Porady

Rozmiary koszul męskich – co warto wiedzieć? Praktyczny poradnik

Rozmiary koszul męskich – co warto wiedzieć? Praktyczny poradnik
VISTULA
VISTULA
8 lip 2024
7 min.
44
Udostępnij artykuł

Męska koszula jednoznacznie kojarzy się z elegancją, tworząc podstawowy element stroju formalnego, półformalnego, a w przypadku niektórych krojów także smart casualowego. Jest jednak jeden warunek, aby wyglądać w niej stylowo. Powinna być doskonale dopasowana: w odpowiednich miejscach podkreślać proporcje sylwetki, mieć odpowiednio długie rękawy i mankiety oraz długość, pozwalającą na wygodne wsunięcie jej w spodnie. Jak dopasować rozmiar koszuli męskiej i czytać rozmiary?

Spis treści

  1. Rozmiarówka koszul – jak mierzyć koszulę i jak dobrać rozmiar koszuli męskiej?

  2. Numer kołnierzyka – co oznacza?

  3. Długość rękawa koszuli – jaka jest odpowiednia?

  4. Prawidłowa długość koszuli

  5. Tabela rozmiarów koszul męskich Vistula

  6. FAQ – podsumowanie artykułu

Rozmiarówka koszul – jak mierzyć koszulę i jak dobrać rozmiar koszuli męskiej?

Jak mierzyć koszulę, aby była perfekcyjnie dopasowana? Jak wybrać odpowiedni rozmiar i jakie są oznaczenia? Zazwyczaj spotkasz się z określeniami: S (small – mała), M (medium – średnia), L (large – duża), XL (extra large – bardzo duża) oraz numerem kołnierzyka. Na rozmiar będą mieć wpływ poszczególne czynniki i szczegółowe wymiary:

Fason koszuli
Rozmiarówka koszul męskich może różnić się w zależności od ich fasonu. Zazwyczaj dostępne są kroje „regular fit” (nietaliowany, prosty) oraz „slim fit” (lekko taliowany). Wybór zależy od tego, czy wolisz koszule, które są bardziej dopasowane w okolicy talii. Zazwyczaj te z dopiskiem „slim” będą lepiej prezentować się przy wsunięciu w spodnie, np. w przypadku modelu garniturowego. Dzięki taliowanemu fasonowi nie będą tworzyć się zagięcia i wybrzuszenia. Krój koszuli męskiej najlepiej jednak dopasować do proporcji i budowy sylwetki.

Obwód szyi
Zanim zdecydujesz się na koszulę, zmierz obwód szyi na wysokości, na której normalnie znajdowałby się kołnierzyk. Do uzyskanego wymiaru dodaj około 1 cm, aby rozmiar kołnierzyka nie był zbyt ciasny. Najlepiej, abyś mógł włożyć między niego dwa palce.

Obwód klatki piersiowej
Kolejnym ważnym parametrem będzie obwód, jaki zmierzysz, układając miarę krawiecką pod pachami (w najszerszym miejscu klatki piersiowej). Podczas mierzenia pamiętaj o tym, aby oddychać w normalny sposób. Koszula nie może rozchodzić się przecież po wzięciu pełnego wdechu.

Obwód bioder
Zmierz także obwód swoich bioder w miejscu, w którym są one najszersze. Dzięki temu dobrze dopasujesz dolną część koszuli.

Długość rękawa
Zmierz długość swojej ręki od ramienia do podstawy kciuka, aby dopasować odpowiednią długość rękawa koszuli.

Wzrost
W tabelach rozmiarów koszul zawarte będą też informacje o jej długości lub dopasowaniu do wzrostu, dlatego warto znać także ten parametr przed zakupem odpowiedniego modelu.

Numer kołnierzyka – co oznacza?

Rozmiar koszuli męskiej często wyrażony jest liczbowo. Jeśli zobaczysz oznaczenie od 40 do 45, będzie to oznaczało, że producent określił numer kołnierzyka. Co on oznacza i jak go interpretować? W przypadku rozmiaru kołnierzyka 40 obwód szyi wynosi 40 cm. Podane liczby określają więc to, jak szeroka będzie koszula w miejscu kołnierzyka przy zapiętych wszystkich guzikach.

Przeczytaj, jak dobrać koszulę do jeansów i sprawdź inspiracje na stylizacje z koszulą i jeansami →

Długość rękawa koszuli – jaka jest odpowiednia?

Zgodnie z zasadami elegancji rękaw koszuli męskiej powinien wystawać około 1-1,5 cm spod rękawa marynarki. Przy opuszczonych rękach rękaw koszuli powinien sięgać do podstawy kciuka, a końcówka mankietu znajdować się w okolicy stawu nadgarstkowego. Wymiar, jaki znajdziesz w tabeli rozmiarów koszul męskich, będzie określał długość mierzoną od zewnątrz, czyli od szycia barkowego do końca mankietu.

Przy dobieraniu długości rękawa spójrz też, w jaki sposób układa się on na twoim ciele. Powinien tworzyć gładką linię, bez wielu zagięć i marszczeń, które mogą wskazywać na to, że rozmiar koszuli jest za duży. Za krótkie rękawy będą odsłaniać nadgarstki.

Warto również pamiętać, że zgodnie z zasadami etykiety do eleganckiego garnituru nie zakłada się koszuli z krótkim rękawem. Zostaw ją do stylizacji casualowych, np. z krótkimi spodenkami.

Prawidłowa długość koszuli

Długość koszuli będzie zależeć od jej fasonu oraz sposobu noszenia. Koszule casualowe, które nosi się często na wierzchu, powinny sięgać mniej więcej do połowy pośladków. Modele najbardziej formalne, przeznaczone do noszenia w spodniach, powinny być dłuższe, aby się z nich nie wysuwały. Długość najlepiej sprawdzić, podnosząc ręce do góry.

Tabela rozmiarów koszul męskich Vistula

Rozmiarówki koszul męskich Vistula możesz znaleźć w szczegółowych tabelach rozmiarów. Zwróć uwagę na to, że różnią się one dla sylwetki slim, czyli taliowanej oraz regular.

Niezależnie od kroju w Vistula dostępne są rozmiary koszul męskich od S do XXXL. Możesz zdecydować się na modele formalne z różnymi typami kołnierzyków lub kroje casualowe, np. z tkaniny z dodatkiem wełny, kołnierzykiem button down na guziki czy dodatkowymi kieszeniami.

FAQ – podsumowanie artykułu

Koszule męskie zazwyczaj występują w dwóch fasonach: klasycznym, prostym regular fit oraz taliowanym slim fit. Od kroju będą zależeć wymiary oraz ostateczny rozmiar.

Aby dobrze dopasować koszulę męską, należy zmierzyć: obwód szyi, szerokość klatki piersiowej, długość rękawa, długość całkowitą koszuli (zazwyczaj wystarczy znajomość swojego wzrostu), obwód bioder.

Rękaw koszuli powinien wystawać około 1-1,5 cm poza rękaw marynarki. Oznacza to, że mankiet powinien sięgać podstawy kciuka.

Koszula 44/45 będzie odpowiednia na obwód szyi równy 44-45 cm.

Rozmiar 42 tak naprawdę określa numer kołnierzyka. W tym wypadku będzie on odpowiedni na obwód równy 42 cm i rozmiar L.

Koszula 38 będzie odpowiednia przy obwodzie szyi równym 38 cm. Odpowiada on rozmiarowi XXS.

Przy oznaczeniu 44 zazwyczaj odpowiednim rozmiarem koszuli męskiej będzie XXL z obwodem w kołnierzyku równym 44 cm.

Rozmiar koszuli 39 odpowiada XS i obwodowi szyi 39 cm.

Numer kołnierzyka to obwód szyi wyrażony w centymetrach. Przykładowo rozmiar koszuli 40 odpowiada obwodowi równemu 40 cm.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł