Klasyczny T-shirt Vistuli: biały czy czarny?


- T-shirt jest alfą i omegą alfabetu mody – mawia Giorgio Armani. Ponadczasowa koszulka, która nie wychodzi z mody i nigdy się nie nudzi, ma tę zaletę, że pasuje praktycznie do wszystkiego. Tradycyjnie jednak najwięcej szyku mają jej dwa przeciwstawne kolory: biały i czarny.

Białe T-shirty, choć po raz pierwszy pojawiły się ponad sto lat temu w umundurowaniu amerykańskiej marynarki wojennej, w samej modzie mają rodowód stricte młodzieżowy. To w latach 50. XX wieku młodzi ludzie postanowili się wyróżnić wyglądem, zakładając na co dzień elementy stroju uważanego wówczas za wyłącznie sportowy, w tym trampki i właśnie białe T-shirty. Idolami nastolatek stali się wówczas Marlona Brando, Paul Newman czy James Dean, którzy z tych koszulek uczynili swój znak rozpoznawczy.

Biały T-shirt od tego czasu stale powiększał strefę swoich wpływów. Stał się narzędziem politycznej walki, kiedy zaczęto na nim wypisywać zaangażowane hasła, ale też wdarł się do eleganckiej garderoby. Wykorzystany w latach 80. w stroju formalnym, zaczął być noszony do marynarek i klasycznych półbutów. Tak jest do dziś – biała koszulka ze swej niepozorności uczyniła atut, stając się idealnym tłem do każdej praktycznie stylizacji. Dlatego można ją zestawiać bez względu na styl i kolorystykę pozostałych ubrań. Pasuje zarówno do bluzy i dresowych spodni, jak i kurtki skórzanej i dżinsów czy marynarki i chinosów. Dzięki białej koszulce każda z tych stylizacji wygląda świeżo i bezpretensjonalnie.

Czarny T-shirt to negatyw swojego białego odpowiednika, nie tylko w sensie dosłownym. Początkowo był domeną służb porządkowych, ale też zespołów rockowych i grających wszelkie cięższe odmiany muzyki. W obu przypadkach chodziło o wzbudzenie respektu i zwrócenie na siebie uwagi. Z czasem zaczęto nosić go saute, z czego swój emblemat uczynili indywidualiści pokroju Steve’a Jobsa, Sławoja Żiżka czy właśnie Giorgio Armaniego lub zakładać na wieczorne wyjścia do marynarki czy garnituru. Czarna koszulka zestawiona z jasnymi rzeczami zbyt dominuje w stylizacji, dlatego najlepiej wygląda noszona do ciemnych ubrań. Jest chętnie wybierana ze względu na swój mniej formalny charakter niż biała i na typową dla czerni zaletę optycznego wysmuklania ciała.

Dobry wygląd zależy jednak od jakości koszulek. Białe i czarne T-shirty Vistuli wykonane są z wysokogatunkowej bawełny z niewielkim dodatkiem elastanu, dzięki czemu koszulka mniej się gniecie, łatwiej prasuje i dłużej zachowuje formę oraz kolor. Na chłodniejsze dni i wieczory alternatywą dla niej jest longsleeve, czyli wersja z długimi rękawami.

Tekst : Redakcja
trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam