Trendy

Must have w szafie kapsułowej – kluczowe elementy garderoby

Must have w szafie kapsułowej – kluczowe elementy garderoby
VISTULA
VISTULA
31 lip 2024
11 min.
14
Udostępnij artykuł

Rzeczywistość coraz częściej przekonuje nas do minimalizmu lub przynajmniej zwiększenia świadomości zakupowej. Ekolodzy nawołują do mniej konsumpcyjnego życia, ludzie sukcesu przekonują do stworzenia garderoby, która pozwoli na lepsze wykorzystanie czasu i zasobów, a styliści promują ideę szafy kapsułowej z listą must have. Ile ubrań tak naprawdę potrzebujemy i jak stworzyć kapsułową garderobę szytą na miarę?

Spis treści

  1. Ile ubrań tak naprawdę potrzebujemy, czyli podstawy koncepcji szafy kapsułowej

  2. Szafa kapsułowa – lista. Czy da się stworzyć uniwersalną?

  3. Kapsułowa szafa – jak ją stworzyć?

  4. Podstawowe ubrania w szafie, czyli bazowa garderoba

  5. FAQ – podsumowanie artykułu

Ile ubrań tak naprawdę potrzebujemy, czyli podstawy koncepcji szafy kapsułowej

Szacunki raportu modowego think-tanku Hot Or Cool Institute wskazują, że przeciętna wielkość szafy znacznie się powiększyła od lat 50. i 60. XX wieku. Przywoływane są badania z 2019 roku, z których wynika, że ilość elementów garderoby (z wyłączeniem bielizny) mieszkańca/mieszkanki Holandii waha się od 70 do nawet 429 sztuk!

Jednocześnie w ostatnim czasie powstało wiele koncepcji i wyzwań, mających ograniczyć tę ilość. Przykładem jest „Projekt 333” amerykańskiej aktywistki Courtney Carver.Zakładał on wybór 33 sztuk odzieży, które będą wykorzystywane przez 3 miesiące. Podobny koncept to eksperyment Unfancy-Mindful Style Caroline Joy, która przez rok próbowała żyć z szafą składającą się tylko z 37 elementów1

Jeszcze inny raport – tym razem przeprowadzony przez firmę przeprowadzkową Movinga – pokazuje, ile ubrań rzeczywiście używamy na co dzień, a ile pozostaje zapomniana i zajmuje tylko miejsce w szafie. Po 12 miesiącach obserwacji eksperci obliczyli, że statystyczny Polak nie wykorzystuje aż 67% swoich ubrań2

Problemem może być jednak nie tylko to, że za dużo kupujemy, ale fakt, że często zakupy te robimy nieumiejętnie lub impulsywnie. Dlatego ratunkiem może być uporządkowana i stworzona wedle indywidualnych potrzeb garderoba kapsułowa z ubraniami dobrej jakości, które do siebie pasują i posłużą nam przez wiele sezonów.

 1Na podstawie: https://hotorcool.org/wp-content/uploads/2022/12/Hot_or_Cool_1_5_fashion_report_.pdf

 2Na podstawie: https://fashionbiznes.pl/raport-movinga-marnotrawstwo-odziezy


Szafa kapsułowa – lista. Czy da się stworzyć uniwersalną?

Organizacja Hot Or Cool Institute nie pozostawia nas jednak bez odpowiedzi, ile ubrań tak naprawdę potrzebujemy. Na podstawie wcześniejszych wyliczeń i badań oraz zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego (dąży ono do ograniczenia średniego wzrostu temperatury na Ziemi) obliczono, że w krajach z dwoma porami roku potrzeba 74 sztuk odzieży (w tym obuwie), a w krajach takich jak Polska, czyli z czteroma porami roku – 85 sztuk. 

Z tej liczby powinniśmy móc stworzyć 20 stylizacji (każda składająca się z od jednego do czterech elementów), a w tym: 

6 strojów do pracy, 

3 stylizacje domowe, 

5 zestawów do aktywności lub sportu,

2 stylizacje na specjalne okazje. 

Ponadto powinniśmy mieć do dyspozycji 4 sztuki odzieży wierzchniej (w przypadku krajów z czterema porami roku). 

Sama koncepcja szafy kapsułowej również oparta jest na ograniczonej liście ubrań. Pierwotny pomysł wyszedł od Sousie Faux, właścicielki butiku z West Endu, a następnie wykorzystała go Donna Karan do stworzenia kolekcji składającej się tylko z siedmiu elementów damskiej garderoby. Must havem projektantki były: 

1. czarne body,

2. czarna spódnica,

3. czarny kaszmirowy sweter,

4. skórzana kurtka, 

5. biała koszula, 

6. czarna marynarka, 

7. czarna sukienka.

Są to jednak średnie wyliczenia lub koncepcje, które nie zawsze będą idealnie dopasowane do stylu życia i potrzeb konkretnej osoby. 

Jak więc stworzyć idealną szafę dla siebie i wybrać tylko to, czego naprawdę potrzebujesz i będziesz chętnie nosić bez klasycznych dylematów przed garderobą? 

Jak stworzyć udaną szafę kapsułową?

Szafa kapsułowa, aby była rzeczywiście optymalnie zorganizowana, nie powinna opierać się na gotowej liście ubrań, które przecież wcale nie muszą być dopasowane do tego, w co się ubierasz na co dzień. Często znajduje się na niej np. biała koszula, która nie będzie jednak must have m.in. dla kogoś, kto nie lubi tego typu ubrań, źle się czuje w bieli, czy może większość czasu spędza aktywnie na łonie natury.

Sprawdź, jakie ubrania są podstawą biurowych stylizacji →

Kapsułowa szafa – jak ją stworzyć?

Wybór indywidualnych odzieżowych must have’ów należy zacząć od analizy swoich potrzeb. Na początku określ, na jakie okazje potrzebne będą ci stylizacje. Znaczenie będzie miało m.in.: 

to, gdzie i jak pracujesz (w domu, w biurze, a może w terenie), 

czy uprawiasz jakiś sport lub inną aktywność, 

czy jesteś rodzicem i potrzebujesz wygodnych ubrań, by spędzać czas z dzieckiem. 

Możliwe też, że w niektórych miejscach obowiązuje dress code, który trzeba wziąć pod uwagę przy kompletowaniu garderoby. Warto też mieć przynajmniej jeden zestaw na szczególne okazje

Kiedy już określisz swoje potrzeby, dokładnie oszacuj, ile ubrań potrzebujesz (np. sportowych, do pracy czy na co dzień).

Następnie przyjrzyj się swojemu stylowi i upodobaniom. Nawet jeśli uważasz, że jeszcze szukasz własnej modowej tożsamości, możesz zrobić listę rzeczy, które uwielbiasz i zawsze wybierasz, kiedy szykujesz się do wyjścia. Zapisz też cechy ubrań, które cię denerwują lub sprawiają, że dany element garderoby wisi w szafie nieużywany. To pomoże ci podczas zakupów. A jeśli już o nich mowa…  przejdźmy do budowania zakupowej świadomości.


Jak robić świadome zakupy do szafy kapsułowej?

Przede wszystkim kieruj się ideą: nie ilość, a jakość. Aby szafa kapsułowa służyła ci przez wiele sezonów, musisz zwracać uwagę na materiał i jego właściwości (np. termoregulacyjne wełny i jedwabiu czy chłodzące lnu i wiskozy) oraz detale. 

Sprawdź, czy szwy są równe, nie przekręcają się, a nitki nie odstają i nie prują się już w sklepie. Następnie poznaj swoje wymiary (niekoniecznie rozmiar, ponieważ on może różnić się w zależności od sklepu) oraz fasony, w których czujesz się najlepiej. Pomocna może okazać się również paleta kolorów i wzorów, które pasują do siebie i do twojego typu urody oraz osobowości.

Podczas zakupów najlepiej od razu tworzyć zestawy. Jeśli nie masz pomysłu, inspiruj się: 

popularnymi stronami internetowymi ze zdjęciami, 

ulubionymi influencerami, 

stylizacjami marek, które znane są z tworzenia kolekcji w postaci garderób kapsułowych, np. Vistula.

Podstawowe ubrania w szafie, czyli bazowa garderoba

Wielu stylistów powtarza, że najważniejsza w budowaniu garderoby jest baza, będąca niczym tło dla obrazu. Dla każdego będą to inne elementy garderoby, ale o cechach wspólnych. Podstawa szafy to ubrania neutralne, doskonale skrojone i uszyte, z dobrych materiałów, które potrafią zmieniać swój charakter, jeśli tylko dobierzesz do nich inne dodatki. Taka baza powinna stanowić około 3/4 szafy kapsułowej. Pozostała ¼ jest zarezerwowana na trendy, modowe smaczki i wszystko to, co odpowiada na chwilowe nurty w modzie czy nasze stylowe zachcianki. 

Możesz też łączyć te dwa światy i szukać bazowego elementu, który został zinterpretowany przez projektanta lub markę w ciekawy sposób, np. czarna torebka (pasuje niemal do wszystkiego i na każdą okazję) z nietypową rączką, czarna sukienka z wycięciem czy nowoczesna marynarka.

Miksuj i łącz!

W szafie kapsułowej dobrze sprawdzają się także ubrania, które można wykorzystać na różne sposoby. Przykładem może być garnitur Vistula mix & match, czyli taki, którego elementy można kupić osobno, a następnie dowolnie miksować, tworząc tzw. zestawy koordynowane (spodnie i marynarka nie od kompletu). 

Zarówno w szafie damskiej, jak i męskiej dobrze sprawdzą się także cienkie swetry lub golfy z termoregulacyjnej wełny, które możesz nosić pod koszulę, marynarkę lub solo. Koszula może być częścią stylizacji biurowej, ale też eleganckiego stroju na wyjścia, np. do teatru czy na spotkanie ze znajomymi. Nie musi być biała ani o klasycznym kroju. Najważniejsze to, by każde ubranie pasowało do reszty oraz spełniało twoje indywidualne wymogi.

FAQ – podsumowanie artykułu

Według raportu Hot Or Cold w kraju z dwoma porami roku potrzeba 74 sztuk odzieży, a w kraju z czterema porami roku – 85 sztuk odzieży. Te liczby powinny posłużyć do przygotowania ok. 20 pełnych stylizacji. Liczba ubrań powinna jednak być dopasowana do indywidualnych preferencji i stylu życia.

Szafa kapsułowa to koncepcja tworzenia garderoby w pigułce, czyli wyboru minimalnej liczby sztuk odzieży przy maksymalnym ich wykorzystaniu, a więc stworzeniu wielu stylizacji. Ubrania powinny do siebie pasować i odpowiadać stylowi życia oraz indywidualnym upodobaniom.

Podczas tworzenia garderoby kapsułowej przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość, a nie ilość ubrań. Dzięki temu posłużą one dłużej. Warto też wybierać odpowiednie materiały, które powinny być dopasowane pod względem swoich właściwości do pory roku oraz pełnionej funkcji. W szafie kapsułowej powinny się też znaleźć ubrania, które do siebie pasują i można z nich stworzyć wiele pełnych zestawów.

Specjaliści przekonują, że ¾ garderoby powinny zajmować ubrania bazowe, które łatwo łączyć i ze sobą mieszać. Nalezą do nich m.in. podkoszulki, T-shirty, spodnie, spódnice i sukienki o klasycznym kroju. Pozostałą część mogą stanowić ubrania modne, bardziej ekstrawaganckie, definiujące styl.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł