Stylizacje

Jaka sukienka na studniówkę 2025? Topowe stylizacje

Jaka sukienka na studniówkę 2025? Topowe stylizacje
VISTULA
VISTULA
25 lis 2024
7 min.
58
Udostępnij artykuł

Sukienka studniówkowa to często pierwsza tak uroczysta kreacja w życiu. Może stać się więc symbolem wchodzenia w dorosłość. Na pewno też na długie lata zapadnie w pamięć. Dlatego warto dobrze przemyśleć jej wybór. Podpowiadamy, jaka sukienka na studniówkę będzie doskonałym odzwierciedleniem indywidualnego stylu, zasad elegancji, aktualnych trendów, a później stanie się pamiątką na całe życie!

Spis treści

  1. Jaka sukienka na studniówkę?

  2. Sukienka księżniczki na studniówkę, a może nowoczesny fason? Jakie kroje będą modne?

  3. Sukienka na studniówkę – długa czy krótka?

  4. Jaki kolor sukienki na studniówkę?

  5. Sukienka na studniówkę jako osoba towarzysząca

  6. FAQ – podsumowanie artykułu

Jaka sukienka na studniówkę?

Studniówka to uroczyste wydarzenie odbywające się po godzinie 18 (po zachodzie słońca), co przy stosowaniu zasad dress code’u oznacza, że wymaga stroju wieczorowego, czyli takiego jak na duże gale, premiery w teatrach i operach czy wesela. 

Elegancka sukienka na studniówkę w klasycznym ujęciu będzie więc długa, a dodatki podkreślające jej uroczysty charakter. Taka kreacja będzie pasować na imprezy odbywające się na dużych salach lub w hotelach. Jeśli szkoła zdecydowała się na organizację tego wydarzenia na sali gimnastycznej lub w klubie, to można pozwolić sobie na nieco mniej formalny strój i np. skrócenie sukienki. Pamiętajmy też o tradycjach i zasadach, jakie mogą być odgórnie ustalone. Konkretny strój może obowiązywać np. na oficjalnej części studniówki lub podczas otwierającego poloneza.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sukienkę na studniówkę?

Wybierając kreację, warto postawić na umiar i odpowiednie proporcje. Żadna skrajność nie będzie prezentować się dobrze. Elegancka sukienka na studniówkę to taka, która będzie wystarczająco elegancka i uroczysta, ale nieprzesadnie strojna czy poważna. Sukienka księżniczki na studniówkę to często zbytnia przesada i taki fason lepiej pozostawić na inne okazje w przyszłości. 

Nie przesadzaj też z odsłanianiem ciała: sukienki z bardzo głębokimi dekoltami, bez ramiączek, o długości mini będą nie tylko zbyt mało szykowne, ale przede wszystkim niekomfortowe. Dobrze dobrana sukienka to taka, o której nie musisz ciągle myśleć, bo wymaga poprawek, np. opadających ramiączek.

Pamiętaj też, że sukienka studniówkowa będzie towarzyszyć ci cały wieczór pełen tańca i zabawy

Powinna więc być: 

wygodna, 

niezbyt obcisła,

wykonana z odpowiednich materiałów. 

Zdecyduj się na wiskozę, jedwab, wełnę, które pozwalają skórze oddychać. Niewielka domieszka włókien syntetycznych (np. poliestru, poliamidu, elastanu) może sprawić, że kreacja będzie wygodniejsza (np. elastyczna) i nie będzie się łatwo gniotła. Zrezygnuj jednak z materiałów, które bazują na syntetykach, ponieważ nie przepuszczają one powietrza i nie są komfortowe w noszeniu.

Dodatki do sukienki na studniówkę

Kiedy zdecydujesz się już na wymarzoną sukienkę studniówkową, wybierz odpowiednie wieczorowe dodatki oraz pamiętaj o okryciu wierzchnim, które będzie pasować do kreacji. Jeśli chcesz włożyć rajstopy, zrezygnuj z odkrytych butów. Przed studniówką staraj się je rozchodzić i sprawdzić, czy są na tyle wygodne, by przetańczyć w nich całą noc. Dobierz małą kopertówkę oraz biżuterię.

Sukienka księżniczki na studniówkę, a może nowoczesny fason? Jakie kroje będą modne?

Podstawowe zasady doboru sukienki studniówkowej mamy już za sobą. Czas na konkrety, czyli modowe inspiracje. Warto przejrzeć nie tylko propozycje z wybiegów i strony internetowe ze zdjęciami, ale też sesje zdjęciowe eleganckich marek, np. Vistula, a następnie połączyć to, co ponadczasowe z trendami. Jakie będą najmodniejsze sukienki na studniówkę w tym sezonie? 

Nowoczesne wycięcia i asymetria

Nowe interpretacje klasycznych krojów poprzez stosowanie ciekawych asymetrii i wycięć to trend, który pojawił się już w zeszłym roku i nadal mocno się trzyma. Jest efektowny, a umiejętnie zastosowany tylko dyskretnie i w interesujący sposób odsłania trochę skóry, by grać odpowiednimi proporcjami tego, co zakryte i odkryte.

Minimalizm

Poprzedni trend można połączyć z minimalizmem, który od kilku sezonów dochodzi do głosu, stawiając raczej na doskonałą jakość i ciekawą formę, niż dekoracyjność. Klasyka i prostota zawsze się obroni, a po latach nadal będzie wyglądać szykownie.

Nowe oblicze klasycznej białej koszuli

Dawniej stroje studniówkowe nie wyglądały niczym te pojawiające się na hollywoodzkim czerwonym dywanie. Obowiązywały garnitury i białe koszule z długimi spódnicami. Taka stylizacja może wydawać się zachowawcza i zbyt konserwatywna, jednak jest aktualnie jednym z gorących trendów.      

Koszula , poza swoją klasyczną wersją, w tym sezonie najmodniejsza jest w kolorze złamanej bieli (off-white). W kolekcjach projektantów pojawiły się bowiem koszule wiązane, z dekoltem kopertowym i wykonane z miękkich, lejących się tkanin, np. jedwabiu. 

Alternatywa dla długiej sukienki na studniówkę – power suit 

Nie lubisz sukienek? Może chcesz wyglądać inaczej niż wszyscy? Zainspiruj się modą na power suit, czyli garnituru dodający pewności siebie. Na ten sezon projektanci, np. Saint Laurent proponują ciekawą wersję tego trendu – inspirowaną latami 80. Są to zestawy znacznie obszerniejsze w swojej formie, z dłuższą marynarką. Często także zestawiane są z koszulą w tym samym kolorze. Dzięki minimalistycznemu garniturowi i monochromatycznej stylizacji akcesoria mogą być wyrazistsze i nietuzinkowe, np. duże kolczyki, torebka z koralików lub cekinów oraz błyszczące buty.

 Kroje bieliźniane – slip dress

Długie sukienki na studniówkę przyjmują też formę wyrafinowanej koszuli nocnej: ładnie opływają ciało, są wykonane z materiału o wykończeniu satynowym oraz koronką. W ich wypadku warto zwrócić uwagę na umiar i nie odsłaniać zbyt wiele. Dobrze prezentować się będą w komplecie z marynarką frakową lub krótkim żakietem. 

Sukienka na studniówkę – długa czy krótka?

Zastanawiasz się, czy sukienka studniówkowa zawsze musi być długa? Taki wybór to klasyka strojów wieczorowych. Kreacja tego typu będzie elegancka i stylowa. Jeśli jednak nie czujesz się w takim fasonie dobrze lub szukasz odmiany, możesz postawić na krótsze modele. Lepiej jednak zrezygnuj ze zbyt krótkich sukienek na studniówkę, które nie będą wygodne i komfortowe. 

Wśród zawsze stylowych modeli sukienek są także te o kroju marynarki. W tym sezonie obecne są na wybiegach z wyraźnie zaznaczoną paskiem talią, w klasycznym granacie, ponadczasowej czerni oraz w zestawieniu black & white. Sukienkę o tym kroju możesz połączyć ze szlachetnymi dodatkami oraz gładką fryzurą.

Jaki kolor sukienki na studniówkę?

Klasyczny fason sukienki studniówkowej można podkreślić ciekawym i modnym kolorem. Na tę okazję sprawdzi się oczywiście nieśmiertelna czerń (również w zestawieniu z bielą, które pojawiło się m.in. u Caroliny Herrery) oraz wpisujące się w trendy kolory ziemi, m.in. brąz, beż, ciemna zieleń.

Sukienka na studniówkę jako osoba towarzysząca

Zostałaś zaproszona na studniówkę jako osoba towarzysząca? Dotyczą cię te same zasady doboru sukienki: powinna mieć charakter wieczorowy i odświętny. Warto nie przesadzać ze strojnością czy odsłanianiem ciała, gdy nie zna się środowiska, w które się wchodzi. Najbezpieczniejsza będzie klasyka, np. długa czarna sukienka z ciekawymi wycięciami i wieczorowe dodatki.

FAQ – podsumowanie artykułu

Na studniówce obowiązują stroje wieczorowe. Szkoła i grono pedagogiczne mogą jednak ustalić własne zasady dobierania kreacji, np. prosić o ubranie galowe na części oficjalnej.

Klasycznym wyborem zgodnym z zasadami etykiety będzie sukienka długa. Możesz jednak zdecydować się na długość midi lub krótszą. Pamiętaj jednak, aby sukienka była wygodna i komfortowa. Dlatego lepiej zrezygnować z mini.

Najbezpieczniejszym i klasycznym wyborem koloru eleganckiej sukienki na studniówkę będzie: czerń, bordo, ciemna zieleń, granat. W tym sezonie modne są też kolory ziemi oraz off-white.

Sprawdź, czy sukienka jest dobrze dopasowana oraz wykonana z dobrych materiałów, np. jedwabiu, wiskozy, ten celu. Unikaj 100% włókien syntetycznych. Upewnij się, że nie musisz poprawiać jakiegoś elementu sukienki, np. opadających ramiączek. Skompletuj dodatki i dopasuj elegancki płaszcz.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł