Skórzane buty - zelować czy nie zelować?


O ile skórzana podeszwa w przypadku formalnego obuwia zawsze wygląda lepiej od gumowej i – niezmiennie utożsamiana z elegancją – świadczy o klasie buta i osoby go noszącej, o tyle konieczność zelowania jej jest już kwestią sporną.


 
Z pewnością warto zelować, czy raczej podklejać, buty, w których chodzimy często i długo. Skórzana podeszwa narażona przez wiele godzin na wodę i zanieczyszczenia, chłonie wilgoć, przez co buty należy potem suszyć nawet dwie doby. Długotrwałe narażenie na niesprzyjające warunki może też skutkować starciem, połamaniem i trwałym uszkodzeniem podeszwy.
 
Za podklejaniem butów przemawiają też kwestie bezpieczeństwa. Przekonał się każdy, kto nie zdążył w porę złapać równowagi na śliskiej powierzchni, ze szczególnym uwzględnieniem kafelków, którymi wyłożona jest większość klatek schodowych czy centrów handlowych, ale też chodników podczas gołoledzi. Guma, dzięki swoim antypoślizgowym właściwościom, jest w takich sytuacjach wybawieniem.
 
Podklejanie butów jest też logiczne ze względów ekonomicznych. Buty na skórzanej podeszwie, jeśli nie liczyć designerskich butów sportowych, są dużo droższe od tych na podeszwie gumowej, a jednocześnie potrafią być znacznie delikatniejsze. Przy takiej skali wydatków zelowanie, tak samo jak czyszczenie, pastowanie i trzymanie w prawidłach, przedłuża żywotność buta i jest rodzajem inwestycji.
 
Czasem jednak z zelowaniem można się wstrzymać. Dotyczy to przede wszystkim butów, w których nie chodzi się często i, na przykład, zakłada tylko na odświętne okazje. Rzadko zakładane nie zniszczą się, zwłaszcza, że chroni je zewnętrzna warstwa farby bądź impregnatu. Szkoda też podklejać rzadko noszone modele o ozdobnej podeszwie oraz te celowo postarzane, o rockowym charakterze. Tu stopień znoszenia tylko dodaje im urody. Alternatywą dla zelowania butów jest stosowanie specjalistycznych impregnatów czy tłuszczy. To jednak dość żmudna, regularna i stosunkowo kosztowna praca, dlatego zalecana jest tylko wyjątkowo cierpliwym.
 
Kompromisem z pewnością jest oddanie butów do naprawy za każdym razem, gdy ulegają one niepożądanemu zużyciu. Wyszczerbiona podeszwa przy noskach czy ścięte obcasy dyskwalifikują nie tylko eleganckie modele butów.

Autor: Redakcja
trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam