Ponadczasowa ramoneska


Ramoneska – kurtka skórzana zapinana na charakterystyczny, ukośny zamek błyskawiczny to klasyk gatunku, a zarazem trafiona inwestycja: nigdy nie wychodzi z mody.Jest symbolem Ameryki na równi z hamburgerem, Myszką Miki i Marilyn Monroe. Powstała w 1928 roku w Nowym Jorku. Zaprojektowana przez Irvinga Schotta, właściciela firmy Schott Bros. początkowo nosiła nazwę Perfecto. Nie tyle, z powodu swoich idealnych cech, co od nazwy ulubionej marki cygar swojego wynalazcy. Motocykliści byli zachwyceni – wcześniejsze kurtki zapinane na guziki były dla nich mało wygodne, zaś poprzecznie wstawiony zamek błyskawiczny sprawił, że kurtka znakomicie dopasowywała się do ciała i nie ograniczała ruchu podczas pochylania się nad kierownicą. Co ciekawe, aż do lat 50. produkowana była głównie w kolorze brązowym.

Moda na czarny przyszła wraz z Marlonem Brando i filmem „Dziki”. Opowieść o bandzie motocyklistów przemierzających Kalifornię sprawiła, że zarówno Brando, jak i jego kurtka stali się obiektem kultu. Twórczo ozdabiana i zestawiana do dowolnych strojów w kolejnych dekadach przez punkowców, rockmenów, artystów i projektantów (na światowe wybiegi, w wersji ze skóry aligatora wprowadził ją sam Yves Saint Laurent), przetrwała jednak w praktycznie niezmienionej formie do dziś, dzięki czemu zyskała status klasyka męskiej garderoby, doczekawszy się nawet indywidualnych wystaw w muzeach i galeriach sztuki. Nosili ją Bruce Springsteen, grupa Ramones (stąd jej potoczna nazwa) czy Michael Jackson. Zrobiła oszałamiającą karierę w Hollywood: grali w niej John Travolta w „Grease”, Mel Gibson w „Mad Maksie”, Arnold Schwarzenegger w „Terminatorze” czy Gary Oldman w „Sid i Nancy”. Do dziś ma miliony miłośników na całym świecie, w tym tak niecodziennych co… papież Franciszek, który na jednym z modeli przeznaczonej na aukcję charytatywną kurtki Harleya Davidsona złożył autograf. Sprzedano ją za ponad 77 tysięcy dolarów.
 
Na szczęście, ramoneskę można kupić znacznie taniej, co nie zmienia faktu, że to nadal spory wydatek. Starannie wykonana z wysokiej jakości skóry jest jednak dobrą inwestycją, bo posłuży na lata, niezmiennie gwarantując modny wygląd i pasując praktycznie do każdego stylu. Czarną ramo neskę z linii Vistula Red wykonano w stu procentach z koziej skóry. Zapinana na gruby, srebrny zamek z dwoma pullerami, dzięki czemu łatwo można regulować wysokość zapięcia, wyposażona w dwie kieszenie boczne, rozpinane mankiety i podkreślające sylwetkę przeszycia na plecach, wykończona jest praniem zmiękczającym, co nadaje jej charakterystycznego, nieco znoszonego wyglądu.

Najłatwiej zestawiać ją po prostu z T-shirtem i dżinsami. Świetnie wygląda także noszona do koszuli i wąskiego krawata, cienkiego swetra czy golfu i spodni o bardziej formalnym charakterze. Sprawdzi się zarówno do wysokich oficerek, jak i butów sportowych. Nie bez powodu nazywana jest „drugą skórą”: gdy raz ją się włoży i doceni jej niezwykłą wygodę, już nigdy nie będzie chciało się jej zdjąć.

Autor: Redakcja
trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam