Stylizacje
Jak się ubrać na pogrzeb? Dress code na pogrzebie
Pogrzeb to wydarzenie szczególne. Wymaga od zaproszonych gości taktu i szacunku do powagi sytuacji, osoby zmarłej, a przede wszystkim jego najbliższych, przeżywających żałobę. Jaki ubiór męski na pogrzebie będzie odpowiedni? Jak powinien wyglądać żałobny strój damski? Czy na pogrzebie trzeba być na czarno? Sprawdź zasady dress code’u, jakie obowiązują na tego typu uroczystościach w Polsce.
Jak się ubrać na pogrzeb? Ubranie na pogrzeb a dress code
Jak powinien wyglądać strój na pogrzebie? Savoir-vivre przestrzega o doborze takiego ubrania, które będzie pokazywało nasz szacunek dla uczuć rodziny i bliskich osoby zmarłej oraz poszanowanie dla zasad, jakie obowiązują np. w przestrzeni kościelnej oraz na cmentarzu.
Odpowiedni na tę okazję strój powinien więc być:
• jak najbardziej skromny,
• stonowany,
• niewyróżniający się elementami modowymi, ekstrawaganckimi czy dekoracyjnymi.
Specjaliści od zasad etykiety przekonują, że najlepiej sprawdzi się uniwersalna klasyka w prostym wydaniu. Ponadto należy też pamiętać o zasłanianiu ciała, np. dekoltu, ramion i nóg. Nie należy też wybierać ubrań zbytnio podkreślających kobiecość i męskość. Kluczem jest więc doskonałe dopasowanie rozmiaru, ale unikanie fasonów obcisłych, przykuwających uwagę.
Jak się ubrać na pogrzeb? Wybór stosownych dodatków
Zasada skromności i prostoty dotyczy także dodatków. Pogrzeb nie jest okazją do podkreślania swojego indywidualnego stylu i podążania za trendami. Lepiej zadbać o klasyczne, dobrej jakości akcesoria, np.:
• delikatną biżuterię (odpowiednia będzie ta niemal niewidoczna, ewentualnie perły),
• ciemny szal lub apaszkę,
• buty i torebki w kolorze czarnym, granatowym, grafitowym bez ozdób.
Można zdecydować się również na prosty model kapelusza.
Udając się na pogrzeb, trzeba też wziąć pod uwagę zasady dress code’u, które będą dobrą podpowiedzią podczas wyboru konkretnych elementów garderoby na tę okazję. Odpowiednim rodzajem stroju będzie ten nazywany formalnym lub półformalnym dziennym, czyli stosowanym podczas wydarzeń odbywających się do godziny 18 lub zachodu słońca. Wyjątkiem jest to, że w tym wypadku najczęściej wybiera się żakiet lub garnitur w kolorze czarnym, choć zazwyczaj zarezerwowany jest on na uroczystości wieczorne.
Czy na pogrzebie trzeba być na czarno?
Czy czerń to jedyny kolor, który wypada założyć na pogrzeb? W Polsce czarny jest kojarzony z żałobą i najczęściej wybierany na tego typu okazje. Powinny na niego zdecydować się przede wszystkim przedstawiciele bliskiej rodziny (współmałżonkowie, rodzice, dzieci), które w ten sposób oddają szacunek osobie zmarłej. Dalsza rodzina oraz przyjaciele i znajomi mogą zdecydować się na ciemne odcienie, np. głęboki granat oraz grafit. Dopuszczalna jest również biała koszula, która jest elementem formalnego stroju.
Ubiór męski na pogrzebie
Jak już wspomnieliśmy, podczas pogrzebu obowiązuje dress code formalny lub półformalny dzienny wizytowy. Na bardzo oficjalnych uroczystościach, np. królewskich można zauważyć mężczyzn ubranych w komplet: czarny żakiet oraz ciemnoszare spodnie w prążki. Standardowym męskim strojem pogrzebowym jest jednak czarny, ewentualnie ciemny garnitur o pierwszym stopniu formalności, który ma jednorzędową lub dwurzędową marynarkę. Można do niego ewentualnie włożyć ciemną kamizelkę garniturową.
Jaka koszula na pogrzebie? Obowiązkowym dodatkiem jest klasyczna biała z długim rękawem i formalnym kołnierzykiem dopasowanym do klap marynarki. Do niej warto dobrać odpowiedni krawat na pogrzeb, czyli jednobarwny i w ciemnym kolorze, np. czarnym, granatowym, ciemnozielonym lub ciemnoszarym.
Ubranie na pogrzeb – żałobny strój damski
Kobiecy wizytowy strój na pogrzeb również powinien opierać się na klasycznych, prostych i skromnych fasonach oraz ciemnych kolorach: czerni, granacie, szarości. Można zdecydować się na sukienkę lub spódnicę o długości do kolan (plus minus 5 cm), ewentualnie garsonkę lub damski garnitur. Należy pamiętać o zakrywaniu ramion oraz wybieraniu bluzek lub sukienek z niewielkim dekoltem.
Lepiej unikać dekoracyjnych lub awangardowych krojów czy ozdobników przy ubraniach. Kobiecy strój wizytowy wymaga także założenia rajstop (cielistych lub ciemnych) niezależnie od pory roku. Najlepiej postaw na te niewidoczne, dopasowane do odcienia skóry lub dobrane pod kolor sukienki lub spódnicy, ewentualnie butów.
Jakie wybrać buty na pogrzeb?
W przypadku stroju wizytowego obowiązują także eleganckie, klasyczne buty. Do zestawu męskiego pasować będą czarne Oxfordy typu cap toe, czyli wiedenki z nakładanym noskiem (ten model w czerni jest uznawany za najbardziej formalny), ale też typu half brogue lub full brogue z charakterystycznymi zdobieniami w postaci dziurkowania. Odpowiednie będą też buty typu Monk, a na lato loafersy.
Kobiety powinny zdecydować się na czarne, pełne buty (z zakrytymi palcami i piętą). Najbardziej klasyczne będą czółenka na niewielkim obcasie. Można jednak zdecydować się na modele nieco mniej formalne, np. eleganckie mokasyny, baleriny lub półbuty.
Okrycie wierzchnie i kurtka na pogrzebie
Jak ubrać się na pogrzeb jesienią, zimą lub podczas chłodniejszych dni, żeby zachować powagę sytuacji? Najlepiej zdecydować się na okrycie wierzchnie w ciemnym kolorze. Odpowiednia będzie oczywiście czerń, ale też granat, grafit, ewentualnie neutralna szarość. Najlepiej sprawdzą się płaszcze wełniane o klasycznym kroju, ewentualnie w krótszej wersji kurtki lub – dla kobiet – w wersji szlafrokowej. Można też zdecydować się na puchowy płaszcz lub minimalistyczną kurtkę.
Podczas chłodniejszych dni warto zdecydować się na strój warstwowy i wykorzystać termoregulacyjne właściwości naturalnej wełny. Cienki sweter założony pod marynarkę, wełniane spodnie czy marynarka będą nie tylko dobrze się prezentować, ale też poprawią komfort termiczny zarówno podczas uroczystości odbywającej się na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu.
FAQ – podsumowanie artykułu
Strój na pogrzeb powinien być skromny,
stonowany i prosty. U mężczyzn jest to klasyczny garnitur, u kobiet sukienka,
garnitur, żakiet i spódnica (długości do kolan). Obowiązują ciemne kolory.
Czerń zarezerwowana jest zazwyczaj dla najbliższej rodziny osoby zmarłej.
Ubrania nie powinny zbytnio podkreślać sylwetki ani mieć elementów
dekoracyjnych.
Dodatki do stroju na pogrzeb
również powinny być proste i nieprzykuwające uwagi. Kobiety mogą zdecydować się
na dyskretną biżuterię (wyjątek stanowią klasyczne perły), torebkę i zakryte
buty w ciemnym kolorze bez ozdób, ewentualnie kapelusz. Mężczyźni powinni
wybrać ciemny krawat (czarny, granatowy, grafitowy, ciemnozielony), czarne buty
(najbardziej formalne będą Oxfordy) i pasek.
Czerń zarezerwowana jest przede
wszystkim dla najbliższej rodziny osoby zmarłej. Pozostali goście mogą
zdecydować się na kolor ciemnego granatu, grafitowy.
Buty na pogrzeb powinny być
zakryte, najlepiej w kolorze czarnym (ewentualnie u kobiet w ciemnym odcieniu).
Męskie obuwie wizytowe to Oxfordy typu cap toe, half brogue lub full brogue.
Można wybrać też loafersy lub monki. Kobiety powinny dobrać klasyczne czółenka
na średnim obcasie, ewentualnie loafersy, mokasyny czy damskie buty inspirowane
męskimi Oxfordami.