Marynarski styl


Umiejętność łączenia ze sobą różnych kolorów wcale nie jest prostą sprawą. Trudno samemu zdecydować co jest lepsze i bardziej uniwersalne: jasna czy ciemna marynarka. Do granatowych dżinsów wszystko pasuje, ale wystarczy zmienić kolor spodni i zaczyna się problem. To samo z wyborem koszul i swetrów nie mówiąc o krawatach. Bez pomocy znajomych lub rodziny nie dajemy rady. W tym sezonie projektanci zrobili wam niespodziankę i zdecydowali za was. Połączyli granatowy z białym i czerwonym, dzięki temu nie ma mowy o popełnieniu błędu. Większość z was szuka koszul, spodni i kurtek do włożenia od zaraz. Nie zauważacie wysiłku stylistów, którzy wieszając w butiku ubrania z nowych kolekcji tworzą z nich gamy kolorów. Oczywiście chodzi o prezentację obowiązujących trendów, ale przede wszystkim o to by nowe ubrania wam się spodobały.  Ale żeby się podobało ktoś musi o tym pomyśleć wcześniej. Nie przypadkiem wybrano: granatowy, biały i czerwony, to tzw. marynarskie kolory. Na lato, do noszenia w mieście i na wakacjach. Są kolorami flag narodowych Francji i Stanów Zjednoczonych. Nie tylko, ale w tych krajach moda je wykorzystała z sukcesem. Trójkolorowe kokardy, po raz pierwszy podczas francuskiej rewolucji z końca XVIII wieku, upinali do kurtek młodzi Francuzi walczący na barykadach Paryża. Młode paryżanki z granatowych, białych i czerwonych tkanin szyły sobie suknie. Ale na fenomen mody musieliśmy poczekać do lat 30. ubiegłego stulecia.A wszystko zaczęło się od bretońskiego marynarskiego t-shirtu w poziome białe i niebieskie pasy. Był z bawełny, był cool, spodobał się i pozostał w szafie do dziś. Nosiły go takie sławy jak Picasso, Marlon Brando, Andy Warhol, a dla Jean-Paul Gaultier, francuskiego projektanta mody, w latach 80. ubiegłego wieku stał się nawet jego wizytówką. Do t-shirtu dorzucono białe spodnie i granatową marynarkę. Na koszule wciągano biały sweter, którego rękawy i dekolt w serek wykończone były czerwoną i niebieską linią. Do nich wiązano krawat w paski w tych samych trzech kolorach. Tak narodził się styl, który po latach stał się klasyką elegancji.

Którego z trzech kolorów powinno  być najwięcej ? To nie ma znaczenia. O tym decydujecie wy. Granatowe dżinsy, t-shirt w paski i granatowa kurtka to atrybuty marynarskiego stylu. Czerwone spodnie, szorty i czerwona kurtka już zostały przez was zaakceptowane i noszenie ich nie wymaga wyjątkowej odwagi  Białe bawełniane dżinsy podobno szybko się brudzą, bez przesady, bo z t-shirtem i koszulą w kratę są naprawdę cool.

No więc jak, granatowe, białe i czerwone ubrania noszone razem podobają się wam ? Jedno jest pewne, macie kłopot z głowy, bo bez zastanowienia możecie je łączyć ze sobą.

Autor: Krzysztof Łoszewski
trigger
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam