Vistula - Jak dbać o wełniany płaszcz?

 
Płaszcz to nie tylko dające ciepło ubranie wierzchnie. Historycy wskazują, że od wieków służył podkreślaniu różnic pozycji społecznych. Socjologowie zwracają uwagę, że stanowi rodzaj strefy komfortu; dlatego tak niechętnie zdejmujemy go w obecności osób, którym nie ufamy lub w miejscach, gdzie nie czujemy się pewnie. Psycholodzy zaś zauważają, że płaszcz to forma pancerza, pod którym się ukrywamy, dlatego wiele o nas samych mówi jego fason, kolor i styl. Jednak bez względu na funkcje i symbolikę płaszcza, warto o niego dbać. Przed zniszczeniami nie uchroni nawet najlepsza jakość, a często wręcz przeciwnie, czego wymagająca wełna jest najlepszym przykładem. Oto 10 zasad prawidłowej pielęgnacji płaszcza.


Zawsze wieszaj płaszcz na masywnym, najlepiej drewnianym lub wykonanym z grubego tworzywa wieszaku. Zapobiegnie to odkształceniom, typowym  dla wieszania go na haku bądź na wieszakach z łamliwego plastiku czy metalu.

Po każdorazowym zdjęciu płaszcza i odwieszeniu go na wieszak opróżnij kieszenie. Dzięki  temu płaszcz utrzyma swoją naturalną formę.

Zachowaj w szafie odstęp. Niech płaszcz ma minimum przestrzeni, wówczas nie pogniecie się i nie przejdzie zapachem innych ubrań.

Podczas dłuższej jazdy samochodem rozkładaj płaszcz na tylnym siedzeniu lub zawieszaj w przeznaczonym do tego miejscu. Zmniejszysz ryzyko zagnieceń i wybrudzeń, a poprawisz komfort podróży, zważywszy, że płaszcz ogranicza swobodę ruchu.

Regularnie zanoś płaszcz do odświeżenia. Pozbędziesz się niepożądanej woni dymu czy jedzenia, a włókna odzyskają sprężystość i blask. Na co dzień, po każdym noszeniu delikatnie przetrzyj płaszcz wilgotną szczotką do ubrań.

Pierz płaszcz za każdym razem, gdy go ubrudzisz, nawet w „niewidocznym” miejscu. Nieusuwane plamy głęboko wnikają w strukturę włókna i potrafią trwale go zniszczyć. Zabrudzenia przyciągają też mole, które, niestety, trafiają się w najlepszych nawet domach. Wiele poradników i portali sugeruje, że można prać  płaszcz domowymi sposobami, jednak w przypadku  wrażliwej z natury wełny to nie  najlepszy pomysł.

Bezwzględnie nigdy nie próbuj zeskrobywać zaschniętych zabrudzeń; bezpowrotnie naruszasz wówczas włókno, nierzadko odbarwiając je.

Drobne pyłki i powierzchowne zabrudzenia możesz delikatnie usunąć odkurzaczem lub rolką czyszczącą. Ewentualnych zmechaceń pozbędziesz się dobrej jakości golarką do ubrań.

Delikatnie pognieciony płaszcz możesz wyprasować przez lnianą bądź bawełnianą, wilgotną szmatkę. Mocne zagniecenia zostaw profesjonalistom.

Ciesz się płaszczem, ale też uważaj, co do niego zakładasz. Twarde paski, metalowe karabińczyki, breloki czy suwaki ubrań lub dodatków mogą ocierać o wełnę, mechacąc ją i niszcząc. Kondycję włókna naruszają też twarde torby zakładane przez ramię.
trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam