Porady

Atrakcyjny jak garnitur. Radość z noszenia ponadczasowej klasyki.

Atrakcyjny jak garnitur. Radość z noszenia ponadczasowej klasyki.
Michał Zaczyński
Michał Zaczyński
28 sie 2024
5 min.
28
Udostępnij artykuł

Dress code ewoluuje i traci na formalności. Moda — gubi tropy, wiodąc w eklektyzm, casual czy w vintage. Męska klasyka tymczasem pozostaje zrozumiała i ponadczasowa. Owszem, i jej dotyczą zmiany, jednak „core” jest ten sam: garnitur. Mistrzowsko skonstruowany, uszyty z porządnej tkaniny tradycyjnymi metodami przez fachowców to niezmiennie dzieło rzemiosła najwyższej próby.

Spis treści

  1. Garnitur męski – jak powinien leżeć?

Garnitur męski – jak powinien leżeć?

Pogłoski o końcu garnituru męskiego są mocno przesadzone. Po pierwsze, w wielu sytuacjach jest niezastąpiony. Po drugie, nie sposób wyglądać w nim źle. Podkreśla zalety sylwetki i ukrywa jej ewentualne wady. Kształtuje ją, poziomuje ramiona, w zależności od potrzeby eksponuje lub tuszuje biodra. 

W garniturze zawsze jesteśmy też lepiej postrzegani. To kwestia psychologii wyglądu. Dzięki historii garnituru, jego skomplikowanej konstrukcji, wymagającej zaawansowanego krawiectwa oraz funkcji, jakie od dziesiątek lat pełni, niezmiennie wzbudza on szacunek. Nosząc go, jesteśmy postrzegani jako ludzie sukcesu. Nikt w modzie męskiej nie wymyślił zatem niczego lepszego.

Po trzecie tak wyrafinowany element garderoby po prostu przyjemnie na sobie poczuć, nosić go i mieć.

Czym kierować się wyborze garnituru?

Garnitur powinien być uszyty z naturalnych tkanin. Idealna jest wełna — przewiewna i „oddychająca”, dzięki czemu można ją nosić przez cały rok. 

Jako że wełna wełnie nierówna, warto sprawdzać jej producenta. Marki odzieżowe słusznie lubią się chwalić dostawcami, z którymi współpracują, stąd na wewnętrznej stronie marynarki bez problemu odnajdziemy nazwę i stosowne logo tkaninowej manufaktury. W przypadku najnowszej kolekcji Vistuli będą to prestiżowi, włoscy producenci — Marzotto, Vitale Barberis Canonico czy Tollegno.

Takie tkaniny posiadają naturalną sprężystość, dzięki czemu są odporne na zagniecenia czy zmechacenia i zachowują gładki i elegancki wygląd przez długi czas, a ich producenci dbają nie tylko o najwyższą jakość materiału, ale o przyjazne środowisku standardy produkcji, zgodne z równoważonym rozwojem i poszanowaniem zwierząt. 

Znakomity klasyczny garnitur wymaga także jakościowej podszewki — z wiskozy, acetatu lub cupro oraz guzików — rogowych czy z orzecha corozo. No i samego szycia, zgodnego z tajnikami sztuki krawieckiej.

Jak dobrać garnitur do sylwetki? Jeśli zależy nam na wyglądzie zgodnym z dress codem, rękawy marynarki powinny sięgać nadgarstków, a ramiona kończyć na linii ramion. Mężczyźni rozbudowani w ramionach powinni pamiętać, że marynarki z wąskimi klapami zmieniają ich proporcje. Analogicznie, marynarki z szerokimi klapami czynią to u mężczyzn o drobniejszej sylwetce.

Istotne są też rozcięcia z tyłu marynarki. Przy masywnych pośladkach lepszym rozwiązaniem będą dwa rozcięcia. Marynarka powinna być też wygodna, czyli łatwo się zapinać. 

Na co zwrócić uwagę, by perfekcyjnie wyglądać w garniturze? Najczęstszym błędem w noszeniu garnituru są zbyt długie rękawy, które deformują sylwetkę, optycznie „ściągając” ją w dół. Ich skrócenie w gotowej marynarce jest trudne, więc mało kto na to się decyduje. Na szczęście w przypadku zbyt długich spodni takiego problemu nie ma.

Sprawdź też, jak dobrać buty do garnituru →

Garnitur – jaki kolor wybrać?

Ważne jest też dopasowanie kolorystyczne. O ile koszulę  można mieć w rozmaitych kolorach, o tyle garnitur — fundamentalny element stroju — dominuje w stylizacji. Pozostałe ubrania i dodatki są dla niego jedynie kontekstem, stąd warto wybierać tradycyjne barwy granatu, szarości i czerni, względnie beżu i brązu. 

Kolor i ewentualny deseń zależy też od tego, na jakie okazje będziemy garnitur zakładać. Bardziej formalny, granatowy, sprawdzi się w każdej sytuacji. Zwłaszcza, że granat jest twarzowy, dobrze wygląda przy polskiej pogodzie i zawsze będzie elegancki.

Zobacz 5 stylizacji z czarnym garniturem →

I na koniec: garnitur nie wymaga przesadnych ozdób, wymyślnych ornamentów, licznych akcesoriów. Sam w sobie jest wystarczająco atrakcyjny.

Autor: Michał Zaczyński - dziennikarz i ekspert rynku mody. Jego teksty ukazują się m.in. w Polityce, Elle i Twoim Stylu Man. Jest wykładowcą i jurorem konkursów dla projektantów, a także autorem podcastów. Poza działalnością dziennikarską doradza markom w zakresie wizerunku. Autor bloga www.michalzaczynski.com.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł