Pierwszy amant II Rzeczpospolitej


Wszyscy znają Bogdana Eugène Junoda (28.12.1899 – 7.10.1943)! Jest uwielbianą legendą dwudziestolecia międzywojennego. Jego nazwisko, a właściwie aktorski pseudonim, jednoznacznie kojarzy się z mężczyzną szarmanckim, eleganckim. Urodzony w Genewie Bogdan Eugène Junod, syn szwajcarskiego inżyniera i Jadwigi Dylewskiej (zwanej Dorotą), polskiej szlachcianki to EUGENIUSZ BODO.

Kobiety i Sambo
Występować zaczął w 1917 roku w kabarecikach warszawskich. Pseudonim Bodo pochodzi od pierwszych sylab imienia jego oraz imienia używanego przez matkę. Nie potrzebował wiele czasu, by zrobić błyskotliwą karierę i stać się pierwszym amantem kina i teatru. Jego wielka, męska uroda podkreślana była starannie dobieranymi do okazji ubraniami - z równą swobodą nosił szyte na miarę stroje do uprawiania modnych sportów,  garnitury i stroje wieczorowe, co kostiumy filmowe. Miał nienaganne maniery i uprzejmy sposób bycia, które dodatkowo wzmacniały efekt rażenia. I tu niespodzianka - wbrew warunkom - nie zmieniał kobiet jak rękawiczki. Długo związany był z aktorką Norą Ney. Później z pochodzącą z Thaiti aktorką Reri (właściwie Anne Chevalier). Obsadził ją w roli głównej w filmie „Czarna Perła”, w którym, rzecz jasna, jej partnerował.  Do ślubu nie doszło. Plotki głosiły, że na drodze stanął alkohol - narzeczona go nadużywała, a gwiazdor się nim brzydził. Aktor odrzucił lukratywną propozycję reklamowania wysoko gatunkowego trunku! Uznał, że jako powszechnie znany abstynent nie będzie wiarygodny.
Największą miłością i ekstrawagancją pięknego Eugeniusza był jego pies Sambo. Wspaniały niemiecki dog arlekin towarzyszył mu w kawiarniach, za kulisami teatrów, w atelier filmowym.
Bodo myślał w niezwykle współczesny sposób o inwestowaniu zarabianej gaży. Aby zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu założył w 1939 roku kawiarnię Cafe Bodo przy ulicy Foksal 17. W Polsce trwał wówczas boom na kawiarnie; powstawały „sieci” pięknych lokali i palarni,  np. należąca do Tarasiewiczów sieć Pluton. Aktor od dnia otwarcia mógł więc liczyć na gości, których dodatkowo przyciągała chęć spotkania gospodarza. Nawet miejsce dobrał doskonale - dziś ulica Foksal jest centrum kulinarnym Warszawy.

Łyżka dziegciu
Uwielbiał samochody, brał udział w rajdach  i paradach. Pojawiał się w stroju do jazdy automobilem: w pumpach, samodziałowych marynarkach, goglach, czapkach. Co go zgubiło? Pewność siebie, prosty błąd … Jechał za szybko i rozbił się w nocy na stercie kamieni. Zginął siedzący obok niego kolega-aktor Wiktor Roland. Bodo otrzymał 6 miesięcy w zawieszeniu. To była dla niego osobista tragedia.
Wybuch wojny skłonił go, mimo paszportu neutralnej Szwajcarii, do wyjazdu do Lwowa. Podążył za przyjaciółmi-aktorami, którzy opuszczali Warszawę. Na mocy międzynarodowych porozumień powinien być bezpieczny wszędzie ... Kto i gdzie? Bożyszcze kobiet, idol mężczyzn na okupowanym przez Sowietów terytorium II Rzeczpospolitej?! Został aresztowany przez NKWD. Zginął z wycieńczenia i głodu w łagrze w Kotłasie. Aby zatuszować międzynarodowy skandal, po wojnie władze komunistyczne rozpowszechniały kłamstwa, że został rozstrzelany przez Niemców we Lwowie.Mej Łest krajowego wyrobu
Nie kończmy smutno opowieści! Wiadomo, że nie był początkowo zachwycony pomysłami reżysera, scenarzysty i producenta, na pewną scenę, ale Bogu dzięki, zagrał TO! Czy pamiętacie, jak przebrany za „Mej Łest krajowego wyrobu” śpiewał „Sex Appeal” (muz. H. Wars, sł. E. Schlechter) w filmie „Piętro wyżej”? Popatrzcie jak genialnym ruchem ręki poprawia włosy i kokietuje wachlarzem. Ja tak nie potrafię!

Autor: Agnieszka Janas
trigger
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży Vistula garnitury marynarki kurtki płaszcze
Dodatkowe -20% na wybrane produkty z wyprzedaży - Vistula - garnitury marynarki kurtki płaszcze
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności » OK, zamykam