Stylizacje

Jak się ubrać na komunię? Stylizacje na komunię dla rodziców i gości

Jak się ubrać na komunię? Stylizacje na komunię dla rodziców i gości
VISTULA
VISTULA
1 kwi 2025
10 min.
27
Udostępnij artykuł

Pierwsza komunia dziecka to wyjątkowa okazja, podczas której spotykamy się w gronie rodziny, by wspólnie celebrować religijne święto. Choć jest to spotkanie w dużej mierze z najbliższymi osobami, jego doniosłość oraz fakt, że ceremonia odbywa się w kościele, wiążą się z pewnymi zasadami dotyczącymi ubioru. Stylizacja na komunię – zarówno dla rodziców dziecka, jak i gości – nie musi już zaprzątać twojej głowy. Z naszymi poradami będziesz wyglądać adekwatnie do okazji, modnie i stylowo. Poznaj nasze wskazówki i stwórz idealny strój dla siebie.

Spis treści

  1. Komunia – co warto wiedzieć o stylizacji na tę okazję?

  2. Strój rodziców na komunię dziecka

  3. Jak ubrać się na komunię jako gość?

  4. Stylizacje na komunię – tego unikaj

  5. Kolory, wzory i materiały – co warto wiedzieć?

  6. FAQ – podsumowanie artykułu

Komunia – co warto wiedzieć o stylizacji na tę okazję?

Pierwsza komunia jest świętem religijnym, którego duża część odbywa się w kościele. Dlatego podczas tej wyjątkowej okazji obowiązuje specjalny dress code. Co to oznacza? W świątyni każdy z uczestników mszy powinien być ubrany stosownie do okazji oraz do miejsca wydarzenia. Strój, w którym się pojawisz, musi być:

odświętny, ale skromny;

schludny;

neutralny;

klasyczny;

elegancki.


Strój rodziców na komunię dziecka

Największą zagwozdkę w kwestii ubioru na komunię dziecka mają zazwyczaj rodzice. Strój taki powinien być nie tylko odświętny i zgodny z zasadami dobrego smaku, lecz również wygodny. Zarówno mama, jak i tata potrzebują outfitu zapewniającego swobodę ruchu, gdy będą wspierać swoje dziecko w tym ważnym dniu, poprawiać wianki i muszki pociech, opiekować się gośćmi i zarządzać całą świąteczną logistyką. Dlatego też taka stylizacja musi być maksymalnie wygodna. 

Garnitur na każdą okazję? Sprawdź nasz poradnik zakupowy →


Mama dziecka przystępującego do komunii może wybrać jeden z modnych w tym sezonie kolorów, np.: delikatny, pudrowy róż, subtelny krem bądź karmelowy brąz. Także w kwestii kroju jest duża dowolność. Garnitur może być zarówno dopasowany, choć nie podkreślający nadmiernie sylwetki, jak i o kroju nieco luźniejszym. Warto jednak pamiętać, że marynarka oversize dobrze wygląda z węższymi spodniami, np. cygaretkami, a szerokie spodnie ze zwężaną w talii marynarką o długości do bioder.


Ciekawym rozwiązaniem jest garnitur na komunię dla mamy. Stylizacje na komunię ze spodniami są dobrym rozwiązaniem, aby nie musieć przejmować się długością sukienki, porywistym wiatrem czy chłodem, który może przecież pojawić się nawet w majowe popołudnie. Taki strój, jeżeli jest właściwie dobrany, jest wygodny i stylowy. 


Garnitur na taką okazję nie wymaga włożenia białej koszuli, choć jest to oczywiście jedna z możliwości. Panie mogą dodać nieco modowego smaku, wybierając jedwabną bluzkę – gładką albo w delikatny, np. kwiatowy wzór. 


Z butów najlepiej sprawdzą się te na niewysokim i stabilnym obcasie. Jeżeli są nowe, postaraj się rozchodzić je wcześniej w domu. Zbyt sztywne, ocierające obuwie znacznie uprzykrzy ci ten wyjątkowy dzień.


Tata dziecka komunijnego obowiązkowo powinien mieć na sobie garnitur, koszulę i krawat. Taka okazja wymaga bowiem eleganckiego, oficjalnego ubioru. Nie oznacza to jednak, że panowie skazani są na bezkształtne zestawy w ciemnych kolorach. Tej wiosny zdecydowanie modniejsze są lekko dopasowane, mniej obszerne marynarki oraz spodnie garniturowe w ciepłych barwach. Sprawdzą się więc tutaj zarówno beże, złamane szarości, jak i głębokie brązy. Koszulę najlepiej wybrać białą, błękitną albo kremową – gładką albo z delikatnym deseniem. 


Poza kolorystyką i modelem garnituru ważne jest też, aby dobrze dobrać jego rozmiar. Panowie powinni wystrzegać się za szerokich albo zbyt wąskich w ramionach marynarek, niedopinających się w pasie guzików, zbyt obficie opadających na buty nogawek spodni oraz tych, w których widać kostkę. Pamiętaj też, że do garnituru obowiązkowe są długie skarpety w kolorze butów. Obuwie musi być starannie wypastowane, eleganckie i stylowe. 


Jak ubrać się na komunię jako gość?

Wybierając się na komunię jako gość, także musisz pamiętać o obowiązujących zasadach dobrego smaku. Choć to nie ty jesteś rodzicem dziecka przystępującego do komunii, nie możesz pozwolić sobie na pełną swobodę w wyborze stroju. 


Sukienka na komunię dla chrzestnej to zawsze dobry pomysł. Elegancka, klasyczna i subtelna sukienka stanowi praktycznie gotową stylizację. Dopuszczalne są tu zarówno modele gładkie, jak i te w deseń. Musisz jednak uważać, aby nie przesadzić z nadmiarem wzorów oraz krojem sukienki. To nadal bardzo oficjalna okazja, która wiąże się z pobytem w kościele, więc krzykliwe kroje zostaw na inne spotkania. Aby dopełnić stylizację i nie zmarznąć w chłodny dzień, zarzuć na ramiona wełniany kardigan dopasowany kolorystycznie do całości albo klasyczny, beżowy trencz. Pamiętaj, aby taką stylizację uzupełnić rajstopami. W kościele nie wypada bowiem pojawić się z gołymi nogami! Dlatego też znacznie lepiej niż sandałki na obcasie wyglądać będą w takim zestawieniu pantofle. 


Panowie, którzy są gośćmi, także powinni włożyć dobrze dobrany garnitur. Mogą oni jednak nieco bardziej bawić się modą. Dopuszczalne bowiem są marynarki i spodnie, które nie stanowią kompletu. Na takim przyjęciu sprawdzą się, np. jasne spodnie z ciemniejszą marynarką w kratę. Obowiązkowo jednak należy pamiętać o nieodkrywaniu kostek.

Stylizacje na komunię – tego unikaj

Jak wspomnieliśmy już wyżej, choć komunia jest rodzinną uroczystością, nie możesz pojawić się na niej ubrany nieodpowiednio. Wizyta w kościele oraz świąteczny obiad wymagają stylizacji, która będzie elegancka i skromna. Z pewnością warto więc wystrzegać się niektórych krojów i detali, takich jak: 

zbyt krótkie sukienki i spódnice, które odkrywają kolana;

niski stan spódnic i spodni, który może odkryć bieliznę podczas ruchu;

głębokie dekolty odkrywające zbyt wiele ciała;

krótkie bluzki odsłaniające choćby fragment brzucha;

prześwitujące materiały;

sportowe kroje;

falbanki i żaboty;

przetarcia, naszywki i aplikacje;

zbyt wysokie obcasy;

nieodpowiednie obuwie, np. mokasyny.

Kolory, wzory i materiały – co warto wiedzieć?

Wiosenna pogoda i piękne słońce zachęcają do większej dozy kolorów w stylizacjach. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie barwy sprawdzą się podczas komunii. Zamiast fluorescencyjnych, krzykliwych i zbyt nasyconych odcieni, postaw na bezpieczną klasykę. Zarówno w kościele, jak i podczas przyjęcia dobrze wyglądać będą wszelkie pastele: róże, żółcie, błękity, kolory ziemi: brązy, piaskowe, kremowe, zgaszone zielenie oraz granaty i szarości. Choć czerń jest neutralnym kolorem, nie sprawdzi się raczej podczas tak wesołej uroczystości. 


Aby nieco urozmaicić stylizację na komunię, warto dodać ciekawy wzór. Deseń musi być jednak delikatny i stonowany. Nie powinien rzucać się nadmiernie w oczy, aby nie przytłoczyć całości i nie zbudować zbyt wyrazistego outfitu.


Komunie odbywają się najczęściej w maju, więc temperatura na dworze może być już bardzo wysoka. Nawet najpiękniejsza sukienka z poliestru albo garnitur ze sztucznych włókien nie sprawdzą się w takiej sytuacji. Lepiej jest wybrać szlachetne, naturalne tkaniny, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Unikniesz dzięki temu przegrzania i nieestetycznych plam od potu. Materiały, takie jak: wełna, bawełna, jedwab czy len są przyjemniejsze dla skóry. Wyglądają też znacznie lepiej i – właściwie zadbane – posłużą ci przez długie lata.

FAQ – podsumowanie artykułu

Dobrym wyborem jest elegancki garnitur w stonowanym kolorze (pudrowy róż, krem, karmelowy brąz) lub klasyczna sukienka. Ważne, by strój był nie tylko elegancki, ale też wygodny.

Tak, goście mają więcej swobody. Panowie mogą łączyć np. jasne spodnie z ciemniejszą marynarką w kratę. Panie zaś mogą wybrać sukienkę w delikatny wzór.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł