Przewodnik po stylach: włoskiMęski indywidualista we „włoskim” garniturze
Do lat 80 XX w. obowiązywała zasada zmienności pokoleń, czyli pretendenci czekali aż ich ojcowie czy patroni sami zrezygnują z zajmowanych funkcji. Jednak rozwój nowych technologii oraz globalizacja sprawiły, że od około 30 lat w życiu publicznym zaroiło się od młodych, rządnych sukcesu ludzi. Stali się oni motorem zmian w podejściu do ubierania się mężczyzn z pierwszych stron gazet. Do łask wszedł pełen elegancji, ale też lekkiej dezynwoltury styl włoski, który ma za zadnie podkreślić męska urodę i młodość. Ubrania krojone są więc blisko ciała. Marynarki często albo nie mają podszewek, albo jest ona tylko na plecach (pół podszewka).  Ich cechą charakterystyczną jest także  pasowanie w talii. Spodnie mają niską talię, często sięgają tylko do bioder, pozbawione są zaszewek w pasie oraz mankietów. Wśród tkanin dominują przewiewne wełny, bawełna, jedwab, uszlachetniony len. Kolory to pełna paleta barw. O użyciu ich decyduje moda.

Mistrzowskie ramię
Szczytem wyrafinowania stylu włoskiego jest garnitur neapolitański. Charakteryzuje go stosowanie minimalnej ilości sztywników oraz w zasadzie całkowita rezygnacja z podszewek. Marynarka jest prawie jak druga skóra, wyraźnie podkreśla (często wręcz tworzy) talię, klapy są szersze niż w typowym włoskim stylu, a kozerka (wcięcie, którym kołnierz łączy się z klapami) jest umieszczona wysoko. Rękawy również są wszywane wysoko na jeden z dwóch sposobów: „spalla camicia” lub „con rollino”. Pierwsze określenie w dosłownym tłumaczeniu to ramię koszuli i tak też jest konstruowany i wszywany rękaw. Drugi polega na zwinięciu brzegów materiału (stąd nazwa) przed wszyciem do korpusu marynarki. Powstaje dzięki temu charakterystyczny wałeczek w miejscu łączenia. Spodnie są wąskie i dopasowane w talii oraz mają dość szerokie 5 cm, mankiety. Neapolitańskie mają też zaszewki!

Rama dla właściciela
Cała włoska elegancja to kwintesencja klimatu i stylu życia. Garnitury noszone są nie tylko do pracy czy na oficjalne wyjścia, ale przede wszystkim ubierają „na ulicę”. Są doskonałym tłem dla pozostałych elementów ubioru. Włosi stworzyli długą listę dodatków: butów, toreb i teczek, krawatów, biżuterii (spinek do mankietów, zegarków, okularów). Mają one za zadanie podkreślić osobowość właściciela.
Indywidualizm? Owszem, ale nie do końca! Podobnie jak w stylu angielskim istnieją ścisłe zasady dobierania ubrań np. we włoskim stylu do lnianego garnituru nosi się mokasyny na gołą stopę! Trzeba poświęcić uwagę takim niuansom, bo one tworzą atmosferę znawstwa rzeczy!
Męski i efektowny styl włoski stał się strojem casualowym polityków i przedsiębiorców. Szczególnie upodobali go sobie: artyści, przedstawiciele wolnych zawodów i mediów. Przykłady? Może nim być Piotr Kraśko, a ideę tego stylu dobrze oddaje w swoich strojach Olivier Janiak.

Autor: Agnieszka L. Janas

trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam