Przewodnik po stylach: Styl brytyjskiTwórcą angielskiego szyku i zasad stosownego ubierania się jest George Brummell (1778-1840) zwany Beau (Piękny). W czasach, gdy mężczyźni wystrojeni we: francuskie koronki, kosztowne tkaniny i rodową biżuterię lśnili bardziej niż kobiety, on zbuntował się i zaczął ubierać się znacznie skromniej. Trafił tym w oczekiwania wielu mężczyzn, a jego filozofia ubioru zaczęła być powielana w Wielkiej Brytanii i jej koloniach. Dlaczego? Zaproponowany przez Beau strój miał ściśle użytkowy charakter, był odpowiedzią na potrzeby kształtujących się grup zawodowych polityków i biznesmenów, ale odpowiadał także arystokratom, który żyli głównie w majątkach ziemskich, parali się wojaczką lub włączali się w budowę potęgi przemysłowej kraju.Aby ograniczyć ryzyko popełnienia błędów przez osoby, które dorobiły się majątku, ale nie wyniosły z domu kultury ubioru, powstał sztywny kanon ubrania się na każdą okazję: do pracy, na wieczór oraz na zajęcia weekendowe na wsi typu: konna jazda, polowanie, sporty na świeżym powietrzu (tenis), ale także na spacer w mieście.  Zadaniem stroju było także podkreślenie dostojności samodzielnie działających młodych ludzi lub osób nie pochodzących z klas wyższych, a także ukształtowanie odpowiedniej figury. Dlatego w szyciu ubrań wykorzystywane są w tym stylu usztywnienia, wykańczanie marynarek i spodni podszewkami, geometryczna forma, która ukrywa sylwetkę, a więc także jej niedoskonałości. Kolory są raczej ciemne, jeśli pojawiają się wzory to są to kraty i paski. Wypracowane zasady dobierania kolorów do pory dnia i okazji obowiązują do dziś. Jedną z nich jest „no brown after 6”. Po tej godzinie bowiem brązowy nie przystoi dżentelmenowi. Jest on zarezerwowany na „polowania i dla służby”.

Ubrania mogą być jednorzędowe lub dwurzędowe. Jednorzędówka jest odpowiednia dla wszystkich.  Ubranie jednorzędowe nosi się z kamizelką lub bez niej. Zamiast kamizelki można włożyć pulower. Dwurzędówki nie nosi się ani z kamizelką ani z pulowerem. Garnitury do pracy i ubrania wieczorowe szyte są z wysokiej jakości wełny. Koszule powstają głównie z bawełny, natomiast strój nieformalny to najczęściej tweed i sztruks. Styl angielski dopuszcza zestawianie innych spodni i marynarek razem. Charakterystyczne jest to w ubraniu klubowym, które tworzy granatowa dwurzędowa marynarka ze złotymi guzikami i szare spodnie.

Idealnym ambasadorem tego stylu jest  książę  Karol. Jego garnitury są zawsze nienagannie skrojone i wydają się przypominać oficerskie mundury z ich usztywnieniami na ramionach. A w Polsce? Najbardziej konsekwentnie „na Anglika” ubiera się Radosław Sikorski.

Autor: Agnieszka L. Janas
trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam