Stylizacje
Co spakować na wakacje? Letnie stylizacje męskie
Dzień spędzony na plaży, zwiedzanie miasta po południu, wieczorne wyjście. Jeden urlop — kilka okazji. Co spakować na wakacje, by zabrać wszystkie niezbędne ubrania i dodatki? Jakie ubrania na wakacje powinny się znaleźć w naszej walizce?
Co zabrać na wakacje — stylizacje na plażę
Na plażę, po pierwsze — len. Nic lepszego na wysokie temperatury natura nie stworzyła. Przewiewny, pochłaniający wodę, odbijający światło. Owszem, nieco się pogniecie — jak w sumie wszystko na plaży — ale taka jego uroda. Dobra informacja: nie traci swoich atutów także w domieszkach z innymi, już mniej mnącymi się surowcami i tkaninami pochodzenia naturalnego, jak wełna, jedwab, wiskoza.
Co wybrać? T-shirty, szorty, przede wszystkim zaś koszule. Z krótkim rękawem, jak i z długim, który w razie potrzeby można podwinąć lub — by uniknąć nadmiernej ekspozycji rąk na słońcu —zwinąć. Najprzyjemniejsze w noszeniu są te modele, których wewnętrza strona wykończona jest szwami francuskimi, czyli krytymi.
Po drugie, bawełna. Uniwersalna, wygodna, miękka. Jej luźny splot także schłodzi ciało. Lekkie T-shirty o niższej gramaturze, koszule i krótkie spodnie idealnie sprawdzą się na plaży. Do tego obowiązkowe nakrycie głowy; zwłaszcza czapka z dającym cień daszkiem oraz lekka bluza czy rozpinany sweter na nieprzewidywalne — przynajmniej nad polskim morzem — zmiany pogody.
Po trzecie, naturalna, trwała skóra. W tym przypadku — skórzane sandały. Klasyczne, zapinane na klamrę, relatywnie zabudowane, dzięki czemu odpowiednie także do noszenia w mieście.
W udanym doborze poszczególnych elementów stylizacji pomogą stonowane, pasujące do siebie kolory, ograniczone do tonacji beżu, bieli, brązu czy błękitu, oraz rezygnacja z wzorów na rzecz ubrań i dodatków gładkich. W efekcie plażowy strój będzie spójny i w dobrym stylu, a my nie będziemy głowić się, co z czym połączyć, by stanowiło sensowną całość.
Zestawy na lato — ubrania na wakacje w mieście
Na zwiedzanie miasta warto podnieść stopień formalności. Zamiast T-shirtu — koszulka polo. Ładnie wyglądać będzie pod marynarką, dodając stylizacji sportowego twista, jednocześnie zabezpieczy jej kołnierz przed zabrudzeniem. Sprawdzą się marynarki nieformalne, na przykład błękitne bądź beżowe, z nakładanymi kieszeniami, uszyte z lnu i bawełny, względnie modele z mieszanki lnu, wełny i wiskozy.
Krótkie spodnie w metropolii są kwestią sporną. Dress code ich nie dopuszcza, uważając je za odpowiednie jedynie nad wodą, na łonie natury czy ogólnie, za miastem. Ale ta zasada, jak większość, jest coraz częściej ignorowana, jako nieprzystająca do nowych czasów. Kompromis? Szorty, ale w formalnym wydaniu — klasyczne, nawet w kant.
Alternatywą dla sandałów będą wygodne, lekkie buty, na przykład zamszowe espadryle. Te płaskie półbuty na słomie to esencja wakacyjnej mody. Łatwe w obsłudze, bo wsuwane. Zamsz dodaje im jednak sznytu, podkreślając głębię kolorów jak żaden inny typ skóry ze względu na jego szlachetny, aksamitny połysk. Najlepsze odcienie na lato? Złocisty brąz i nasycony granat; pięknie mienią się w promieniach słońca i towarzystwie opalonych nóg. Alternatywą są mokasyny. Gładkie bądź zwieńczone ozdobnym chwostem czy sznurówką, nadadzą strojowi południowego, włoskiego niemal wydźwięku.
Stylizacje letnie męskie – co na wieczorne wyjścia?
Wieczór to inna kolorystyka i długości. Dobrze wyglądać będą granaty i czerń, kontrastowane na przykład bielą. Z marynarek warto wybrać zarówno modele lniane i w mieszankach z lnem, jak i wygodne modele dzianinowe. Rozsądną opcją będzie też skórzana kurtka - klasyk noszony dziś także w bardziej formalnych stylizacjach, z materiałowymi spodniami, w tym z chinosami, i wysokiej jakości koszulkami polo, na przykład z lekkiej wełny, oraz skórzanymi butami.
Bez względu na porę dnia i okazję, optujmy za naturalnością. Do tego umiar i odrobina szykownej nonszalancji. Pozwólmy sobie na luz. W końcu mamy wakacje.
Autor: Michał Zaczyński - dziennikarz i ekspert rynku mody. Jego teksty ukazują się w tytułach takich jak: “Twój Styl”, „Vogue”, „Polityka” i „Elle”. Jest wykładowcą i jurorem konkursów dla projektantów, a także autorem podcastów. Poza działalnością dziennikarską doradza markom w zakresie wizerunku. Autor bloga www.michalzaczynski.com.