Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności »

  OK
filtruj wg kategorii
Filtry Sortowanie
Wyszukiwanie szczegółowe
Wyczyść filtry

Pas smokingowy

Niegdyś obowiązkowy, dziś opcjonalny. Jedwabny pas smokingowy, zwany także hiszpańskim, jest klasycznym, dla niektórych niezbędnym elementem smokingu. Wykonany ze szlachetnej jedwabnej tkaniny może być noszony również do garnituru. Z całą pewnością robi na gospodarzach i gościach wieczoru wrażenie. Z drugiej strony, podobnie jak poszetka włożona w kieszonkę marynarki, podkreśla fantazyjność jego właściciela.

Zalety pasa smokingowego
Pas hiszpański wiązywany jest w taki sposób, by zakryć obszar, w którym koszula włożona jest w spodnie. Dzięki temu właściciel może mieć pewność, że jego wygląd jest nieskazitelny, a sylwetka odpowiednio podkreślona. Przede wszystkim pas smokingowy dodaje strojowi dystynkcji. Jego czarny, lekko połyskujący kolor doskonale komponuje się z elegancką białą koszulą z łamanym kołnierzykiem i czarną muchą.

Pochodzenie i tradycja
Pasy smokingowe obecnie noszone są głównie na specjalnie okazje, najczęściej gdy na zaproszeniu pojawiają się specjalne wymogi co do kodu ubioru, to jest określenie „black tie”. Pierwotnie przeznaczeniem pasa było ułatwienie życia mężczyznom, którzy nie czują się komfortowo w kamizelkach. Jako pierwsi zaczęli ich używać brytyjscy oficerowie podczas w XIX wieku. Zainspirowały ich szerokie, barwne szarfy, którymi hindusi przewiązywali się w pasie – takie rozwiązanie sprawdzało się w gorącym i dusznym klimacie o wiele lepiej niż klasyczna kamizelka. Zgodnie z tradycją ten element męskiego stroju powinien być wykonany z miękkiego i przewiewnego jedwabiu.

Nie znaleziono produktów spełniających wybrane kryteria.