PRAWDZIWY POWRÓT KOSZUL


Wreszcie wróciły. Uszyte z białej lub kolorowej bawełny, z długimi rękawami i kołnierzykiem na sztywnej stójce - koszule znów są atrybutem męskiej elegancji. Spytacie: wróciły? To gdzie w takim razie były do tej pory? Zamknięte w szafach leżały na półkach odłożone na później.

Trzy dekady temu japońscy projektanci: Yohji Yamamoto i Rei Kawakubo zastąpili białe koszule białym t-shirtem. Nie musiał być wyprasowany. Z miękkiej bawełny, dopasowany, idealnie przylegał do torsu. Był wygodny i ta wygoda zgubiła koszule. Zapanowała era t-shirtów i kompletnego luzu. Był trendy i razem ze zmieniającą się modą nosiło się białe, nieskazitelnie czyste, żeby je zamienić na kolorowe lub podarte, brudne i wystrzępione. Przez lata projektując kolekcje dla mężczyzn nie myślano o koszulach, a facet ubrany w t-shirt wydawał się być bardziej cool.
 
Czy wiecie, że przez wieki chowano je pod kaftanami ? Podziwiano tylko duży kołnierz i mankiety. A gdy pod koniec XIX wieku zaczęto nosić koszule zapinane z przodu na guziki, to znów ukryto je pod kamizelką i marynarką. Pierwsze były białe, ale na kolorowe nie trzeba było długo czekać. Legendarna amerykańska firma Brooks Brothers, której garnitury nosiła większość amerykańskich prezydentów, ponad 100 lat temu zaproponowała mężczyznom różowe koszule. Bogate sfery nie akceptowały tych estetycznych wybryków. Mówiono, że kolor kryje brudne plamy na tkaninie. Ale to nie wszystko, biel świadczyła o wysokiej pozycji socjalnej tego, którego stać było na noszenie białych koszul. Vanish był przyszłością, właściciel białej koszuli musiał być bogaty.

Ten powrót koszul zawdzięczamy wam, chłopakom nowego pokolenia, bo moda to szukanie nowości. T-shirty nie zniknęły. Są zdecydowanie mniej kolorowe, raczej monochromatyczne i nosi się je do marynarek z wąskimi spodniami. Ale to koszula jest wreszcie na pierwszym planie. Jednobarwna, kolorowa, w drobne paski, w kratkę i dużą kratę, w drobne wzory, w kwiaty i abstrakcyjne formy. Z długim a nie z krótkim rękawem. Powrót koszul wylansował modę na noszenie muszek. Z niechęci do krawatów najpierw odpięliśmy już drugi guzik po szyją, a teraz rozpięte  odsłaniają tors. Wsuwamy je do środka spodni lub wyrzucamy na wierzch. W lecie z podwiniętymi rękawami do łokcia nawet nie usiłują konkurować z koszulą z krótkim rękawem. I tak wiadomo, że te z długim to najlepsze. To znak tego pokolenia, które szukając własnego stylu świetnie sobie radzi zarówno z modowym luzem jak i z sytuacjami formalnymi. 

trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam