązuje biała koszula. Przy mniej formalnych typach dress code’u biznesowego wybiera się odcienie pastelowe.

Rajstopy obowiązują w stroju damskim business attire (najbardziej formalnym) oraz często też w drugim stopniu formalności. 

Na konferencję warto wybrać ciemny garnitur lub damski komplet z żakietem i spódnicą lub spodniami oraz koszulę (w przypadku kobiet może to być też elegancka bluzka). Jeśli wydarzenie jest mniej formalne, można zdecydować się na styl business casual lub smart casual. Mężczyźni mogą zrezygnować z kompletu garniturowego na rzecz zestawu koordynowanego lub zamienić marynarkę na kardigan. Kobiety mogą wybrać elegancką sukienkę lub spodnie (np. cygaretki lub szerokie garniturowe) oraz koszulę lub bluzkę z jedwabiu czy wiskozy.

Najlepiej sprawdzą się materiały naturalne lub sztuczne, ale wykonane z surowców naturalnych. Wybieraj wełnę, jedwab, bawełnę, len, wiskozę, tencel, które zapewnią komfort termiczny i oddychalność. 

Strój do pracy należy dobrać do okazji i okoliczności, a więc nie może on być ani zbyt formalny, ani zbyt luźny. Ubrania powinny być zadbane i schludne oraz niewyróżniające się. Nie mogą też zbytnio podkreślać atrybutów kobiecości i męskości. Dobrze, aby nie odwracały uwagi od tego, co robisz lub masz do powiedzenia.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł