Porady

Rozmiary spodni męskich – jak czytać tabele rozmiarów i dobrze dobrać spodnie?

Rozmiary spodni męskich – jak czytać tabele rozmiarów i dobrze dobrać spodnie?
VISTULA
VISTULA
4 lip 2024
8 min.
51
Udostępnij artykuł

Spodnie to podstawa męskiej garderoby. Idealne spodnie męskie? Perfekcyjne dopasowane do wymiarów twojego ciała i indywidualnych preferencji w zakresie kroju. Rozmiary spodni męskich najczęściej podawane są w calach, rzadziej w oznaczeniach literowych. Jak czytać tabele rozmiarów męskich spodni? Wyjaśniamy!

Spis treści

  1. Jak dobrać rozmiar spodni męskich? Zacznij od pomiaru ciała!

  2. Rozmiary męskich spodni – rozmiarówka w calach, rozmiarówka europejska i rozmiarówka literowa

  3. Dopasuj fason spodni do sylwetki – jaki krój męskich spodni wybrać?

  4. FAQ – podsumowanie artykułu

Jak dobrać rozmiar spodni męskich? Zacznij od pomiaru ciała!

Aby idealnie dopasować spodnie męskie, konieczne jest precyzyjne zmierzenie ciała. Jak to zrobić? Zaopatrz się w miarkę krawiecką – jest miękka i idealnie nadaje się do pomiarów ciała. Pomiary przeprowadzaj w bieliźnie (bez spodni) – w ten sposób wyniki będą najdokładniejsze.

Mierzenie obwodu pasa:

1. Stań przed lustrem. Utrzymaj naturalną postawę ciała i nie wciągaj brzucha. 

2. Owiń miarkę krawiecką wokół pasa w miejscu, gdzie zwykle znajduje się pasek od spodni. 

3. Upewnij się, że miarka jest poprowadzona poziomo i nie jest zbyt ciasno owinięta wokół ciała.

4. Odczytaj pomiary w centymetrach (w zależności od preferencji) i zanotuj.


Mierzenie długości nogawki:

1. Umieść jeden koniec miarki krawieckiej w miejscu, gdzie nogawka powinna zaczynać się u góry nogi (w kroku).

2. Poprowadź miarkę w dół nogi aż do końca, tam, gdzie chcesz, aby nogawka się kończyła (zazwyczaj tuż nad ziemią). Przyciskaj miarkę do skóry, stopniowo się schylając – w ten sposób unikniesz zafałszowania wyniku pomiaru.

3. Odczytaj wartość pomiaru w calach lub w centymetrach (w zależności od preferencji) i zanotuj.

Czas sprawdzić tabelę rozmiarów męskich spodni. Porównaj swoje pomiary z rozmiarówką na stronie Vistula i zidentyfikuj, który rozmiar najbardziej odpowiada twoim wymiarom. 


Dowiedz się też, jaki rodzaj kołnierzyka wybrać, by koszula pasowała idealnie →


Rozmiary męskich spodni – rozmiarówka w calach, rozmiarówka europejska i rozmiarówka literowa

Wybór odpowiednio dopasowanych spodni jest kluczowy dla komfortu i stylu każdego mężczyzny. Aby go ułatwić, producenci oferują dwie główne metody oznaczania rozmiarów: rozmiarówkę w calach, rozmiarówkę europejską i rozmiarówkę literową. 

Rozmiarówka spodni męskich w calach – jak ją czytać?

Rozmiary męskich spodni podawane w calach to powszechna metoda oznaczania rozmiarów spodni, zwłaszcza spodni wizytowych i jeansów. Rozmiarówka w calach umożliwia maksymalnie precyzyjne opisanie wymiarów spodni, a co za tym idzie – podjęcie najlepszej decyzji zakupowej. 

Rozmiar spodni wyrażony w calach składa się z dwóch liczb, np. 32/34. Jak go interpretować?

Pierwsza liczba oznacza obwód pasa wyrażony w calach – w przypadku rozmiaru spodni 32/34 obwód pasa wynosi 32 cale.

Druga liczba odnosi się do długości nogawki – w przypadku rozmiaru spodni 32/34 długość nogawki wynosi 34 cale. 

Aby znaleźć swój idealny rozmiar, porównaj wymiary ciała z tabelą rozmiarów danego producenta spodni. 

Rozmiarówka europejska spodni męskich

W europejskiej rozmiarówce spodni męskich stosuje się system numeryczny, w którym rozmiary są oznaczone pojedynczymi, parzystymi liczbami, np. 46, 48, 50, 52. Co to oznacza?

Każdy numer odpowiada określonemu obwodowi bioder i talii, na przykład rozmiar 46 odpowiada obwodowi pasa około 76-79 cm.


Literowa rozmiarówka spodni męskich

Rozmiarówka literowa z oznaczeniami takimi jak S, M, L, XL itp. to druga metoda klasyfikowania rozmiarów spodni. Ten rodzaj opisywania rozmiarów spodni stosowany jest przede wszystkim w odniesieniu do odzieży sportowej, np. spodni dresowych. 

Każda litera odpowiada określonym zakresom wymiarów, które jednak mogą się różnić w zależności od marki. Zawsze zaleca się sprawdzenie tabeli rozmiarów danej marki, aby uzyskać precyzyjne informacje na temat wymiarów spodni odpowiadających każdemu rozmiarowi literowemu. 


W przypadku wyników rozmiarów znajdujących się na granicy dwóch rozmiarów – możesz zdecydować się na rozmiar większy (zwłaszcza jeśli spodnie wykonane są z nieelastycznych materiałów) lub na rozmiar mniejszy (jeśli spodnie wykonane są z materiałów naddających się lub wiesz, że naciągną się podczas użytkowania). Jeżeli wątpliwości dotyczą długości spodni – najczęściej zaleca się wybranie dłuższej nogawki, którą będzie można skrócić. 

Vistula – rozmiary męskich spodni w tabeli

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór doskonałej jakości męskich spodni, od eleganckich spodni garniturowych, przez materiałowe spodnie casualowe, po modne jeansy. Spodnie dostępne są w standardowej męskiej rozmiarówce calowej (w przypadku jeansów i spodni casualowych) lub europejskiej (spodnie garniturowe), która umożliwia ci precyzyjne dopasowanie rozmiaru do wymiarów ciała. 

Jak sprawdzić, jaki rozmiar będzie dla ciebie idealny? Wybierz interesujący cię model spodni, a następnie kliknij w znajdujący się nad opisem przewodnik po rozmiarach. W prostej tabeli szybko odczytasz, jaki rozmiar spodni męskich będzie dla ciebie najlepszy:

Znajdź w tabeli obwód pasa zbliżony do twojego – spodnie Vistula są dostępne w 8 opcjach, które odpowiadają obwodowi pasa od 79 cm do 105 cm. 

Znajdź w tabeli długość nogawki odpowiadającą długości twojej nogi – spodnie Vistula są dostępne w trzech opcjach: 80, 84, 88 cm. 


Zestawiając wybrany obwód pasa z wybraną długością nogawki – możesz odczytać wynik w tabeli rozmiarów. Przykładowo rozmiar spodni dla mężczyzny, którego obwód w pasie wynosi 87 cm, a długość nogi (mierzona od wewnętrznej strony) wynosi 88 cm – to 32/34.

Dopasuj fason spodni do sylwetki – jaki krój męskich spodni wybrać?

Wybór odpowiedniego fasonu spodni jest kluczowy, aby podkreślić atuty sylwetki i ukryć jej ewentualne niedoskonałości. Ponadto krój męskich spodni będzie wpływał na ich dopasowanie do kształtów ciała, a co za tym idzie – prezencję wybranego rozmiaru. 

Spodnie męskie występują w kilku krojach do wyboru, które możesz dopasować do typu sylwetki i osobistych preferencji:

Spodnie slim fit i skinny – ściśle przylegają do nóg, bioder i pasa, podkreślając smukłą budowę ciała. Najczęściej wykonane są z materiałów z domieszką elastanu, który gwarantuje optymalne dopasowanie. 

Spodnie regular fit i chino – klasyczny krój męskich spodni, który zapewnia optymalną wygodę w okolicach ud i pośladków, nie opina nadmiernie i nie krępuje ruchów. Ten rodzaj spodni może być wykonany z cięższych i nienaddających się materiałów.

Spodnie relaxed fit lub loose fit – szerokie spodnie oferujące więcej miejsca i komfortu. Idealnie sprawdzają się w casualowych i sportowych stylizacjach. Najczęściej wykonane z miękkich i przyjemnych dla skóry tkanin, przede wszystkim naturalnej bawełny.


Zawsze warto mieć na uwadze, że dobrze dobrany krój i rozmiar spodni męskich to klucz do komfortu i eleganckiego wyglądu. Dlatego przed dokonaniem zakupu, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online, warto poświęcić chwilę na dokładne zmierzenie się i porównanie swoich wymiarów z tabelą rozmiarów oferowaną przez daną markę. 


FAQ – podsumowanie artykułu

W celu dopasowania rozmiaru spodni do sylwetki – zmierz obwód pasa i długość nogi po wewnętrznej stronie (od kroku w dół). 

To rozmiar podany w calach. Pierwsza liczba odpowiada obwodowi pasa, a druga długości nogawki. 

W tabeli znajdują się cyfry odpowiadające wymiarom ciała i cyfry odpowiadające wymiarom odzieży. Sprawdź obwód pasa (np. 87 cm odpowiada rozmiarowi 32) i długość nogawki (np. 88 cm odpowiada rozmiarowi 34) – rozmiar spodni to 32/34.

W przypadku spodni nieelastycznych – wybierz rozmiar większy, a w przypadku spodni elastycznych i naddających się – możesz sięgnąć po rozmiar mniejszy lub większy, w zależności od indywidualnych preferencji. 

Polub artykuł
Udostępnij artykuł