Inspiracje

Kołnierzyk włoski – z czym go nosić? Przewodnik po męskiej modzie

Kołnierzyk włoski – z czym go nosić? Przewodnik po męskiej modzie
VISTULA
VISTULA
16 lip 2024
7 min.
79
Udostępnij artykuł

Ładnie układający się kołnierzyk koszuli to wyznacznik jej jakości. Nawet po czasie będzie on dobrze prezentował się przy twarzy oraz eksponował dobrane dodatki. Warto też znać rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich i umiejętnie dobierać je do stopnia formalności stylizacji, krawata czy muchy. Do czego pasuje kołnierz typu włoskiego i jak go rozpoznać? Podpowiadamy różnice: kołnierz włoski a półwłoski czy kent.

Spis treści

  1. Kołnierz włoski – jak wygląda?

  2. Kołnierzyk włoski do muchy czy krawata? Kiedy, jak i z czym go nosić?

  3. Kołnierz włoski a półwłoski

  4. Kołnierzyk włoski a kent

  5. FAQ – podsumowanie artykułu

Kołnierz włoski – jak wygląda?


Kołnierzyk włoski, nazywany również określeniem spread lub cutaway, to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych. Jego polskie określenie nawiązuje do skojarzeń ze stylizacjami modnych Włochów, którzy często decydują się na właśnie takie wykończenie koszuli (chociaż kojarzy się także z brytyjskimi dżentelmenami). Pozwala ono na zaprezentowanie nawet dużego węzła krawata dzięki charakterystycznym, szeroko rozstawionym wyłogom. Są one od siebie mocno oddalone, co pozwala na zmieszczenie krawata z bogatym wiązaniem oraz ładną jego prezentację. Wyłogi mają też charakterystyczny kształt oraz długość, która nie pozwala kołnierzowi typu włoskiego wychodzić na klapy marynarki

Kołnierzyk włoski do muchy czy krawata? Kiedy, jak i z czym go nosić?

Koszula z kołnierzykiem włoskim uznawana jest za formalną i może być zakładana na uroczyste okazje, np. śluby, premiery w operze lub teatrze, gale. Dobrze sprawdzi się także w sytuacjach biznesowych, kiedy obowiązuje dress code (również ten o najwyższym stopniu formalności, czyli business attire).

Czy można dopasować kołnierzyk włoski do muchy? Warto wiedzieć, że koszula z tego typu wykończeniem jest wręcz stworzona do krawatu i nie poleca się wybierania do niej muszek. Specjaliści twierdzą wręcz, że im bardziej rozstawione wyłogi, tym pionowa ozdoba szyi jest bardziej potrzebna, inaczej tworzy się zbyt pusta przestrzeń pod szyją, mogąca zaburzać proporcje twarzy. Nadal można jednak wybrać koszulę z kołnierzem włoskim bez żadnych dodatków. Trzeba jednak pamiętać, że dobrze prezentować się ona będzie wtedy przy odpiętym górnym guziku, a nie zapięta pod szyję. Alternatywą może być też kołnierzyk półwłoski, który uznawany jest za bardziej casualowy.

Jeśli krawat do koszuli z kołnierzykiem włoskim, to jakie wiązanie? Pasować będzie każde, ale najbardziej efektownie wyglądać będzie to typu Windsor. 

Zobacz, jak wiązać krawat na różne sposoby →

Czy dobór rodzaju kołnierzyka do twarzy ma znaczenie? Zdecydowanie tak, ponieważ ten element znajduje się tuż przy niej i może wpłynąć na jej proporcje. Kołnierz typu włoskiego będzie najlepiej korespondował z twarzą pociągłą, smukłą. Może nie wyglądać korzystnie przy zaokrąglonych rysach oraz podkreślać szeroką szczękę.


Kołnierz włoski a półwłoski

Szukasz kołnierzyka odpowiedniego do muchy i krawata? Zdecyduj się na podgatunek kołnierza włoskiego, czyli semi-spread, który w Polsce nazywany jest półwłoskim. Jego wyłogi nie są aż tak szeroko rozstawione jak w przypadku poprzednika. Tworzą jednak kąt ponad 90 stopni, co odróżnia kołnierzyk półwłoski od tego typu kent. 

Takie wykończenie męskiej koszuli jest bardzo uniwersalne, bo pasuje do każdego kształtu twarzy oraz może być zestawiane z różnymi dodatkami. Kołnierzyk półwłoski można też nosić bez niczego oraz wybierać do stylizacji casualowych. Jest mniej formalny i elegancki od kołnierza włoskiego. 

Kołnierzyk włoski a kent

Przeciwieństwem kołnierzyka włoskiego jest ten typu kent. To drugi najczęściej wybierany i klasyczny rodzaj wykończenia męskiej koszuli, który można stylizować na co dzień, do pracy jak i ważniejsze spotkania czy uroczystości. Jego wyłogi są dłuższe, skierowane ku dołowi i rozstawione w średnim stopniu. Pasuje do krawatów, które są wąskie lub średniej szerokości oraz do mniejszych węzłów (np. prosty lub księcia Alberta). Kołnierzyka kent nie nosi się bez krawata.

FAQ – podsumowanie artykułu

Kołnierzyk włoski nie jest polecany do muchy, idealnym dodatkiem do niego będzie krawat. Jeśli chcesz wybrać muszkę, zdecyduj się na koszulę z kołnierzem półwłoskim lub kent.

Do kołnierza włoskiego pasuje każdy krawat, ale najlepiej wyglądać będzie ten o średniej szerokości lub szeroki.

Do kołnierzyka kent najlepiej pasować będą krawaty średniej szerokości lub wąskie.

Kołnierzyk typu włoskiego ma szerzej rozstawione, krótsze wyłogi. Kołnierz kent ma długie wyłogi, które tworzą kąt mniejszy niż 90 stopni.

Kołnierzyk półwłoski to rozwiązanie plasujące się pomiędzy kołnierzem włoskim a tym typu kent, jeśli zwracamy uwagę na szerokość rozstawienia wyłogów. Tworzą one kąt większy niż 90 stopni, ale nie tak duży jak przy kołnierzyku włoskim.

Kołnierz włoski uznawany jest za elegancki i odpowiedni na formalne okazje. Pasuje na większe uroczystości, np. śluby, premiery i gale, ale też ważne spotkania biznesowe. 

Noszenie koszuli z kołnierzykiem typu włoskiego bez krawata nie jest zbytnio zalecane, ponieważ zapięta nie wygląda atrakcyjnie. Lepiej będzie wyglądała, jeśli zostanie rozpięty górny guzik. Na co dzień polecana jest też raczej ta wykończona kołnierzykiem półwłoskim.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł