Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności »

  OK

Chinosy

CO TO SĄ CHINOSY I Z CZYM JE NOSIĆ


Chinosy to klasyczne spodnie z miękkiego materiału, z dwiema ukośnymi kieszeniami z przodu i dwiema wpuszczanymi z tyłu. Jak wiele innych elementów męskiej garderoby, pierwotnie powstały na potrzeby wojska. W tym przypadku – dla amerykańskich żołnierzy walczących pod koniec XIX wieku z Hiszpanami o Filipiny. Na panujący w tamtejszych szerokościach geograficznych klimat, żołnierze potrzebowali spodni przewiewnych, ale też wytrzymałych i dobrze chroniących ciało, w których będzie można przedzierać się przez tropiki. Mocne, bawełniane chinosy, spełniały te warunki.

Kolorowe chinosy na lato z kolekcji Vistula
 Chinosy Vistula - zobacz kolekcję

Kolorowe chinosy na lato z kolekcji Vistula

Niebagatelną rolę odegrały też finanse. Armia amerykańska miała pilniejsze wydatki niż stroje dla żołnierzy, toteż na każdą parę spodni obowiązywał limit materiału. Dlatego chinosy to proste spodnie, całkowicie pozbawione ozdób, dodatków, czy elementów konstrukcji, które wymagałyby dodatkowych kawałków tkaniny, czy nici. Początkowo szyte w Chinach (stąd ich nazwa) w swojej nie zmienionej formie pozostały do dziś. Powiedzieć, że Amerykanie wygrali batalię o Filipiny właśnie dzięki nim, byłoby nadużyciem, co zmienia faktu, że chinosy stały się standardową częścią umundurowania amerykańskiego wojska w kolejnych dekadach. A przy okazji, jako praktyczne spodnie, trafiły do szafy przeciętnego Amerykanina, by w końcu podbić cały świat.

Chinosy to dzisiaj klasyk miejskiej mody casualowej. Stanowią alternatywę zarówno dla eleganckich spodni w kant, jak i dla dżinsów.

Spodnie chino w neutralnych kolorach

Spodnie chino w neutralnych kolorach

W ofercie Vistuli znajdziemy chinosy w kolorach granatu, bieli, koralu, różu, czy błękitu. W zależności od stylizacji, nabiorą bardziej sportowego lub formalnego sznytu. Z czym je nosić? Znakomicie będą wyglądać zarówno do koszul i miękkich marynarek, jak i do koszulek polo, T-shirtów, czy swetrów. Można je zestawiać zarówno z eleganckimi półbutami, jak i z mokasynami, kamaszami, trampkami, czy sandałami. Uniwersalny charakter chinosów sprawia, że chętnie są też noszone do typowo sportowego obuwia.

Regułą jest natomiast podwijanie nogawek. Choć taki zabieg często uważany jest za przejaw nonszalancji, w przypadku chinosów jest naturalnym sposobem ich noszenia. Dlatego dużą rolę odgrywają skarpetki. W zależności od stylu, rodzaju butów (oraz dobrego humoru) można założyć do nich zarówno klasyczne, jak i te o kontrastowych kolorach i wzorach. Niezmiennie, do mokasynów i sandałów kod ubioru podchodzi bardziej serio, stąd wypada zakładać je wyłącznie na gołą stopę.