Siła w małej w kurtce…


Ten, który ją wymyślił powinien zostać odznaczony. Tylko, że wtedy, gdy zaczęto ją produkować nikt nie przypuszczał, że będzie długowieczna. Ale o tym później…Najważniejszy jest jej krój. Dzięki szerszym ramionom i podkreślonej talii zmienia się kształt sylwetki. Góra przybiera formę odwróconego trójkąta. To jedna z tajemnic sukcesu kurtki, bo właśnie trójkąt jest przykładem idealnych proporcji męskiej figury. Wreszcie macie bary, wąską talię i wyglądacie na świetnie zbudowanych. A ponieważ cenimy sobie swobodę w ubieraniu, to w rankingu: lepszy płaszcz czy kurtka, wygrywa oczywiście kurtka. Dopasowana lub duża, noszona z koszulą lub t-shirtem, uszyta z bawełny, ze skóry czy miękkiego i lekkiego nylonu przyciąga uwagę. Bez względu na to czy moda nas interesuje czy nie, chcemy ją mieć. Bo praktyczna, bo wygodna, a przecież o to chodzi. Bawełniane i skórzane, jak jest za ciepło, można wiązać wokół bioder. Nylonowe dają się złożyć w kostkę i po chwili znikają w torbie. Nawet lekko wygniecione mają sznyt.

Krótkie proste kurtki czy tzw. bombery ze ściągaczem w talii mają za sobą dziesiątki lat. Prawdziwa moda na nie zaczęła się w latach 50. ubiegłego wieku. Wylansowali je James Dean i Marlon Brando grając w amerykańskich filmach postaci zbuntowanych młodych chłopaków. Zanim stały się modne brały udział w II wojnie światowej, a jeszcze wcześniej były uniformem pierwszych pilotów. Prekursorem współczesnej kurtki jest model: Flight Jacket A2 opracowany dla Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych. W latach 1935 i 1944 wyprodukowano ich ponad 200 tysięcy sztuk. Litery A i B w nazwie oznaczały pory roku i rodzaj skóry, z której je szyto: A było latem, B przypisano zimie. Ciągle poszukiwane przez kolekcjonerów kosztują na aukcjach fortunę. Symbolizowały odwagę amerykańskich żołnierzy walczących na frontach drugiej wojny światowej. Noszone z dumą po jej zakończeniu spodobały się młodym chłopakom. Dla nich tym razem urosły do symbolu walki o ich tożsamość, o inne życie, inne niż to ich rodziców. Rewolucja popkultury z nową muzyką - rock’n’rollem i nowymi bohaterami, którymi będą muzycy grup rockowych, zaczyna się w Stanach i w szybkim tempie znajdzie swych zwolenników w krajach zachodniej Europy.


Resztę już znamy. Tamte kurtki nadal inspirują projektantów. Jasne, ewoluowały, nie zawsze przypominają uniformy amerykańskich pilotów, nie zawsze są z brązowej skóry, ale to życie dyktuje w co chcemy się ubierać.

W tym sezonie macie je w sklepach Vistuli. Pójdą z wami na egzamin, do pracy i pojadą na wakacje. Spójrzcie na zdjęcia. Są matowe i błyszczące, gładkie i pikowane, w klasycznych ciemnych kolorach i w mocnych barwach. Powinny być w szafie każdego z was.

Autor: Krzysztof Łoszewski
trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam