Porady

Jak prać garnitur? Wyjaśniamy ikony prania na metce

Jak prać garnitur? Wyjaśniamy ikony prania na metce
VISTULA
VISTULA
8 sie 2024
7 min.
10
Udostępnij artykuł

Prawidłowa pielęgnacja ubrań zapewnia im schludny wygląd i ładny zapach, ale przede wszystkim pozwala na zachowanie ich dobrego stanu na dłużej. Dobrej jakości garnitur to inwestycja na lata, dlatego warto poznać zasady jego czyszczenia, zwłaszcza jeśli towarzyszy Ci każdego dnia w pracy. Dowiedz się, jak prać garnitur w domu i czy właściwie można to zrobić w pralce? Sprawdź, co oznaczają ikony prania, suszenia i prasowania!

Spis treści

  1. Jak prać garnitur? Czy garnitur można prać w pralce?

  2. Oznaczenia prania – co znaczą ikony prania na metce ubrania?

  3. Jak często prać garnitur?

  4. FAQ – podsumowanie artykułu

Jak prać garnitur? Czy garnitur można prać w pralce?

Jak prać garnitur  w domu i czy jest to możliwe? Wszystko zależy od materiału, z jakiego jest uszyty oraz oznaczeń prania, które znajdują się zazwyczaj na wewnętrznej metce. Producent umieszcza tam kilka niewielkich symboli, które dotyczą sposobu czyszczenia (np. ręcznego, z użyciem wody lub bez jej wykorzystania, chemicznego itp.), suszenia, prasowania, a czasem nawet rozwieszania.

Czy można prać garnitur w pralce? Garnitury wykonane z wełny nie tolerują zmiennych temperatur ani wykręcania. Aby można je było prać w pralce, muszą przejść specjalne procesy podczas produkcji. Informacja o możliwości prania w pralce będzie widoczna na metce. Zazwyczaj jednak garnitur wełniany powinno się odnieść do pralni, aby nie stracił fasonu i nie zniszczył podczas wirowania.

W pralce możesz wyprać jedynie sportowe garnitury, które wykonane są z bawełny. Pamiętaj jednak, że najpierw zawsze trzeba sprawdzić ikony prania na metce ubrania.

Oznaczenia prania – co znaczą ikony prania na metce ubrania?

Na metce, która dołączona jest do każdego ubrania lub wszyta w wewnętrzne szwy, muszą być zawarte informacje na temat pielęgnacji. Warto poznać ikony prania, aby lepiej dbać o swoją garderobę i cieszyć się nią przez wiele lat.

Oznaczenia na ubraniach dotyczące prania

Oznaczenia na ubraniach dotyczące prania można podzielić na kilka kategorii. W pierwszej kolejności zajmiemy się objaśnieniem tych, które dotyczą samego procesu czyszczenia. Na metce możesz spotkać:

symbol miski z wodą (w formie odwróconego, otwartego u góry trapezu i falistej linii wewnątrz) i dłoni – oznaczenie prania ręcznego. Jeśli taka ikona znajduje się na metce, ubranie wymaga szczególnie delikatnego traktowania. Nie powinno się go prać w pralce. W domowych warunkach można uprać je ręcznie w letniej wodzie i z dodatkiem łagodnych środków. Z takim sposobem czyszczenia poradzi sobie też pralnia;

ikona miski z wodą z dodatkową kreską lub dwiema u podstawy – prać delikatnie lub prać bardzo delikatnie;

przekreślony symbol miski z wodą – nie można prać. W takim wypadku ubranie należy oddać do pralni. Zakaz ten może wynikać z wrażliwości włókien na kontakt z wodą. Mogą wymagać czyszczenia chemicznego;

miska z wodą bez żadnych dodatkowych elementów – ubranie można prać.

Dodatkowe ikony prania będą dotyczyły także temperatury. Na metce znajdzie się ten sam symbol miski z wodą, ale będzie opatrzony dodatkowymi kropkami lub oznaczeniem stopni Celsjusza:

1 kropka – można prać w 30°C;

2 kropki – można prać w 40°C;

3 kropki – można prać w 60°C.

Ikony prania dotyczące czyszczenia chemicznego

Jak już wspomnieliśmy, niektóre materiały nie lubią kontaktu z wodą, dlatego zanieś je do pralni, gdzie specjalista dopasuje metodę prania do oznaczeń na metce:

ikona okręgu – czyścić chemicznie;

ikona okręgu przekreślona dwoma krzyżującymi się kreskami – nie należy czyścić chemicznie;

okrąg z literą P w środku – należy czyścić na sucho bez użycia rozpuszczalników;

okrąg z literą A w środku – można używać wszystkich rozpuszczalników;

okrąg z literą F w środku – czyścić na sucho w roztworze węglanu fluoru lub w benzynie.

Symbole prania dotyczące stosowanych substancji i czyszczenia na sucho pomogą ustalić profesjonalistom w pralni, w jaki sposób usunąć plamy lub odświeżyć garnitur, którego nie można prać w pralce lub z użyciem wody.

Oznaczenia prania na metkach – suszenie i prasowanie

Chociaż nie dotyczą prania, ikony związane z suszeniem i prasowaniem również będą przydatne podczas pielęgnacji garnituru. Oznaczenia prania na metkach zawierają też symbole:

przekreślonego okręgu w kwadracie – tego ubrania nie można suszyć w suszarce. Zazwyczaj znajdziesz go w instrukcji na metce garnituru;

okrąg w kwadracie – można suszyć w suszarce;

okrąg w kwadracie z dodatkową jedną lub dwiema kreskami u podstawy – można suszyć bębnowo z zachowaniem ostrożności lub dużej ostrożności;

czarne koło w kwadracie – suszyć na zimno;

okrąg w kwadracie z 1 kropką w środku – suszyć w niskiej temperaturze;

okrąg w kwadracie z 2 kropkami w środku – suszyć w normalnej temperaturze;

okrąg w kwadracie z 3 kropkami w środku – suszyć w wysokiej temperaturze;

kwadrat z kreską w środku – suszyć w pozycji poziomej;

kwadrat z łukiem w środku – suszyć starannie rozwieszone;

kwadrat z dwoma kreskami w lewym górnym roku – suszyć w cieniu (dotyczy to materiałów, które mogłyby się zniszczyć, np. odbarwić pod wpływem słońca);

kwadrat z 3 pionowymi kreskami w środku – suszyć w pozycji pionowej.

Oznaczenia prania na metkach zazwyczaj mają też informacje na temat prasowania, które oznaczone są ikoną:

żelazka – to znak, że garnitur można prasować;

przekreślonego żelazka – ubranie nie nadaje się do prasowania;

żelazka z 1 kropką – można prasować w temperaturze 110°C;

żelazka z 2 kropkami – można prasować w temperaturze 150°C;

żelazka z 3 kropkami – można prasować w temperaturze 200°C;

żelazka z krzyżującymi się liniami pod ikoną – nie można prasować z użyciem pary.

Jak często prać garnitur?

Garnitur to specyficzna część garderoby, która nie lubi zbyt częstego prania, ponieważ pod wpływem tego procesu może stracić kształt. Dotyczy to zwłaszcza wełny, z której wykonane są szlachetne, dobrej jakości marynarki i spodnie garniturowe. Jest to niezwykle higieniczny rodzaj materiału, który ma właściwości bakteriobójcze. Jeśli więc na garniturze nie ma plam, to wystarczy, jeśli go wywietrzysz lub odświeżysz parownicą. 

Częstotliwość prania garnituru będzie też zależała od tego, jak często go nosisz. Częstszego czyszczenia będzie wymagał ten, który mocno przesiąknie intensywnymi zapachami (np. papierosów). Dotyczy to jednak najczęściej garniturów z materiałów syntetycznych. Naturalna wełna nie chłonie zapachów, dlatego nie wymaga tak częstego prania. Dlatego też tak ważne jest, by przy zakupie garnituru, sprawdzić skład tkaniny bazowej. 

Jeśli chodzi o podszewkę, to najlepiej wybierz tę z wiskozy lub acetatu, czyli przewiewnych materiałów. Ta wykonana z poliestru może wymagać częstszego prania.

Dowiedz się, jak dobrać pasek do garnituru →

FAQ – podsumowanie artykułu

Większości eleganckich garniturów nie należy prać w pralce. Szczegóły pielęgnacji zależą jednak od oznaczeń prania podanych przez producenta oraz rodzaju materiału, z jakiego wykonane jest ubranie.

Garnitur zazwyczaj powinno się oddawać do pralni, gdzie profesjonaliści dobiorą metodę czyszczenia zgodnie z ikonkami prania.

Oznaczenia prania znajdują się na metce dołączonej do każdego ubrania lub wszytej po wewnętrznej stronie. Mogą też być zawarte w karcie produktu na stronie sklepu.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł