Tercet nieegzotyczny: garnitur, skarpetki i buty.


Jedna z teorii w świecie mody głosi, że im prostsze są zasady ubioru, tym łatwiej nam się mylą. Choćby te dotyczące doboru koloru butów i skarpetek do garnituru. Potencjalna wpadka jest jedną z tych, których boimy się najczęściej. Pewnie dlatego, że należy do najbardziej widocznych.

Tymczasem strach ma wielkie oczy, bo reguły dotyczące zestawiania tych trzech elementów garderoby nie należą do wiedzy tajemnej, lecz wynikają z logiki. W przypadku butów, podobnie zresztą jak i garnituru - w znacznym uproszczeniu - im późniejsza jest  godzina, tym powinny być one ciemniejsze. Na wieczór, bez względu na rangę okazji, jedynym kolorem dla butów jest czerń. Wcześniej zaś, w myśl powiedzenia never brown after six, może to być właśnie obuwie w odcieniach brązu, ale też burgundu, czy wiśni. Innych kolorów butów kanon elegancji praktycznie nie przewiduje.

Zapamiętanie tylko tej reguły na zawsze pozwoli uniknąć błędu, choć też konkretne kolory garnituru czy spodni zyskują na połączeniach z odpowiednimi barwami obuwia. I tak, w ciągu dnia uniwersalny granat bądź niebieski znakomicie wygląda zarówno do butów czarnych, wszelkich odcieni ciemniejszych brązów, jak i kolorów pochodnych bordo. Garnitur jasnoszary bądź w ciemniejszej tonacji beżu zyska, jeśli założymy do niego buty brązowe, względnie czarne. Najjaśniejsze garnitury, noszone w ciepłych porach roku, pozwalają zaś na relatywnie jasne buty. Natomiast czarne i ciemnoszare bądź stalowe garnitury zawsze wymagają założenia butów czarnych.

Tymi samymi zasada i warto kierować się w stylizacjach półformalnych. Te nieformalne rządzą się z kolei własnymi prawami, czy raczej bezprawiem, gdyż kolory są tu całkowicie dowolne i zależą od wyczucia i indywidualnego gustu. Coraz popularniejsze jest też łączenie klasycznych, choć unowocześnionych wysmuklonym krojem i detalami garniturów z typowo sportowymi ,kolorowymi bądź białymi butami. To jednak propozycja dla odważniejszych i bardziej pewnych siebie mężczyzn, przede wszystkim zaś - na nieoficjalne okazje.

Z dwóch szkół, radzących, by skarpetki dobierać kolorystycznie do butów lub do spodni, warto podążać nauką tej drugiej. Czarne skarpetki do czarnych butów nie będą faux pas, jednak w przypadku granatowego garnituru, skarpetki w jego kolorze podkreślą jakość, formę i elegancję buta. W skrajnych przypadkach bowiem ta sama barwa buta i skarpetki zlewa się, sprawiając, że klasyczne półbuty mogą z oddali wyglądać na wysokie kamasze. Paradoksalnie jednak, kod ubioru staje się tu coraz bardziej liberalny i od kilku sezonów na pokazach mody męskiej skarpetki z niemal wstydliwej konfekcji awansują na dumny, pełnoprawny element stylizacji. Kolorowe, często jaskrawe, we wzory, groszki czy paski proponowane są nawet do klasycznych garniturów i skórzanych butów. Warto się przełamać i spróbować. Kolorowe skarpetki świadczą o luzie, poczuciu humoru i dystansie. Należy tylko pamiętać, że są widoczne nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że całkowicie przykryły je spodnie. I bardzo rzucają się w oczy. Dlatego świetnie założyć je na imprezę, spacer czy mniej oficjalne spotkanie, lecz na posiedzenie zarządu, rozmowę o pracę czy rodzinną uroczystość na wszelki wybrać kolor klasyczny. Może i nudny, ale bezpieczniejszy.
trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam