Porady

Jakie okrycie wierzchnie do garnituru? Eleganckie kurtki i płaszcze męskie

Jakie okrycie wierzchnie do garnituru? Eleganckie kurtki i płaszcze męskie
VISTULA
VISTULA
24 wrz 2024
7 min.
54
Udostępnij artykuł

Okrycia wierzchnie męskie – elegancka kurtka do marynarki czy płaszcz do garnituru?

Garnitur – ten o najwyższym stopniu formalności, biznesowy czy nawet casualowy – a także sama marynarka podnoszą poziom elegancji męskiego stroju. Dlatego wymagają odpowiedniego okrycia wierzchniego, które dopasowane będzie do charakteru stylizacji oraz nie zaburzy uzyskanych proporcji. Źle dobrana kurtka do marynarki czy płaszcz do garnituru potrafią nie tylko obniżyć formalność, ale też optycznie zniekształcić sylwetkę i doprowadzić do powstania nieestetycznych zagnieceń na tkaninie. Jak więc dobrać okrycie wierzchnie? Jaki płaszcz do garnituru będzie odpowiedni i czy można do niego założyć… kurtkę?

Jesienno-zimowy strój formalny – ciepło i elegancko

Do formalnych okazji i uroczystości wysokiej rangi najbardziej pasują płaszcze z kołnierzem. Te ze stójką lepiej prezentują się do garniturów smart casualowych i casualowych, ewentualnie biznesowych niższego rzędu. Najwyższy stopień elegancji wśród okryć wierzchnich prezentuje natomiast model typu dyplomatka, nazywany też Chesterfield. Model ten występuje w różnych wersjach – może być jednorzędowy lub dwurzędowy w kolorze czarnym, granatowym lub grafitowym. Warto pamiętać, że w stroju formalnym płaszcz musi zasłaniać wyłogi marynarki. W górnej części może być widoczny tylko kawałek koszuli z krawatem.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar i krój płaszcza i kurtki do garnituru?

Nie każdy płaszcz i kurtka pasują do marynarki. Należy zrezygnować z modeli ze ściągaczami, które będą nieestetycznie przecinać materiał i prowadzić do powstawania zagnieceń.  Najlepiej postawić na minimalistyczny, prosty krój i materiał, który dobrze trzyma formę.

Niezwykle istotne jest dopasowanie płaszcza lub kurtki do sylwetki. Okrycie wierzchnie nie może być ani za małe, ani za duże. Musi zmieścić się pod nim marynarka, dlatego wybrany model nie może opinać się na brzuchu. Rękawy nie mogą krępować ruchów i powinny zakrywać rękawy marynarki. Kurtka lub płaszcz muszą być też dopasowane w ramionach. Ich linia nie może opadać, bo oznacza to, że wybraliśmy za duży rozmiar.

Trzeba zwrócić uwagę również na długość płaszcza lub kurtki do garnituru. Ważne jest nie tylko dopasowanie do proporcji sylwetki – tak, aby nie skracać optycznie nóg. Należy też pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, że poły marynarki powinny być całkowicie zakryte. Nie mogą więc wystawać spod okrycia wierzchniego.

Jaki płaszcz i kurtka do czarnego, granatowego, szarego garnituru?

Pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego koloru kurtki i płaszcza do garnituru. Najlepiej sprawdzą się te uznawane za neutralne. Czerń, granat, odcienie beżu i szarości pasują do wszystkiego. Warto jednak pamiętać, że na formalne okazje wybiera się ciemne barwy, a czerń zarezerwowana jest na uroczystości wieczorne (po godzinie 18 lub po zachodzie słońca – w zależności, które nastąpi jako pierwsze) i pogrzeby.

Jak wystylizować czarny garnitur →

Znaczenie ma również materiał okrycia wierzchniego. Modele przeznaczone na jesień i zimę powinny być uszyte z wełny, która zapewni odpowiedni komfort termiczny. Dodatek włókien syntetycznych zabezpieczy tkaninę przed wypychaniem i utratą formy. W przypadku kurtek szczególnie ważne będzie wypełnienie: cieplejsze z pierza i puchu, a lżejsze syntetyczne.

Jaki płaszcz do garnituru?

Płaszcz to okrycie wierzchnie, które automatycznie kojarzy nam się w połączeniu z garniturem, ponieważ zachowuje odpowiedni poziom elegancji. Do wyboru mamy jednak wiele modeli. Niektóre znane są już od wielu lat i pozostają klasyką mody męskiej. 

Przykładem jest tzw. dyplomatka (chesterfield, overcoat), czyli najbardziej formalny rodzaj okrycia wierzchniego, który pasuje nawet do smokingu. Występuje on w wersji dwurzędowej lub jednorzędowej. Doskonale podkreśla sylwetkę i jest proporcjonalny. Poznamy go po charakterystycznym kołnierzu z klapami w szpic (czasami wykończony aksamitem). Dyplomatka będzie uniwersalna, bo zestawimy ją zarówno z formalnym, jak i casualowym garniturem. Będzie też odpowiednia dla każdego typu sylwetki.

Na okazje mniej formalne i biznesowe można wybrać średniej długości płaszcz ze stójką lub mniejszym kołnierzem. Bez problemu zmieści się pod nim marynarka. Model zachowa też swoją formę i elegancką sylwetkę, która została zarysowana przez marynarkę i eleganckie spodnie w kant.

Na wiosnę i jesień, czyli sezon przejściowy, można wybrać cieńszy płaszcz wełniany lub zdecydować się na klasyczny trencz – model znany od lat.

Zobacz, jak dobrać buty do garnituru →

Eleganckie kurtki zimowe męskie

Czy do garnituru można założyć kurtkę? Jeśli okazja nie wymaga stroju o najwyższym stopniu formalności, to można dopasować ją do eleganckiej stylizacji. Najlepiej jednak wybierać spośród fasonów klasycznych i stonowanych kolorów. W przypadku kurtki zimowej do garnituru obowiązują podobne zasady jak przy płaszczu: musi się pod nią zmieścić marynarka, żaden ściągacz nie może jej przecinać, a poły i rękawy powinny być całkowicie zakryte. 

Dla komfortu termicznego warto też wybrać kurtkę z wypełnieniem z puchu, pierza lub ich mieszanki. Dobrze sprawdzą się też nowoczesne włókna poliestrowe, które będą lżejsze, np. w parce z ociepliną marki Sorona®.

Elegancka kurtka męska przejściowa i płaszcz na jesień i wiosnę

Na okres przejściowy najlepiej sprawdzą się eleganckie kurtki męskie o klasycznych krojach. Jednym z nich jest model Mackintosh, nazywany też prochowcem. To minimalistyczna wersja okrycia wierzchniego, które pasować będzie zarówno do nieco bardziej formalnego, jak i casualowego stroju. To właściwie przeciwdeszczowy płaszcz z rękawami typu reglan.

Innym modelem eleganckiej kurtki męskiej przejściowej jest bosmanka, nazywana też dwurzędówką lub pea coat. To wełniana kurtka dwurzędowa z kołnierzem, zazwyczaj w kolorze głębokiego granatu.

FAQ – podsumowanie artykułu

Do garnituru o niższym stopniu formalności i marynarki smart casual lub casual można dobrać kurtkę. Należy zrezygnować z modeli ze ściągaczami oraz zwrócić uwagę na to, aby klapy marynarki były całkowicie zakryte.

Dobrze sprawdzą się modele: bosmanka, prochowiec, trencz oraz dłuższy wełniany płaszcz z kołnierzem lub stójką.

Najbardziej formalny będzie płaszcz typu dyplomatka z kołnierzem ze spiczastymi klapami.

Najlepiej zdecydować się na neutralny kolor: granat, czerń, odcienie szarości, ewentualnie beżu. W stylizacjach casualowych można wybrać też ciemne odcienie, np. zieleni, khaki, bordo, brązu.

Polub artykuł
Udostępnij artykuł